Lajme

Fituesi i “Pritzker” dëshmon fuqinë e arkitekturës për të bërë ndryshime

Fituesi i “Pritzker” dëshmon fuqinë e arkitekturës për të bërë ndryshime

Arkitekti kilian, i cili e ka fokusuar karrierën e tij në projektet për ndërtimin e shtëpive sociale me kosto të ulëta dhe rikonstruksionin e qyteteve pas fatkeqësive natyrore, ka marrë çmimin më të madh arkitekturor “Pritzker”. Arkitekti Alejandro Aravena, nga Santiago, është vlerësuar në kohën kur arkitektët kilianë janë njohur për dizajnimin karakteristik me materiale vendore. Bashkëvendësit e tyre, Pedro…
Genc Tukiçi e Inva Mula bëhen bashkë në Town Hall, Nju Jork

Genc Tukiçi e Inva Mula bëhen bashkë në Town Hall, Nju Jork

Inva Mula, sopranoja e njohur shqiptare do të interpretojë përpunimet dhe orkestrimet e  muzikantit të njohur Genc Tukiçi, në një koncert të drejtuar nga dirigjenti i shquar Bujar Llapaj së bashku  me orkestren Simfonike të Nju Jorkut më 26 mars të këtij viti në NYC , një nga metroplet më të fuqishme në botë . Lajmine  ka publikuar vet pianisti…
Dhoma e Lenny Abrahamson: Një botë brenda katër mureve

Dhoma e Lenny Abrahamson: Një botë brenda katër mureve

“Dhoma” (Room) është filmi më i ri i regjisorit Lenny Abrahamson, bazuar në ‘bestseller’-in me të njëjtin titull nga Emma Donoghue. Një eksplorim i pakrahasueshëm i lidhjes nënë-bir dhe efekteve shkatërruese të një dhune të tejzgjatur, “Dhoma” është shqetësues dhe sfidues e ndonjëherë thuajse i pamundur për t’u parë. Por, është pikërisht ky tmerr i zymtë ai që e shndërron…
Dashuri, magji dhe teknologji në “Korrespondencën” e Giuseppe Tornatores

Dashuri, magji dhe teknologji në “Korrespondencën” e Giuseppe Tornatores

Një histori dashurie që thyen kufijtë e hapësirës dhe kohës, e cila si një yll, shkëlqen edhe kur nuk është më, është në qendër të filmit më të ri të Giuseppe Tornatores “Korrespondenca” që shfaqet sot në Itali shkruan “Cineuropa”. Olga Kurylenko dhe Jeremy Irons luajnë rolet e Amy dhe Edi, një studente e astrofizikës dhe profesorin e saj të…
Në kujtim të gjeniut dublinas: Kur Marilyn Monroe lexonte Ulisin

Në kujtim të gjeniut dublinas: Kur Marilyn Monroe lexonte Ulisin

13 janar 1941 është vdekja e shkrimtarit të madh Xhejms Xhojs. Xhojsi bëri emër në gjininë e vështirë të romanit,i cili në veprat e tij të rëndësishme nuk i drejtohet lexuesit të gjerë, por një elite lexuesish të aftë për ta kuptuar. I lindur në Dublin, në një familje katolike irlandeze,ku u edukua me ndjenja fetare e nacionaliste, pas studimeve…
I vetmi lumë që s’do të ketë digë është: Lana

I vetmi lumë që s’do të ketë digë është: Lana

501 lejet për ndërtim digash që janë dhënë në Shqipëri, do ta kthejnë vendin në një tokë me diga, sepse lumenjtë tanë do të kenë të paktën 80 të tilla. I vetmi lumë që nuk do të ketë diga, është Lana. Digat jo vetëm që do të shkatërrojnë ekosisteme të pakthyeshme, do të zhdukin përfundimisht troftat dhe ngjalat nga lumenjtë…
Vendimi i Fatos Nanos: Kanionet e Nivicës mbrohen nga shteti ( FAKSIMILE)

Vendimi i Fatos Nanos: Kanionet e Nivicës mbrohen nga shteti ( FAKSIMILE)

Një Vendim i Këshillit të Ministrave të vitit 2002, i shpallte Kanionet e Nivicës të mbrojtura nga Shteti. Forumi i Trashëgimisë në faqen e tij në Facebook, ka bërë publik vendimin e ish-kryeministrit Fatos Nano. “VKM 676 dt. 20.12.2002 që shpall Zonë e Mbrojtur dhe Monument Natyre Kanionet e Nivicës. E mbrojtur nga se????? Sigurisht jo nga Hidrocentrali”, -shkruan Forumi,…
Botuesit: ISBN, Ministria na ka bllokuar botimin. E paprecedentë!

Botuesit: ISBN, Ministria na ka bllokuar botimin. E paprecedentë!

Përmes një njoftimi për mediat Shoqata e Botuesve lajmëron se prej fillimit të vitit 2016 ata nuk kanë pasur mundësi të botojnë asnjë titull të ri. Shkak për këtë sipas tyre është bërë Agjensia e ISBN pranë Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, e cila është urdhëruar të mos japë asnjë numër ISBN për vitin 2016. Shoqata e Botuesve Shqiptarë shkruan se…
Pompei i Britanisë, zbulim i madh arkeologjik në Cambridgeshire

Pompei i Britanisë, zbulim i madh arkeologjik në Cambridgeshire

Arkeologët kanë zbuluar atë që ata besojnë se është “streha më e mirëruajtur nga Epoka e Bronzit e gjetur ndonjëherë”, të cilën e kanë cilësuar si Pompein e Britanisë. Shtëpitë rrethore prej druri të zbuluara në Cambridgeshire datojnë në vitet 1000-800 para erës sonë. Një zjarr besohet se ka shkatërruar vendbanimin, duke bërë që shtëpitë të binin në një lumë…