Lajme

Një profesionist,  si Ervis Nallbani…

Një profesionist,  si Ervis Nallbani…

Ai është një emër i njohur për publikun shqiptar. balerin I parë i TKOB-së Ervis Nallbani, numëron dhjetra role në baletet më prestigjoze botërore të vëna ne skenën shqiptare dhe atë të huaj.Ka qenë pjesë e trupës së baletit në televizione (Tv Klan, Top Channel & Vizion Plus), por nuk kanë munguar dhe eksperiencat e tij në vende të tjera…
Krijohet Qëndra e Studimeve Kadare

Krijohet Qëndra e Studimeve Kadare

Alda Bardhyli, e njohur për lidhjen e saj me letërsinë do të jetë Drejtoresha e Qëndrës Studimore Kadare, e ngritur pranë Universitetit Europian të Tiranës. Revista letrare Saras e drejtuar nga Bardhyli ka arritur të kthehet këto vite në një qëndër të rëndësishme bashkëkohore përsa i përket librit dhe autorëve shqiptarë. Emri i saj është familjar për shkrimtarët dhe botën…
Kumbaro e kthen “Edukimin përmes kulturës” në program kombëtar për 4 vitet e ardhshme!

Kumbaro e kthen “Edukimin përmes kulturës” në program kombëtar për 4 vitet e ardhshme!

“Edukimi përmes kulturës” do të kthehet në një program kombëtar në vend, theksoi ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro gjatë prezantimit në Kuvend të programit të kulturës 2017-2021 duke shpallur kështu një nga prioritetet kyçe të ministrisë që ajo drejton. “Edukimi gjithëpërfshirës me art e kulturë përmes kurrikulave të shkollës nga njëra anë dhe futja e linjës pedagogjike dhe edukative në çdo…
Qasja në kulturë s’duhet të jetë një shans për disa, por një e drejtë reale për të gjithë!

Qasja në kulturë s’duhet të jetë një shans për disa, por një e drejtë reale për të gjithë!

Nga Mirela Kumbaro Prezantimi i programit të Kulturës 2017-2021 në Kuvend – 12.09.2017 A është Kultura e rëndësishme për Qeverinë “Rama 2” ? Pa më të voglin dyshim! Për të dytin mandat rresht, Programi ynë qeverisës,-  i cili në vitin 2013 krijoi Ministrinë e Kulturës si një të tillë të dedikuar për Artin, Kulturën dhe Trashëgiminë Kulturore, – vendos sërish…
“Jetë e dhunshme” dhe “Djem jete”, dy rrëfimet e Pasolinit në shqip

“Jetë e dhunshme” dhe “Djem jete”, dy rrëfimet e Pasolinit në shqip

Fabula e romanit “Jetë e dhunshme” përkthyer nga Shpëtim Kelmendi është përvijuar në mënyrë të rrufeshme një mbrëmje të vitit 1953 a 1954… “Ishte një ajër i lagësht e i dhembshëm… Po ecja nëpër llucë. Te një stacion autobusi, aty ku fillon kthesa e Pjetralatës, u njoha me Tomazin, fytyrën e të cilit, më pas e kam përshkruar në mënyrë…
Disidentja , Ekspozitë për Musine Kokalarin në Bradford, në Britani

Disidentja , Ekspozitë për Musine Kokalarin në Bradford, në Britani

Dr. Agata Fijalkowski nga Fakulteti Juridik i Universitetit Lancaster në Britaninë e Madhe, mike e Shoqatës anglo – shqiptare, do të hapë me datën 11 shtator 2017 një ekspozitë në Muzeun Kombëtar të Shkencës dhe Medias në Bradford, kushtuar shkrimtares dhe disidentes shqiptare Musine Kokalari. Mal Berisha bën me dije se ekspozita shoqërohet nga një film i shkurtër (artistik) në…
Mundësi e re për turizmin kulturor, miratohet vendosja e tabelave informative në sitin arkeologjik të Komanit

Mundësi e re për turizmin kulturor, miratohet vendosja e tabelave informative në sitin arkeologjik të Komanit

Në mbledhjen e saj të fundit, javën e shkuar KKR ka miratuar projektin për “Vendosjen e Tabelave Informative” që mundësojnë vizitën e sitit Arkeologjik të Komanit. Përmes këtij vendimi promovohet “Kultura e Komanit” si dhe ajo e peizazhit natyror dhe zonës përreth saj,  nëpërmjet realizimit të shtigjeve të ecjes me këmbë nëpër Qytezën e Dalmaces, në Koman (Bashkia Vau  Dejës),…
Një gotë me Oscar Wilde!

Një gotë me Oscar Wilde!

Edhe vetë Oscar Wilde do ta miratonte. Njw portal online kushtuar librave “bookstr.com” njofton se një lokal i tërë i është kushtuar Oscar Wilde në Shtetet e bashkuara të Amerikës. Bari i kushtohet figurës letrare që sfidoi normat kulturore që kufizonin seksualitetin, të njëjtës figurë që na ofroi disa nga veprat më të mira të letërsisë. Bari “Oscar Wilde”, është…
Një narcist si Roland Saro…

Një narcist si Roland Saro…

Në fakt nuk i referohemi Roland Saros si individ, por si aktor në pseudoperformancën e tij “Narcist” e cila pas sprovës në Teatrin e Kukullave në Pogradec, vjen në dy fundjava në TKEKS, përkatësisht në datat 9,10 dhe 16,17 Shtator 2017. Për herë të parë Saro, ka analizuar 7 autorë si Viktor Hygo, Roberto Benigni, Çarli Çaplin, Lasgush Poradeci, Mitrush…
Akademia e të rinjve të Shqipërisë bën prezantimin e parë ndërkombëtar

Akademia e të rinjve të Shqipërisë bën prezantimin e parë ndërkombëtar

Akademia e të rinjve të Shqipërisë bën prezantimin e parë ndërkombëtar! Në takimin vjetor të AE-ALLEA-YAE (Academia Europaea-All European Academies-Young Academy of Europe), të mbajtur më 3-6 Shtator 2017, Akademia e të Rinjve pranë Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, përmes përfaqësueses së saj Dr. Belfjore Qose, ka bërë prezantimin e saj të parë me akademitë europiane. Prezantimi i themelimit të…