Lajme

Atjon Zhiti, një pllakat kundër përdhunimeve

Atjon Zhiti, një pllakat kundër përdhunimeve

Sot, kur dëgjohet për përdhunimet në Këln, Gjermani, ose dhunë ndaj femrave në kënde të ndryshme të botës, thirrjet për ti thënë Ndal janë të shumta. Dukuria sociale që shoesh ka shifra alamante, nuk është e re dhe për fat të keq, rrallë arrihet të parandalohet, ashtu  sikundër rrallë arrihet dënimi i dhunuesve. Atjon Zhiti, djali i ndjerë i Visar…
Gruaja e Xhon Lenon: David Bowie, baba i dytë për tim bir

Gruaja e Xhon Lenon: David Bowie, baba i dytë për tim bir

“Xhon dhe David e respektonin njëri-tjetrin. Ata shkonin shumë si nga ana intelektuale edhe nga talenti. Meqë unë e Xhon kishim shumë pak miq, e ndjenim atë po aq të afërt sa edhe familje”. Ky ka qenë postimi i artistes Yoko Ono, bashkëshortja e Xhon Lenon për këngëtarin David Bowei. Ajo kujton se pas vdekjes së Xhon, David, gjendej gjithmonë…
VIDEO/ “Më shihni, jam në Parajsë dhe i lirë”!  Fjalët e fundit që këndoi David Bowie

VIDEO/ “Më shihni, jam në Parajsë dhe i lirë”! Fjalët e fundit që këndoi David Bowie

Disa ditë para vdekjes këngëtari legjendar dhe kontrovers, David Bowie kishte publikuar albumin e tij të fundit shoqëruar me një video ( më poshtë). “Lazarus,” e përshkruar  nga Entertainment Weekly si një ” këngë e mrekullueshme Frankenstein”, shfaq legjendën e  muzikës të izoluar në një krevat në spital me një garzë që i bulon sytë. “Backstar”, albumi i  25-të i këngëtarit,…
17 vjet! 6 mijë e 205 ditë! 148 mijë e 920 orë! Dua Drejtësi!

17 vjet! 6 mijë e 205 ditë! 148 mijë e 920 orë! Dua Drejtësi!

Kjo është thirrja që drejton vajza e Enver Malokut, gazetari  i njohur i cili u vra pasditen e 11 janarit të vitit 1999, pak metra larg shtëpisë së tij në sy të gruas dhe të fëmijëve. Doruntinë Maloku, e cila sot është deputete në kuvendin e Kosovës shkruan se e vërteta për vrasjen e babait të saj po fshihet, por…
“Ujku” triumfon në Golden Globe: Është koha të dëgjojmë zërin e amerikanëve indigjenë

“Ujku” triumfon në Golden Globe: Është koha të dëgjojmë zërin e amerikanëve indigjenë

Aktori Leonardo DiCaprio  u kthye të dielën në shtëpi me një statujë të artë, pasi fitoi një Golden Globe për aktorin më të mirë në një film dramë. Pasi përfundoi fjalimin e tij, DiCaprio mori një moment për të nderuar amerikanët amtare të cilët përshkruhen në filmin  “The Revenant”. “Është koha që ne të njohim historinë tuaj dhe  të mbrojmë tokat…
Nikollë Lesi boton historinë e gazetës “Koha Jonë”

Nikollë Lesi boton historinë e gazetës “Koha Jonë”

Botuesi i gazetës “Koha Jonë”, Nikollë Lesi do të publikojë së shpejti një histori për gazetën e parë private në vend ” Kohja Jonë”. Këtë fakt e konfirmon vetë Lesi, i cili në Facebook ka publikuar lejen e marrë në vitin 1992 për hapjen e kësaj gazete. “E para leje për gazete private në Shqipëri ! (15 prill 1992), ndonëse…
Ennio Morricone e Quentin Tarantino në Tiranë

Ennio Morricone e Quentin Tarantino në Tiranë

Ennio Morricone rikthehet me një muzikë uestern pas 40 vitesh me Quentin Tarantino pushton sërish ekranin e madh të kinemasë! Këtë herë me “The Hateful Eight” një film uestern që iu desh shumë rrugë për të mbërritur deri në finishin e tij. Pak ditë pas premierës amerikane shfaqet premierë edhe për publikun shqiptar në kinema Millennium prej datës 11 janar, pak pasi mbyllen cmimet…
Shuhet në moshën 69 vjeçare legjenda e muzikës David Bowie ( VIDEO)

Shuhet në moshën 69 vjeçare legjenda e muzikës David Bowie ( VIDEO)

Është shuar në moshën 69 vjeçare legjenda e muzikës David Bowie. Bowie vuante prej më shumë se një viti nga kanceri. Lajmin e vdekjes e dha djali i tij, regjisori Duncan Jones, ndërsa në rrjetet sociale u shpërnda edhe një deklaratë. “David Bowie vdiq sot i rrethuar nga familja e tij në mënyrë paqësore, pas një beteje të guximshme 18-mujore…