Lajme

Në Kobanin e përgjakur nga ISIS, një shkollë mban emrin e Antonio Gramshit

Në Kobanin e përgjakur nga ISIS, një shkollë mban emrin e Antonio Gramshit

  Qyteza e Kurdistanit sirian, emblemë e rezistencës kundër ISIS, sfidon fundamentalizmin me iluminizëm. Në qytetin që prej muajsh goditet nga betejat kundër Kalifatit, këto ditë po punohet për të rindërtuar një shkollë që do të mbajë emrin e Antonio Gramsci, politikan i madh dhe filozof si simbol i rindërtimit dhe rilindjes së Kobanit, shkruan “globalist.it”. Qyteza gjendet në kufi…
Fshati afrikan ku çdo shtëpi është një vepër arti

Fshati afrikan ku çdo shtëpi është një vepër arti

Burkina Faso nuk është aspak një zonë e frekuentuar nga turistët, por në një kodër me pamje nga dielli që përmbytet përreth Afrikës Perëndimore shtrihet një fshat i jashtëzakonshëm me rreth 1.2 hektarë tokë ku mund të shihet një arkitekturë e veçantë. Aty është rezidenca e shefit, oborri mbretëror dhe fisnikëria e njerëzve të Kassenas, që zunë vend në zonë…
The Guardian kryqëzon “The Revenant”: Është pornografi e pakuptimtë, si ISIS!

The Guardian kryqëzon “The Revenant”: Është pornografi e pakuptimtë, si ISIS!

  Prestigjiozja britanike “The Guardian” shkruan se filmi “The Revenant” është një pornografi e pakuptimtë. “Ky film bosh e i dhunshëm do të marrë disa çmime. Çfarë do të thotë kjo për shoqërinë dhe qëndrimin tonë ndaj dhunës?”, pyet gazeta për filmin e Alejandro G. Inarritu. Filmi është bazuar në një histori të vërtetë të frontit amerikan më 1823: një…
Fiori Dardha: Emri i Çulit i lidhur me histori debatesh e konfliktesh. Si s’doli një aktor që të pohojë hapur se gazetari i ka provokuar?!

Fiori Dardha: Emri i Çulit i lidhur me histori debatesh e konfliktesh. Si s’doli një aktor që të pohojë hapur se gazetari i ka provokuar?!

Gazetarja dhe moderatorja e Fiks Fare, Fiori Dardha ka reaguar pas ngjarjes së ndodhur pak ditë më parë në ambientet e Teatrit Kombëtar, ku drejtori Hervin Çuli u përfshi në një konflikt fizik me gazetarin e ABC News, Eni Shehu. Pavarësisht se pakkush ka mundur të thotë diçka publikisht për ngjarjen, Fiori Dardha ka “guxuar” të ngrejë disa pyetje, si…
Nikollë Lesi: Anila Basha më 1997 ishte shpuzë në shkrime

Nikollë Lesi: Anila Basha më 1997 ishte shpuzë në shkrime

“Si e ka shkruar Nikollë Lesi fillimin e punës sime te ‘Koha Jonë’. Pak ka thënë, se kam qenë më luftarake”. Kështu shkruan gazetarja Anila Basha ndërsa njofton për librin me kujtime të Nikollë Lesit, kujtime që tregojnë marrëdhëniet e tij me Berishën, Nanon dhe punën e gazetarëve. (Pjesë nga libri i Lesit) Po me datë 6 shtator Kryeministri Nano…
Vendet më të lumtura në botë, një listë me bukuri të veçanta

Vendet më të lumtura në botë, një listë me bukuri të veçanta

Gazeta prestigjoze britanike “The Telegraph”  ka bërë një listë me vendet më të lumtura në botë, të cilën e ka publikuar sot, në “Të hënën blu”, që njihet si dita depresive e vitit. Mes vendeve më magjepsëse “The Telegraph” rendit, Valparaiso në Kil, shtëpitë plot ngjyra në Juzcar të Spanjës, “Little India” në Singapor, Andorën, shtetin e Liechtensteinit ku GDP…
“Elektriçisti i Trepçës” shkon në “The Monthly Film Festival” në Angli

“Elektriçisti i Trepçës” shkon në “The Monthly Film Festival” në Angli

“Elektriçisti i nëntokës” është një dokumentar observativ, i sjellë nga Valmir Tertini pa narrator dhe pa intervistë strikte, ku vetëm përmes pamjeve tregohet profesioni i Ajeti Ferizit. Aty tregohen vështirësitë, dëshira për të punë, komunikimi me kolegë, argëtimi e gjithçka tjetër që i ndodh brenda orëve të gjata nëntokë, 57 vjeçarit minator. Një film dokumetar i xhiruar 683 metra nën…
Lufta e Parë Botërore me ngjyra/ Foto të rralla të ushtarëve dhe civilëve kur gjithçka kishte mbaruar

Lufta e Parë Botërore me ngjyra/ Foto të rralla të ushtarëve dhe civilëve kur gjithçka kishte mbaruar

Imazhe duke larë rrobat te shatërvani i fshatit e duke ngrënë drekë përkrah ndërtesave të bombarduara. Këto janë fotografitë e rralla  me ngjyra të jetës së përditshme larg nga frontet e luftës. Daily Mail ka sjellë imazhe të kapura duke përdorur procesin autokrom të Vëllezërve Lumiere të fotove të të realizuara më 1917 në Luftën e Përë Botërore. Ato tregojnë…