Ku të shkoni

“Të çmendurit Adams”, një komedi muzikore, një familje e çuditshme

“Të çmendurit Adams”, një komedi muzikore, një familje e çuditshme

“Të çmendurit Adams” është një komedi e re muzikore që vihet në skenë në datat 5-19 mars në Teatrin Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Përmes lojës profesioniste të aktorëve, kërcimeve apo këngës tërësisht live, sigurohet argëtimi i publikut familjar për plot 80 min. Një shfaqje ku preken mjaft tema universale, ndër të cilat më kryesorja është ajo e vlerave të familjes. Ku…
Jeta e përditshme sipas “19 realizimeve të ndryshme”

Jeta e përditshme sipas “19 realizimeve të ndryshme”

“Realizëm ndryshe” në Muzeun Historik Kombëtar Nesër, datë 02 Shkurt 2016 ora 17.30, në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar hapet eskpozita Expo Art Tirana “Realizëm Ndryshe”. Kjo ekspozitë vjen si një bashkëpunim midis 19 artistëve, të cilët krijojnë në Shqipëri dhe jashtë saj, si në Greqi, Itali dhe Hollandë. Motivet kryesore të veprave janë nga jeta e përditshme. Teknikat e…
Motra e Kadaresë viziton shtëpinë e fëmijërisë

Motra e Kadaresë viziton shtëpinë e fëmijërisë

Motra e shkrimtarit Ismail Kadare, Kadrie Kadare ka vizituar shtepinë e fëmijërisë, tashmë e kthyer në muze. Imazhet janë publikuar nga botuesi i “Onufrit”,  Bujar Hudhri. Vetë Kadare e ka treguar kështu shtëpinë e tij: Shtepia ka qene e madhe por ne Gjirokaster zakonisht shtepite ishin te medha, keshtu qe vetvetiu shkriheshin keto dy nocione. Qytetare gjirokastrite te mirefillte do…
Muzikë dhome në TKOB, koncert me Trillet e Mozart

Muzikë dhome në TKOB, koncert me Trillet e Mozart

Vijon cikli me koncertin e dyte te Orkestres se Dhomes se TKOB me “Trillet e Mozart”. Pjese te vogla shkeputur nga krijimtaria e kompozitorit te madh do te vendosen ne skenen e TKOB kete te shtune ne daten 30 Janar 2016, Ora 19.00…Hyrja do te jete e lire Ky koncert eshte i dyti ne ciklin prej 7 koncertesh te cilet…
“The Big Short”, një tjetër film Oskari në Kinema Millennium

“The Big Short”, një tjetër film Oskari në Kinema Millennium

Vijon parada e filmave të nominuar për Oskar në ekranin e madh të Kinema MIllennium. Pas “The Revenant” është radha e një tjetër filmi të bujshëm që të projektohet për publikun shqiptar prej datës 28 janar. Bëhet fjalë për “The Big Short” i nominuar për pesë statuja të cmuara Oskari, ndërsa rendit deri tani 19 cmime në konkurrime të ndryshme. Ndërkohë filmi…
Gent Rushi & JAlbaniaZZ Society, koncert xhazi në Teatrin e Metropolit

Gent Rushi & JAlbaniaZZ Society, koncert xhazi në Teatrin e Metropolit

Për herë të parë në sallën “Shekspir” të Teatrit Metropol do të ngjitet një koncert xhaz, më 28 janar, ora 19:00. Koncerti do të përfshijë një program me muzikë standarte xhaz dhe pjesë të riaranxhuara shqiptare. Pjesë kryesore te koncertit do të jetë kuarteti i xhazit me të cilin Gent Rushi performon prej shumë vitesh. “Ky koncert është në rradhën…

Balet në Opera, shfaqjet e këtij sezoni sipas datave

Këtë sezon baleti do të zërë një vend shumë të rëndësishëm në kalendarin e TKOB. Baletet që janë tashmë pjesë e repertorit do të sillen sërish për publikun shqiptar. Do të rikthehet “Ballo e Diplomës”, “La Sylphide”, baletet klasike që mund të ndiqen nga të rritur dhe fëmijë, por nuk do të mungojnë edhe pjesët koreografike moderne dhe emrat e…
 10 vendet më të bukura në Shqipëri sipas “Culture trip”

 10 vendet më të bukura në Shqipëri sipas “Culture trip”

Së shpejti, Shqipëria do të behet një pikë shumë e vizitueshme, me një përzierje të modernes e traditës, shtuar kësaj edhe peizazhin mahnitës që e ka bërë atë një prej vendeve që duhet parë patjetër në Europë. Me këto fjalë e nis artikullin për “Culturetrip”, Helen Armitage.  Ajo këshillon që disa prej zonave shqiptare, nga Gjirokastra në Theth. E nis…
10 arsye për të vizituar Armeninë dhe manastiri misterioz në shkëmb

10 arsye për të vizituar Armeninë dhe manastiri misterioz në shkëmb

A e dini që Armenia është vendi i parë që përqafoi Krishtërimin si fe të shtetit?  Ka ndodhur në vitin 301 me mbështetjen e Papa Gregorit dhe mbretit armen Trdat i III. Pas kësaj, vendi nisi shembjen e tempujve pagane dhe ndërtimin e kishave. Mes më të bukurave është ajo që njihet si Manasatiri misterioz i Geghard, një pjesë e…
Shqipëria, në listën e 10 destinacioneve për 2016

Shqipëria, në listën e 10 destinacioneve për 2016

“Ata që do të shkojnë, do të gjejnë trashëgimi botërore të mbrojtura nga UNESCO: qyteti antik i Butrintit, plazhe të praruara në bregdetin jonian, liqene madhështore malore, arkitekturë otomane dhe vendas miqësorë që ju orientojnë në drejtimin e duhur. Bëjeni këtë udhëtim përpara se bota të kuptojë se çfarë po humbet…” Pasi britanikja “Rough Guide” e sugjeronte Shqipërinë si një…