Lajme

Artisja zhvishet lakuriq para pikturës së Manet në Musee d’Orsay

Artisja zhvishet lakuriq para pikturës së Manet në Musee d’Orsay

Një grua është arrestuar pasi u shtri lakuriq Musee d’Orsay në Paris,  në një pozë të ngjashme si ajo e prostitutës së famshme Olimpia, e piktorit të njohur Edouard Manet. Vizitorët po shijonin shijuar një ekspozitë të titulluar “Splendour and Misery: Imazhet e prostitucionit 1850-1910”, në momentin kur artisja nga Luksemburgu Debora de Robertis u zhvesh e gjitha dhe morri pozën…
“Shtetet e Bashkuara të Dashurisë” në Berlin

“Shtetet e Bashkuara të Dashurisë” në Berlin

“Shtetet e Bashkuara të Dashurisë”, një film nga 35 vjeçari polak Tomasz Wasilewski, do të shfaqet në Berlinalen e 66-të që mbahet në datat 11-21 shkurt 2016. Ky është filmi i tretë i këtij regjisori. Kjo është një histori për gratë, ku interpretojnë gratë. Kam zgjedhur këtë mënyrë sepse këndvështrimi i një gruaje më intereson shumë”,- ka thënë Wasilewski për…
Edi Rama: Edi Hila dhe një shtrembërim serioz i realizmit socialist

Edi Rama: Edi Hila dhe një shtrembërim serioz i realizmit socialist

Artisti Edi Hila çel ekspozitën “Vegime bulevardi” në Kryeministri Sheshi, së bashku me bulevardin si aksi kryesor urbanistik i qytetit, ka vazhduar edhe sot të shërbejë si teatër i ngjarjeve, shpeshherë dramatike, të historisë sonë bashkëkohore. Këto kanë qenë arsyet që kanë frymëzuar nismën time për të ndërtuar një cikël pikturash ku historia e shatërvanit shërben si moment interesant përgjithësimi”.…
Lume Blloshmi, 25 vite art ndjesish e proteste

Lume Blloshmi, 25 vite art ndjesish e proteste

Lumturi Blloshmi rikthehet me një ekspozitë personale në Galerinë Kombëtare të Arteve. Ajo gjithnjë e ka parë artin si një formë jo vetëm për të shprehur ndjesitë e saj më të thella, por dhe për të protestuar, shkruan gazeta “Shqip”. E ndjeshme ndaj situatave në të cilat ka kaluar vendi, veprat e saj kanë shpesh si format më të mira ku…
In Memoriam/ Dario Fo: Intelektualët i kanë humbur kordat e zërit. Nëse fillon të kritikosh,të fshijnë menjëherë!

In Memoriam/ Dario Fo: Intelektualët i kanë humbur kordat e zërit. Nëse fillon të kritikosh,të fshijnë menjëherë!

“Ne kemi sot një klasë intelektuale që në pjesën më të madhe i ka humbur kordat e zërit. Heshtin shumë: nuk kanë dinjitet ndaj nuk indinjohen. Kjo është e tmerrshme dhe e pabesueshme: mungesa e revoltës. Shumë mendojnë: ç’më duhet mua të ekspozohem? Ndoshta, një ditë do të kem nevojë për diçka, për një nder apo ndihmë nga ai që…
Gjurmët e dashurisë në art: Puthjet dhe përqafimet më të bukura në piktura

Gjurmët e dashurisë në art: Puthjet dhe përqafimet më të bukura në piktura

Arti tregon dashurinë dhe e bën këtë me mijëra hije e ngjyra. Nga pikturat e Rilindjes deri tek ato moderne, “La republica” fton në një udhëtim te marrëdhënia në çift, si ka ndryshuar Timide ose pasionale, mitologjike a surreale, dashuria është gjithnjë pikë frymëzimi për artistët siç e tregon kjo seri veprash e piktorëve më të famshëm nga Magritte te…