Lajme

Disa shpjegime se përse Egjipti po ndërton një kryeqytet të ri

Disa shpjegime se përse Egjipti po ndërton një kryeqytet të ri

Reklamuar si një qytet “smart” në shkretëtirë, me promovimin e gjelbërimit dhe strehimit luksoz, qeveria egjiptiane planifikon të rivendoset në këtë hapësirë që ende nuk ka emër, brenda vitit 2019. Por, a do të lëvizin edhe qytetarët? Afishet që premtojnë një mënyrë tjetër jetese prej kohësh janë shfaqur në rrugët plot trafik në qendër të Kajros. Reklamime për resorte banimi…
Manuali i “hileve” politike të Eurovizionit

Manuali i “hileve” politike të Eurovizionit

Gjithçka që një diplomat duhet të dijë, për ekstravagancën e “fuqisë së butë” të Europës Ne jetojmë në epokën e fuqisë së butë. Mbjellja e një peme me një lopatë të artë, organizimi i një turneu, ku 22 burra godasin një top rreth e rrotull, veshja e një kapele me pupla në një pritje mbretërore – këto ngjarje janë të…
Eugent Bushpepa kualifikohet për në finalen e Eurovizion

Eugent Bushpepa kualifikohet për në finalen e Eurovizion

Eugent Bushpepa është kualifikuar në finalen e Eurovizion. Më këngën “Mall” ai ka arritur t’i siguroj Shqipërisë një vend në finalen e Eurovizionit. Bushpepa në interpretimin e tij live ka elektiruzar gjithë skenën e Eurovizion dhe ka marrë duartrokitje. Kjo i ka emocionuar shqiptarët  të cilët kanë shprehur mbështetjen e tyre ne rrjetet sociale
Elton Deda Bushpepës: Sot këndo për qejfin tat!

Elton Deda Bushpepës: Sot këndo për qejfin tat!

“Meqë si zakonisht, filloi patriotizmi i kombit tonë për Eurovizionin, nuk po dal nga grigja dhe po i them edhe unë dy fjalë Gentit. “ Këndo për qejfin tat dhe ndero veten tënde”! Suksese djali.’ Ky eshte statusi i Elton Dedes ne Facebook, me te cilin uron kengetarin Bushpepa, i cili sot kendon ne Eurovizion.  
Britania fushatë për “zhdukjen” e pecetave të lagura

Britania fushatë për “zhdukjen” e pecetave të lagura

Pecetat e lagura, zakonisht të përdorura për të fshirë gishtat pasi janë bërë pis me ndonjë lëndë ngjitëse, apo heqjen e “make up”-it të syve, sikurse edhe për pjesë të tjera të trupit veçanërisht te bebat e vegjël, ndoshta do të duhet të zhduken edhe vet nga qarkullimi në dy dekadat e ardhshme. Qeveria britanike ka njoftuar planet e saj…
Anton Udina Burburi, njohësi i fundit dhe i vetmi i gjuhës dalmate-ilire

Anton Udina Burburi, njohësi i fundit dhe i vetmi i gjuhës dalmate-ilire

Nga Islam BALAJ Ishulli dhe qyteti kroat që ende e mbajnë emrin ilir: K(u)R(y)K(ta)-Kurykta Ilirët njihen si populli më i lashtë në histori, të cilët e zotëruan për një kohë shumë të gjatë, gjithë Gadishullin, që edhe sot mbiquhet: Gadishulli Ilirik. Për këtë dëshmojnë toponimet dhe antroponimet e shumta, të cilat edhe sot e kësaj dite, mbajnë emra ilirë. Erazmo…
Shqiponja e yjeve shqiptarë të Eurovizionit që tërboi Greqinë

Shqiponja e yjeve shqiptarë të Eurovizionit që tërboi Greqinë

Pak ditë më parë një foto e dy këngëtarëve shqiptarë që gjenden në “Eurovision” u bë virale, pasi u shfaqën duke bërë simbolin e shqiponjës dykrenore me duart e tyre. Eugent Bushpepa dhe Eleni Foureira u bashkuan për të përshëndetur të gjithë publikun shqiptar e gjithashtu për t’i uruar suksese njëri-tjetrit në festivalin Europian. Fotoja, e cila bëri xhiron e…
Një tufë lulesh dhe një shishe gjigante me verë, zbulohet dhurata e Ramës për Nexhmije Pagarushën

Një tufë lulesh dhe një shishe gjigante me verë, zbulohet dhurata e Ramës për Nexhmije Pagarushën

Vetëm pak minuta se të largohej për në aeroport Nexhmije Pagarusha është suprizuar nga një dhuratë e bukur e kryeministrit shqiptar Edi Rama. Këngëtares së famshme i është dhuruar një tufë e madhe me lule dhe një shishe gjigante me verë. Këto kanë qenë dy dhuratat simbolike që kryeministri shqiptar ia ka dedikuar yllit të këngës shqiptare. Ndërsa Pagarusha i…