Lajme

Valbona Imami: Shqipëria socialiste më dinjitet se sot

Valbona Imami: Shqipëria socialiste më dinjitet se sot

Aktorja Valboba Imami ka bërë një krahasim mes kohës në Shqipërinë socialiste (lexo komuniste) dhe Shqipërisë sot. Jo pa irritim, Imami thotë se atëherë kishte më shumë dinjitet. Më poshtë postimi i saj: Përjashto krimet dhe luftën e klasave të paarsyeshme (që sajoi dhe mbarështoi dhe spiunë, shpifësa); përjashto dhe paaftësinë përballë sfidës “për të harmonizuar raport mes pronës private…
Letra e Gjergj Fishtës: Muhamedanët në Shqipëri, fatalistë e dogmatikë

Letra e Gjergj Fishtës: Muhamedanët në Shqipëri, fatalistë e dogmatikë

  Studiuesi Aurel Plasari shkruan se Fishta i palexuar të befason. Teksa citon një relacion që Fishta duhet ta ketë bërë diku në vitet 1930 mbi fetë në Shqipëri, Plasari tregon edhe një anë më pak të njohur për poetin kombëtar. Letra në fjalë  dërgohej në Itali dhe në të Fishta thotë se muhamedanët(myslimanët)  në Shqipëria janë fatalistë e dogmatikë,…
Avokat Spartak Ngjela një selfie për drejtësinë!

Avokat Spartak Ngjela një selfie për drejtësinë!

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka postuar në Facebook një foto selfie. Siç duket avokatit ia ka marrë mendjen më në fund teknologjia dhe ka vendosur të bëjë këtë foto, të cilën e ka shoqëruar me një status plot shpresë. “Harresa është njerëzore, por në shqiptarët sikur kemi harruar ca si shumë. …..Ky vit do të jetë i viti i…
“The Indipendent” mbron Liqenin e Ohrit  nga kryebashkiaku Nikola Bakraceski

“The Indipendent” mbron Liqenin e Ohrit nga kryebashkiaku Nikola Bakraceski

Prestigjiozja Indipendent në një artikull të muajit dhjetor bën thirrje për shpëtimin e liqenit më të vjetër të Europës, atij të Ohrit. “Liqeni i Ohrit: liqeni më i vjetër në Europë i kërcënuar nga plazhet turistike dhe shtëpitë luksoze” titullohet artikulli në fjalë. Gazeta kujton se Liqeni është pasuri botërore e UNESCO-s dhe në të gjenden 350 specie të rralla.…
Nivica ( ku do të bëhet HEC-i) vendbanim i hershëm, por i pazbuluar

Nivica ( ku do të bëhet HEC-i) vendbanim i hershëm, por i pazbuluar

Vetëm pak ditë më parë Auron Tare kishte shkruar një status në Facebook për vlerat historike të fshatit Nivicë në zonën e Kurveleshit, zonë në të cilën Ministria e Kulturës ka autorizuar ndërtimin e një Hec-i, i cili mund të fshijë çdo gjurmë të së shkuarës. Por nuk bëhet fjalë vetëm për historinë, por edhe për natyrën, e cila nëse…
Ministria e Kulturës autorizon ndërtimin e HEC-it në Nivicë, aty ku kërkohej civilizimi antik shqiptar

Ministria e Kulturës autorizon ndërtimin e HEC-it në Nivicë, aty ku kërkohej civilizimi antik shqiptar

Me një vendim të datës 23 nëntor të vitit 2015, Ministria e Kulturës ka autorizuar/miratuar projektin e ndërtimit të HEC DRIZA 1 në pellgun ujëmbledhës të përrenjve të Nivicës dhe Gusmarit, në Bashkinë e Tepelenës. Sipas vendimit me numër 241, të Këshillit Kombëtar të Restaurimit, që ka hyrë në fuqi menjëherë, shoqëria duhet të kontribuojë për sistemimin e ambienteve të…
Shkarkohet nga puna zysha e Greg Ramës Entela Kasi

Shkarkohet nga puna zysha e Greg Ramës Entela Kasi

Ish-zysha e Greg Ramës, djalit të parë te kryeministrit Edi Rama është hequr nga puna në gjimnazin “Qemal Stafa”. Ka qenë vetë Kasi që në një postim në Facebook lajmëron pushimin nga puna duke treguar edhe vendimin. Postimi i saj e ka shoqëruar edhe me shënimin e mëposhtëm: “Atje në shtëpinë e prindërve të mi në fshat, në kodrën që…
Rama pret violinistin Shkëlzen Doli,në 2017 Koncerti i Vienës në Tiranë?

Rama pret violinistin Shkëlzen Doli,në 2017 Koncerti i Vienës në Tiranë?

Me virtuozin e Filarmonisë së Vienës Shkëlzen Dolli. 2.1.’17 koncerti i Vienës ekskluzive europiane në Tiranë” Ky ka qenë postimi i kryeministrit Edi Rama në Twitter dhe në Facebook, shoqëruar me një foto të tijën me violinistin e njohur që përcolli muzikën shqiptare në koncertin e vitit që shkoi për miliona ndjekës të koncertit tradicional. Rama le të kuptojë se…
Ermonela Jaho: Ylli i operas nga komunizmi në New York/ Një rrëfim i trishtë i sopranos: Shpesh nuk kisha lekë për ushqim

Ermonela Jaho: Ylli i operas nga komunizmi në New York/ Një rrëfim i trishtë i sopranos: Shpesh nuk kisha lekë për ushqim

  Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho përmes një interviste në “Financial Times” ka rrëfyer jetën e saj, fëmijërinë, familjen, te shoqin, operan, dhe suksesin. Ajo, i kujton ende vështirësitë e jetës në Tirannë e Enver Hoxhës, por tashmë ka një jetë tjetër në SHBA. Ermonela Jaho është në Londër duke u përgatitur për operan e Leoncavallos “Zazà”. “Është e trishtueshme,” thotë…