Lajme

Agjërime shpirtërore

Agjërime shpirtërore

Nga Rossella Tercatin “Si është e mundur të rrish pa ushqim dhe ujë për 25 orë?” Kur më ndodh të shpjegoj se ku konsiston Yom Kippur, Dita e Shlyerjes, më solemnia e traditës hebraike, ajo që e mbërthen menjëherë imagjinatën e bashkëbiseduesit është ideja e një kohe kaq të gjatë, pa ngrënë dhe pa pirë. Kjo shënon momentin kur njeriu…
Legjenda e nuses dhe ajo e gjurmës së Abaz Aliut në Kanionet e Osumit

Legjenda e nuses dhe ajo e gjurmës së Abaz Aliut në Kanionet e Osumit

Ka qenë pikërisht bukuria e veçantë dhe forma interesante e këtij kanioni që rreth tij të dilnin edhe legjenda, të cilat kanë udhëtuar gojë më gojë deri në ditën e sotme. Midis tyre tregohet legjenda e nuses dhe ajo e gjurmës të shenjtit Abaz Aliu. Legjenda e lidh shpellën e “Vrimës së Nuses”, të përmëndur më lart, me fatin e…
Lapidales apo fryma e Erasmus

Lapidales apo fryma e Erasmus

Nga Luan Rama Lexoja Erasmus, shfletoja korrespondencat e tij me Thomas Moore dhe debatin rreth Utopisë dhe në ndalesën e Point d’Enveaux buzë lumit Charente, një habi e veçantë të pret tek futesh në një pyll, ku tutje, në një karrierë guri të përdorur që prej 2000 vitesh, duke ndaluar në «Chemin de pierre» (Udhën e gurit), nuk ke si…
Femra nudo e Modiglianit ndër më të shtrenjtat në ankand

Femra nudo e Modiglianit ndër më të shtrenjtat në ankand

Një pikturë e artistit italian Amadeo Modigliani, një femër nudo, për të cilën ka pasur polemika të shumta, është bërë një nga veprat më të shitura ndonjëherë në ankandin e New Yorkut. Piktura e vitit 1917 “Nu couché (sur le côté gauche)”, e cila përshkruan një femër të zhveshur të shtrirë, është shitur për 157.2 milionë dollarë në New York…
Sondazhi i KE: Shqiptarët, më të pakënaqurit dhe më të palumturit në Europë me jetën e tyre

Sondazhi i KE: Shqiptarët, më të pakënaqurit dhe më të palumturit në Europë me jetën e tyre

Shqipëria është vendi ku qytetarët e saj perceptojnë që kanë cilësinë më të ulët të jetesës në Europë janë gjithashtu më të palumturit, kanë një opinion shumë të dobët për cilësinë e edukimit dhe standardet e jetesës, ndonëse optimizmi për të ardhmen nuk u mungon dhe familjet i kanë të forta. Sondazhi për “Cilësinë e Jetës në Europë” u publikua…
“Ditënetët e librit”, një rikthim tek magjia e letrës

“Ditënetët e librit”, një rikthim tek magjia e letrës

Fatmira Nikolli Vargje, promovime, arie, skica, konkurse, përkthime, autorë të ftuar, rrëfime shkrimtarësh, sfilatë libër e letër. Më shumë se 70 aktivitete mbahen në Tiranë në Muzeun Historik Kombëtar, Akademinë e Arteve, Lezhë e Fier në datat 16-20 maj. Përkthimet e mëdha, veprat e mëdha, letërsi artistike, shqipe dhe e huaj e mandej literaturë gjuhësore në një takim me Ledi…
Prezantohet projekti i transformimit të Piramidës, ja çfarë do të bëhet!

Prezantohet projekti i transformimit të Piramidës, ja çfarë do të bëhet!

Nga një ngrehinë e rrënuar prej vitesh, Piramida e Tiranës do të transformohet në një nga qendrat më të mëdha të inovacionit dhe teknologjisë, artit e kulturës, në rajon. Pas bashkëpunimit të suksesshëm për rikualifikimin e Pazarit të Ri, Bashkia e Tiranës dhe Fondi Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit, prezantuan sot projektin e rivitalizimit të Piramidës në një hapësirë multifunksionale në qytet,…
“Shënime nga bodrumi”/ Merakliu i shqipes Nazmi Saiti, Dostojevski i përkthyer në burgun e Burrelit

“Shënime nga bodrumi”/ Merakliu i shqipes Nazmi Saiti, Dostojevski i përkthyer në burgun e Burrelit

Fatmira Nikolli – Asht i pari përkthim i babës që botohet, mbasi u vetëdijësova për randësinë e tyne kur shpëtuen nga përmbytja e dhjetorit 2010. Tuj i pa herëmbasheret, ishte njohja dhe këshillë-mësimet e Astrit Canit që m’nxitën me u marrë me to gjallnisht. Leximi i herëmbashershëm tuj i hedhë në kompjuter, rishikimet, ndonjë presje, frazeologjia, kaligrafia, të tana kanë…