Lajme

Prijësit shqiptarë dhe Makiaveli

Prijësit shqiptarë dhe Makiaveli

Nga Dorian Koçi “Qëllimi justifikon mjetin” është një kuinsentencë që ka rrjedhur, nga traktati politik “Princi” i Makiavelit, i botuar në 1513. “Qëllimi nuk zgjedh mënyrë” u pat deklaruar disa diplomatëve francezë Mehmet Aliu në 1805 pasi kish marrë pushtetin në Kajro. Ta kish lexuar vallë Makiavelin? Jo, aspak, por si gjeni politik që ishte s’kish nevojë për teori. Dijet…
Shtrigat e Kastratit-simotra të “Shtrigave të Salemit”

Shtrigat e Kastratit-simotra të “Shtrigave të Salemit”

Kujtimet e konsullit francez Alexandre Degrand, mbi një ngjarje të vërtetë të ndodhur në Kastrat të Shkodrës në vitet e fundit të shekullit XIX Nga Luan Rama Kjo histori nuk është një krijimtari letrare, një fantazi apo trill shkrimtari. Është një ngjarje e vërtetë që ka ndodhur në Kastrat të Shkodrës në vitet e fundit të shekullit XIX. Dhe këtë…
Gjirokastra lexon me Kadarenë

Gjirokastra lexon me Kadarenë

Ditëlindja e 80-të e shkrimtarit të mirënjohur, Ismail Kadare do të nisë në moton “Gjirokastra lexon me Kadarenë”, konceptuar si një qytet që na bashkon të gjithëve, fëmijë, të rinj, te moshuar, qytetarë të përhershëm dhe qytetarë vizitorë të vlerave të trashëgimisë dhe kulturës. “Gjirokastra lexon me Kadarenë” do të jetë sipari i aktiviteteve në kuadër të ditëlindjes së shkrimtarit,…
Ermonela Jaho në Barcelonë me “Otellon”

Ermonela Jaho në Barcelonë me “Otellon”

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho është në Barcelonë ku ka premierën e “Otellos” në “Gran Teatre del Liceu”. Vetë Jaho në profilin e saj zyrtar në rrjetin social facebook shkruan: “Nesër premiera e Otello-s në Barcelonë… Urime të gjithë familjes së Liceu-t. Koha për të lëshuar zemrat mbi krahët e kësaj muzike madhështore…” Ermonela Jaho ishte në Londër pak ditë më parë…
Një vajzë e turpshme dhe një fotograf, një set dashurie i adhurueshëm  

Një vajzë e turpshme dhe një fotograf, një set dashurie i adhurueshëm  

Një vajzë e turpshme dhe një fotograf, një set dashurie i adhurueshëm – Një fotoprojekt që nisi si lojë për tu kthyer në një kryevepër të butësisë e ndjeshmërisë shkruan në “L’Huffington Post” Rachel Moss Marion është e turpshme. Por kjo nuk e ka ndaluar të fejuarin e saj fotograf, të realizojë një sërë fotografish dhe ka dalë në dritë një…
Incest, dashuri dhe abort, priten debate për filmin rumun në Berlinale

Incest, dashuri dhe abort, priten debate për filmin rumun në Berlinale

Incest, dashuri dhe abort, një prezantim me filmin që pritet të hapë debate në Berlinale, pasi prek tema tabu Filmi i Adrian Sitaru “Jolegjitim”, një prodhim i pavarur, do të ketë premierën e tij botërore në Forumin e Berlinales në shkurt. I prodhuar nga Film Vendor (Rumani), bashkëprodhuar nga Film PRODUKCJA (Poloni) dhe “Damned Films” (Francë), ai pritet të shkaktojë…
 10 vendet më të bukura në Shqipëri sipas “Culture trip”

 10 vendet më të bukura në Shqipëri sipas “Culture trip”

Së shpejti, Shqipëria do të behet një pikë shumë e vizitueshme, me një përzierje të modernes e traditës, shtuar kësaj edhe peizazhin mahnitës që e ka bërë atë një prej vendeve që duhet parë patjetër në Europë. Me këto fjalë e nis artikullin për “Culturetrip”, Helen Armitage.  Ajo këshillon që disa prej zonave shqiptare, nga Gjirokastra në Theth. E nis…
Lindja e shtypit të lirë në Amerikë

Lindja e shtypit të lirë në Amerikë

Nga Albana Lifschin Historia e luftës për shtypin e lirë amerikan është e lidhur me emrin e gazetarit Xhon Pitër Zenger (John Peter Zenger) nga Nju Jorku. Në dhjetëvjeçarin 30-40 të shek. të 18, Nju Jorkun e qeveriste guvernatori Uilliam Kozbi (William Cosby), një njeri i korruptuar dhe hakmarrës. Xhon Zenger, djale i ri në moshë atë kohë, filloi të…
Gjinjtë mitikë dhe “herezia” Marubi

Gjinjtë mitikë dhe “herezia” Marubi

Nga Luan Rama Dekori: Shkodra e viteve 1880. Një trikëmbësh fotografik i llojit të vëllezërve Lumière. Perde të ngjyrosura me peizazhe apo interiorë dhomash shkodrane që qytetarët mund të zgjedhin sipas dëshirave të tyre. Azilanti politik italian Pietro Marubi, me dy sy të vegjël e të shndritshëm, me mustaqe dhe fytyrë rrumbullake, fut kokën në cohën që mbulon prapa aparatin…