Lajme

FOTO E PARË/ Makth, ja si duket tuneli komunist tek Ministria e Brendshme

FOTO E PARË/ Makth, ja si duket tuneli komunist tek Ministria e Brendshme

Ja si duket tuneli komunist i ndërtuar në vitet 1980 poshtë Ministrisë së Brendshme. I ndërtuar për të mbrojtur nga një sulm i mundshëm armik punonjësit e kësaj ministrie, ai së shpejti do të hapet për publikun. Përgatitjet kanë nisur prej muajsh dhe hyrje e tij do të jetë bunkeri i famshëm që u dogj nga protestuesit vitin e shkuar.…
Hervin Çuli: E nxora jashtë, Jul Deda: Skandal të sulmohet gazetari, Kumbaro të marrë masa

Hervin Çuli: E nxora jashtë, Jul Deda: Skandal të sulmohet gazetari, Kumbaro të marrë masa

Vetë drejtori Hervin Çuli në një reagim për Panoramën, ka deklaruar se  gazetari gjatë shfaqjes ka ngacmuar aktorët. “Gazetari ka bërë batuta gjatë shfaqjes. E kam nxjerrë jashtë atë forcërisht”. Neritan LiÇaj, pjesë e shfaqjes që po vihej dje në skenë ka shkruar në facebook se “se nuk është dinjitoze për një televizion shumë prestigjoz si  A.B.C. neës është, të…
Hervin Çuli sulmon gazetarin në teatër, kërkohet shkarkimi i tij

Hervin Çuli sulmon gazetarin në teatër, kërkohet shkarkimi i tij

Drejtori i Teatrit Kombëtar raportohet se është përplasur fizikisht me gazetarin e ABC Neës, Eni Shehu dje në mbrëmje në hollin e teatrit Kombëtar. Ka qenë pushimin mes dy pjesëve të shfaqjes “Tri motrat” e Çehovit, kur Çuli i është drejtar gazetarit Eni Shehu me fyerje dhe e ka akuzuar atë se kishte ardhur në teatër për të prishur shfaqjen.…
Aspekti më mahnitës i shtetit më të ri të Europës: normaliteti i tij

Aspekti më mahnitës i shtetit më të ri të Europës: normaliteti i tij

Elizabeth Zach, një studiuese pranë Qendrës Bill Lane për Amerikën Perëndimore të Stanford University, ka bërë një vizitë në shtetin më të ri të Europës, në Kosovë. Udhëtimit të saj ajo i ka kushtuar një artikull të gjatë, i botuar në Washington Post. Shkrimi nis me një vizitë në  Muzeun Etnografik në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë ku autores i kanë bërë përshtypje…
Shuhet gazetari Agron Bala: Jeta fillon kur e vendosim      

Shuhet gazetari Agron Bala: Jeta fillon kur e vendosim     

Thuhet jeta fillon 20, 30 apo 40 vjeç! Në fakt jeta fillon atëherë kur ti vendos të jetosh…jo mbi bazën e viteve që ke në kurriz! 30 dhjetor 2015 Është ndarë nga jeta për shkak të një sëmundje të rëndë gazetari Agron Bala. Ai ishte pedagog në Universitetin e Tiranës, drejtues i emisionit “7×7” dhe ka shkruar edhe një roman…
Tenori Armaldo Kllogjeri, braktis shfaqjen në Opera

Tenori Armaldo Kllogjeri, braktis shfaqjen në Opera

Tenori Armaldo Kllogjeri ka ikur nga  opera “Rigoletto” pak ditë  para shfaqjes në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Ai e ka njoftuar vetë largimin pa dhënë arsyet që e bënë të marrë këtë vendim. “Dua të njoftoj të gjithë dashamirësit e mi, miqte e fb dhe gazetarët e kulturës (të cilët kanë shprehur një interesim të madh këto ditë…
Portrete të fuqishme të “hijrave” indianë, dikur adhuroheshin sot jetojnë si prostituta

Portrete të fuqishme të “hijrave” indianë, dikur adhuroheshin sot jetojnë si prostituta

Janë portrete magjepsëse të “hijrave”-transgjinorëve  indianë, që dikur adhuroheshin ndërsa sot mbijetojnë duke lypur dhe duke prostituuar. “Daily Mail” sjell një koleksion të jashtëzakonshëm imazhesh të një fotografi që është magjepsur nga pjesëtaret e “seksit të tretë” dhe ka mundur të fotografojë portrete të grave që  shihen sikur kanë zënë një vend  mes meshkujve dhe femrave. Pasqyre.al sjell artikullin e…