Lajme

Librat e humbur të bibliotekës së Konicës vijnë në Shqipëri

Librat e humbur të bibliotekës së Konicës vijnë në Shqipëri

Librat e Bibliotekës së humbur Faik Konicës do të dorëzohen në Bibliotekën Kombëtare. Lajmin e konfirmon vet BKSH, e cila në një njoftim të saj sqaron se ata “Janë gjetur në SHBA falë pasionit, punës kërkimore të studiuesit Agron Alibali dhe, në përgjigje të amanetit të vetë Konicës, i besohen Bibliotekës Kombëtare, duke lejuar kështu edhe  pasurimin e koleksionit bibliotekar…
Pse sytë e irlandezëve nuk ishin blu përpara epokës së Bronzit!

Pse sytë e irlandezëve nuk ishin blu përpara epokës së Bronzit!

Sy të thellë blu dhe lëkura e çelët është një nga tiparet më dalluese të irlandezëve sot. Por çehrja e keltëve nuk kishte mbërritur në Irlandë deri  në epokën e bronzit, rreth 4000 vjet më parë. Ky është zbulimi i shkencëtarëve, kur një mutacion i rrallë gjenetik u përhap me shpejtësi në mesin e popullsisë. Deri atëherë, irlandezët ishin të…
Kledi Kadiu bëhet baba, publikon foton e parë të së bijës

Kledi Kadiu bëhet baba, publikon foton e parë të së bijës

Balerini i njohur shqiptar Kledi Kadiu është bërë baba për herë të parë. Ka qenë vetë kledi, i cili përmes një postimi në Facebook, ka njoftuar ardhjen në jetë të vajzës së tij Lea duke e prezantuar familjen e tij me një fotografi. Gjatë vitit të shkuar ai bëri publike lidhjen e tij me Charlotte Lazzari, 23 vjeçaren italiane, me…
Mazarina, bija e fshehur e presidentit Mitterand

Mazarina, bija e fshehur e presidentit Mitterand

Nga Luan Rama Me Anne Pingeot, Miterani ishte njohur që në vitet 60, në Hossengor, kur ajo ishte 19 vjeçare ndërsa ai 27 vjet më i madh se ajo. Ai ishte në atë kohë mik i babait të saj, Pierre Pingeot, një industrialist i pasur i Clermont-Ferrand dhe bashkë luanin golf. Ndërkohë Anne Pingeot ndiqte shkollën e njohur të Luvrit,…
Ish-gruaja shpërthen në lot kur mëson vdekjen e David Bowei

Ish-gruaja shpërthen në lot kur mëson vdekjen e David Bowei

Ish-bashkëshortja e David Bowie, Angie Bowei, ka shpërthyer në lot kur ka mësuar vdekjen e tij shkruan “Daily mail”. Legjenda e muzikës u nda nga jeta dje në moshën 69-vjeçare pas një beteje 18-mujore me kancerin, betejë që e kishte mbajtur të fshehtë nga publiku. Ish gruaja e tij 66 vjeçe, pjesë e Big Brother tha dje e përlotur: “Nuk…
Linda Halimi, 2 milionë klikime në “American Idol”

Linda Halimi, 2 milionë klikime në “American Idol”

Video e këngëtares shqiptare Linda Halimi që interpreton në “American Idol” ka arritur 2 milionë klikime. Ajo u prezantua me këngën “This is a man’s world”, me të cilën bëri për vete jurinë e ‘American Idol’. Gjatë performancës së Lindës, J.Lo dhe dy anëtarët e tjerë të jurisë, e kanë komentuar atë si një vajzë me zë të fuqishëm. E…
Lonely Planet sugjeron si destinacion ekzotik për 2016-ën ishullin e Sazanit

Lonely Planet sugjeron si destinacion ekzotik për 2016-ën ishullin e Sazanit

Lonely Planet ka përzgjedhur një listë vendesh ekzotike e të paeksploruara si destinacione që duhen vizituar në 2016. Mes shumë vendeve të tjera sugjerohet edhe ishulli i Sazanit, i cili u hap për publikun në vitin 2015. Turistëve u sugjerohet ky vend, jo vetëm si një zbulim drejt së shkuarës  komuniste të Shqipërisë, por edhe si një vend me bukuri…
Bashkëpunim për pelegrinazh midis Via Egnatias dhe Via Francigena

Bashkëpunim për pelegrinazh midis Via Egnatias dhe Via Francigena

Presidenti i Federatës Europiane të Via Francigena, Massimo Tedeschi ka zhvilluar një vizitë pune në ambientet e Agjencisë Kombëtare te Bregdetit. Në takim është folur për mundësitë e zhvillimit të pelegrinazhit në rrugën “Egnatia”. “Ky ishte një takim për mundësi bashkëpunimi midis Via Egnatias dhe Via Francigena në zhvillimin e turizmit kulturor”, bënë të ditur Drejtori i AKB-së Auron Tare, sipas…