Lajme

Dashuritë e mëdha që frymëzuan botën dhe u mbetën gjurmët në art

Dashuritë e mëdha që frymëzuan botën dhe u mbetën gjurmët në art

Dashuri të mundura e të pamundura, përshkruar përmes letrash të ndjeshme. Dashuri mes bashkëshortësh të ardhshëm, ose lidhjesh jashtëmartesore, që fillojnë me frazat: si kam dashuruar para se tu njihja ju. Emra të njohur që zbërthehen e shihen ndryshe pas asaj që ndjejnë, e histori që kanë frymëzuar libra e arte.  “Sa do doja tju shkruaja me aq dashuri sa…
Xhamia e 1600-ës, mes lagështirës e degradimit monumenti i kategorisë së parë

Xhamia e 1600-ës, mes lagështirës e degradimit monumenti i kategorisë së parë

“Xhamia e Gjin Aleksit, në fshatin Rusan të Delvinës është ndërtuar rreth viteve 1600 mbi rrënojat e një manastiri me stil bizantin. Objekti është monument kulture i kategorisë së parë. Për këtë objekt janë bërë punime restauruese në vitin 2007. Gjendja e monumentit sot paraqitet në fotot e këtij albumi që po i postojmë si një kartolinë urimi për Ministrinë…
Lamtumirë Ettore Scola! Mjeshtri i kinemasë italiane, mes realizmit të ashpër e humorit anglez

Lamtumirë Ettore Scola! Mjeshtri i kinemasë italiane, mes realizmit të ashpër e humorit anglez

Regjisori i njohur Ettore Scola, i njohur si mjeshtri i kinemasë italiane është shuar dje në moshën, 84 vjeçare shkruan “Corriere”. Në mesin e kryeveprave që ai realizoi ishin filmat “C’eravamo tanto amati”, “Una giornata particolare” dhe “La famiglia”. Ai u shua në një spital në Romë. Në filmat e tij, ai tregoi Italinë që rritej, përmes ëndrrave dhe shpresave,…
Sulltan Murati dhe Millosh Obiliq, një sherr shqiptarësh për pushtuesit

Sulltan Murati dhe Millosh Obiliq, një sherr shqiptarësh për pushtuesit

Rron Gjinovci-Birn Një debat ka shpërthyer në qytetin kosovar që mban emrin e kalorësit serb të shekullit 14, Millosh Obiliq, i cili mendohet se vrau pushtuesin Sulltan Murati I, mbi faktin nëse një qendër kulturore aty duhet të marrë apo jo emrin e pushtuesit osman. Në Obiliq, një qytet i zymtë industrial në Kosovën qendrore, ndodhen disa termocentrale me qymyr që…
10 arsye për të vizituar Armeninë dhe manastiri misterioz në shkëmb

10 arsye për të vizituar Armeninë dhe manastiri misterioz në shkëmb

A e dini që Armenia është vendi i parë që përqafoi Krishtërimin si fe të shtetit?  Ka ndodhur në vitin 301 me mbështetjen e Papa Gregorit dhe mbretit armen Trdat i III. Pas kësaj, vendi nisi shembjen e tempujve pagane dhe ndërtimin e kishave. Mes më të bukurave është ajo që njihet si Manasatiri misterioz i Geghard, një pjesë e…
Manjola Trebicka, ylli i Francës koncert pianistik në Tiranë

Manjola Trebicka, ylli i Francës koncert pianistik në Tiranë

Këtë javë në TKOB do të ketë koncert recital me pjesë të përzgjedhura nga kompozitori Louis Moreau Gottschalk. Soliste në piano është Manjola Trebicka. Aktiviteti artistik i pianistes është i gjerë, prej disa vitesh ajo  jep koncerte në të gjithë Francën e merr pjesë në festivale të ndryshme si në Ohër me sopranon Inva Mula, e në Chamonix me violinistin…
Moikom Zeqo: Ministria e Kulturës me administratë të paaftë, Durrësi u betonizua

Moikom Zeqo: Ministria e Kulturës me administratë të paaftë, Durrësi u betonizua

Moikom Zeqo ka kritikuar rëndë Ministrinë e Kulturës sa i takon trashëgimisë Kulturore. Në një intervistë për gazetën Sot ai thotë se “Është një administratë e paaftë për sa i përket thelbit, që ka të bëjë trashëgimia kulturore, arkeologjia, monumentet, ikonografia, etnografia” -Vijoni të pohoni se kur flitet mbi trashëgiminë kulturore janë të shumta problemet, çfarë duhet të ndryshojë këtë…
E dashura e Lucian Freud shtatzënë, piktura në ankand për 10 milionë paund

E dashura e Lucian Freud shtatzënë, piktura në ankand për 10 milionë paund

  Nipi i Frojdit, piktor i suksesshëm, njihet për marrëdhëniet e shumta me femra të ndryshme Piktura “Vajzë shtatzënë” e Lucian Freud do të shitet 10 milionë paund në ankand në Sotheby. Ajo shfaq të dashurën e piktorit, Bernardine Coverley, shtatzënë me vajzën e tyre, Bella shkruan “Daily mail”. Sot, 54 vjeçe dhe dizajnere mode, Bella thotë se e ëma…
Shuhet në moshën 67 vjeçare kitaristi dhe themeluesi i grupit “Eagles”, autor  i “Hotel California”

Shuhet në moshën 67 vjeçare kitaristi dhe themeluesi i grupit “Eagles”, autor i “Hotel California”

Ç’muaj i trishtë për artin! Glenn Frey, kitaristi dhe themeluesi i grupit “Eagles”, shuhet në moshën 67-vjeçare shkruajnë mediat ndërkombëtare. Ai u nda nga jeta në New York të hënën pas komplikimeve nga artriti, koliti dhe pneumonia. “Fjalët nuk mund ta përshkruajnë dhimbjen tonë, as dashurinë dhe respektin për gjithë ç’na ka dhënë ai”, thanë familja dhe miqtë e tij.…