Lajme

Bishti i flokëve tek burrat shqiptarë dhe sfida e barbarisë

Bishti i flokëve tek burrat shqiptarë dhe sfida e barbarisë

Nga Luan Rama Një kokë e rruar malësori me një tufë flokësh pushpuritur prapa, kohë më parë e kisha pikasur në vizatimet dhe tablotë e orientalistëve të huaj për Shqipërinë dhe në përshtypjet e udhëtarëve të huaj në vendin e Shqipeve gjatë shekullit XVIII-XIX. Dhe gjithnjë pyesja veten se përse ajo tufë flokësh lihej ashtu e vetmuar, majë kokës. Përse…
FOTO/ Arben Llalla: Kryepeshkopi grek përkrah Zervës në masakrat çame

FOTO/ Arben Llalla: Kryepeshkopi grek përkrah Zervës në masakrat çame

“Një përgjigje z.Miron Çakos dhe kryepeshkop Anastasit. Në foto me rreth është Kryepeshkopi i Greqisë, Spiridon Vllehu, me ushtrinë greke që kreu masakra në jugun e Shqipërisë, shkurt 1914″-kështu shkruan historiani Arben Llalla duke publikuar edhe tri foto ku klerikë grekë sipas tij janë në mbështetje të ushtrisë greke që kreu masakra në fshatrat çame. Përveç Kryepeshkopit të Greqisë, Spiridon…
Besa Myftiu: Burrat nuk martohen me gratë që duan

Besa Myftiu: Burrat nuk martohen me gratë që duan

Ai, mund të quhet edhe romani i dashurisë, i dashurisë së vërtetë, i asaj të pamundurës, që nuk jetohet e që shijohet vetëm për pak kohë: aq kohë, sa të mësosh dhe të dish gjithë jetën se çfarë është lumturia e vërtetë që nuk mund ta kesh. Tri gra, tri histori, tri dashuri dhe shumë rrëfime që struken në epokën…
Libri i një psikanalisti, “Letra nga lufta” në Berlin

Libri i një psikanalisti, “Letra nga lufta” në Berlin

“Letra nga lufta” e regjisorit portugez Ivo Ferreira do të konkurojë për “Golden Bear” në Berlinalen e 66-të që mbahet në datat 11-21 shkurt në Gjermani. “Cineuropa” shkruan se filmi merr jetë nga libri i shkrimtarit dhe psikiatrit portugez António Lobo Antunes, ndërsa skenari mban firmën e Edgar Medina dhe vetë Ferreirës. Si shkrimtar i ri, Lobo Antunes niset drejt…
Haruki Murakami, biri i një prifti dhe babai i një letërsie  

Haruki Murakami, biri i një prifti dhe babai i një letërsie  

“Isha tridhjetë e shtatë vjeç, i ulur në njërën nga ndenjëset e avionit të stërmadh 747, që teksa zhytej përmes reve të dendura, afrohej mbi aeroportin e Hamburgut. Shirat e ftohtë të nëntorit e kishin regjur tokën dhe i kishin dhënë atmosferën gri të peizazheve flamandë gjithçkaje, ekipit që ndihmonte uljen të veshur me mushamatë e shiut, flamurit në majë…
Shfaqet “Republika e Spaçit”, burgu famëkeq i intelektualëve

Shfaqet “Republika e Spaçit”, burgu famëkeq i intelektualëve

Një film dokumentar është realizuar për burgun famëkeq të komunizmit, në Spaç. “Republika e Spacit” do të shfaqet nesër në Muzeun Historik Kombëtar në orën 18:00. Dokumentari, nën idenë dhe realizimin e dy pedagogëve të Shkencave Politike, në Fakultetin e Shkencave Sociale në Tiranë, Julian Bejko dhe Dritan Karadaku, rrëmon në historinë e burgut komunist dhe sjell imazhet e tij…
Sezoni i ri në opera, nga “Rigoletto” tek “Arrëthyesi”

Sezoni i ri në opera, nga “Rigoletto” tek “Arrëthyesi”

Sezoni i ri artistik në Teatrin Kombëtar të Operas e Baletit do të jetë i larmishëm. Opera e parë me të cilën nis viti është ajo  e Giuseppe Verdit, “Rigoletto” që ngjitet në skenë në datat 21, 23, 24 dhe 25 Janar 2016, ku artistët interpretojnë me regjinë e Nikolin Gurakuqit dhe dirigjimin e Juan Manuel Busto. Më pas, vjen…
Edi Hila, ekspozitë në kryeministri

Edi Hila, ekspozitë në kryeministri

Artisti i njohur Edi Hila, i njohur ndryshe edhe si mik i kryeministrit Edi Rama, do të çelë një ekspozitë në COD(Qendrën për hapje e dialog) që ndodhet në katin e parë të Kryeministrisë. Aktiviteti që hap dyert më 15 janar deri më 15 prill, titullohet “Hapësira ku jetojmë, hapësira që ndajmë dhe hapësira që lëmë pas”. Në orën 18…