Lajme

Tenori Agim Hushi lë Europën, nis një jetë të re në Azi…

Tenori Agim Hushi lë Europën, nis një jetë të re në Azi…

Tenori shqiptar Agim Hushi që prej vitesh ka qenë i angazhuar me operat e Europës dhe së fundmi është drejtues i departamentit të kantos në Universitetin e Vjenës, ka vendosur të lërë kontinentin e vjetër. Ai do të nisë një jetë të re në Azi, për të kontribuar në kulturën klasike dhe drejtuar Operan Kombëtare të Singaporit. Një njoftimin e…
New York Elite Magazine shkrim për dokumentarin e Spaçit

New York Elite Magazine shkrim për dokumentarin e Spaçit

NY Elite Magazine ka botuar një shkrim për dokumentarin mbi burgun e Spaçit, i cili është prodhuar nga Dr. Julian Bejko dhe Dr. Dritan Karadaku, të dy profesor në Universitetin e Tiranës. Projekti, që ka ardhur si një bashkëpunim me studentët, synon të sjellë një prezantim të kujtimeve të së shkuarës. “Kujtesa është diçka shumë e brishtë, sidomos kur vjen…
Flutura Açka- politikanëve: Prostitutat u kanë zbukuruar jetën luksoze, por të zymtë

Flutura Açka- politikanëve: Prostitutat u kanë zbukuruar jetën luksoze, por të zymtë

Shkrimtarja dhe botuesja Flutura Açka përmes një statusi në Facebook, i ka kthyer një përgjigje Sekretarit të Përgjithshëm të LSI-së Luan Rama, pasi i quajti  “triller prostitutash” lajmet për Ilir Metën dhe implikimin e tij me aferën e Kastriot Ismailaj Açka, në një postim në Facebook, shkruan se politikanëve shqiptarë jetën luksoze e të zymtë ua kanë zbukuruar pikërisht prostitutat.…
Nominimet për “Oskar” 2016, udhëheq “The Revenant” me 12 çmime

Nominimet për “Oskar” 2016, udhëheq “The Revenant” me 12 çmime

Westerni epik i Alejandro González Inárritu “The Revenant” kryeson me 12 nominime në Çmimet “Oscar” të këtij viti. Pas tij është “Mad Max” i George Miller me 10 të tilla ndërsa filmi “The Martian” befason me shtatë nominime në vendin e tretë. Është bërë sot publike lista e plotë e nominimeve për çmimet “Oscar 2016”. Filmi i Alejandro González Inarritu është…
SHOK”, filmi kosovar për luftën me Serbinë nominohet për OSCAR

SHOK”, filmi kosovar për luftën me Serbinë nominohet për OSCAR

Kosova ka festuar nominimin e saj të parë në Akademinë “OSCARS” të këtij viti. Filmi “Shok” shënon suksesin më të madh të industrisë së filmit kosovar. Kjo është hera e parë në histori që Kosova hyn në ‘Academy of Motion Pictures Arts and Science’ me filmin ‘Shok’, bashkëprodhim ky mes Kosovës dhe Anglisë. Me skenar dhe regji nga Jamie Donoughue,…
Alan Rickman, aktori me sharm të veçantë dhe një karizëm hipnotizuese

Alan Rickman, aktori me sharm të veçantë dhe një karizëm hipnotizuese

Kështu e ka cilësuar prestigjozja  “The Guardian” Alan Rickman, i cili vdiq sot në moshën 69-vjeçare. I parezistueshmi,  që lë pas një trashëgimi të jashtëzakonshme dhe role të pashlyeshme. Fytyra e tij si shqiponjë me atë  mendjemadhësinë e saj madhështore e bëri atë një yll: diçka mes një shqiponjë dhe një maceje të madhe. Dhe më pas, zëri i tij,…