Ku të shkoni

Legjenda e nuses dhe ajo e gjurmës së Abaz Aliut në Kanionet e Osumit

Legjenda e nuses dhe ajo e gjurmës së Abaz Aliut në Kanionet e Osumit

Ka qenë pikërisht bukuria e veçantë dhe forma interesante e këtij kanioni që rreth tij të dilnin edhe legjenda, të cilat kanë udhëtuar gojë më gojë deri në ditën e sotme. Midis tyre tregohet legjenda e nuses dhe ajo e gjurmës të shenjtit Abaz Aliu. Legjenda e lidh shpellën e “Vrimës së Nuses”, të përmëndur më lart, me fatin e…
FOTOT/ Kumbaro në Përmet: Si po transformohet Kisha e Shën Mërisë!

FOTOT/ Kumbaro në Përmet: Si po transformohet Kisha e Shën Mërisë!

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro që nga Kosina e Përmetit bën apel për të vizituar këtë trevë një destinacion i jashtëzakonshëm turistik. Teksa evidenton faktin se për festën e Pashkëve asnjë dhomë nuk ka qënë e lirë në këtë fundjavë, Kumbaro përmes pamjeve të rralla të Kishës së Shën Marisë në restaurim promovon dhe potencialin e krijimit të bujtinave familjare.…
Qytetërimi disashekullor i Voskopojës

Qytetërimi disashekullor i Voskopojës

Muzeu Historik Kombëtar nesër, më datë 16 mars, ora 17.00, organizon veprimtarinë “Një pasdite në muze” me temë: “Voskopoja”. Këto takime periodike bëhen me qëllimin për të sensibilizuar shoqërinë shqiptare mbi çështje të ndryshme të historisë, kulturës dhe trashëgimisë kombëtare shqiptare. Gjithashtu, veprimtaria “Një pasdite në muze” ka për qëllim ngjizjen e një debati profesional në disiplina të ndryshme. Voskopoja…
Butrinti një ndër 10 trashëgimitë kulturore më me interes në botë

Butrinti një ndër 10 trashëgimitë kulturore më me interes në botë

Butrinti zgjidhet një nga 10 modelet e trashëgimisë kulturore më me interes për t’u studiuar në botë. Universiteti i Bristolit, një prej 20 më të mirëve në Angli, ka organizuar një kurs online ndërkombëtar, ku studentë nga e gjithë bota studiojnë 10 modele të përzgjedhura për turizmin kulturor të qëndrueshëm dhe trashëgiminë kulturore. Studentë nga e gjithë bota, studiojnë 10…
Udhëtim në veri të Shqipërisë

Udhëtim në veri të Shqipërisë

Një fragment nga parathënia, Luan Rama (Foto të veçanta të Preng Calit që shohim per herë të parë. Dhe nje foto e Kol Petrushit me vajzen, e panjohur gjithashtu. 1200 foto te Shqipërisë së veriut, Kosoves dhe Shqiperise se jugut. *** Më 18 tetor të vitit 1938, çifti Benezech i ishte drejtuar Hanit të Hotit e më pas Tamarës e…
Josif Papagjoni: Njerëz të traumatizuar nga raportet dashurore të ndera

Josif Papagjoni: Njerëz të traumatizuar nga raportet dashurore të ndera

  Sa u ktheva nga shfaqja “Nje engjell ne katin e 11” e teatrit Metropol, drama dhe regjia Stefan Çapaliku, skenografia Sadik Spahia. Nje tekst i botuar, e kisha pare ne nje version regjisorial te mehershem, por kjo shfaqje kishe shume me shume energji, nje tension psikik ne rritje, ku gjithçka dukej se qerthullohej nga ideja e nje shoqerie nervoze…
Kush është i riu që promovon turizmin shqiptar në Zvicër

Kush është i riu që promovon turizmin shqiptar në Zvicër

Një nismë e bukur e të riut Saimir Shala i cili, promovon Shqipërinë turistike në Zvicër. I pranishëm me stendën e tij në panairin më të madh të turizmit FESPO në Zyrih. Me veshjet tradicionale kombëtare, kulinarinë shqiptare, prospektet me natyrën e bukur dhe diversitetin të cilën e ofron Shqipëria, stenda e tij zgjoi kërshërinë e zviceranëve për të vizituar…
Shqipëria ndërmjet 20 sfidave më të mira të udhëtimeve të aventurës për 2018

Shqipëria ndërmjet 20 sfidave më të mira të udhëtimeve të aventurës për 2018

Gazeta e njohur britanike “The Guardian” e ka renditur Shqipërinë ndërmjet 20 vendeve ku mund të zhvillohet turizmi i udhëtimeve të aventurës. “Ylli i Shqipërisë është në rritje, me më shumë udhëtarë që çdo vit dëshirojnë të eksplorojnë thesaret e saj, siç janë Alpet në veri dhe plazhet e bukura të bardha të jugut”, shkruan The Guardian. Gazeta britanike thekson…
“The Telegraph”: Berati renditet i dyti mes 30 qyteteve më të bukura të Europës

“The Telegraph”: Berati renditet i dyti mes 30 qyteteve më të bukura të Europës

Sipas Shoqatës Japoneze të Agjensive të Udhëtimit, (JATA), qyteti i Beratit renditet në vend të dytë në listën e 30 qyteteve më të bukura në Europë, shkruan e përditshmja brirtanike “The Telegraph”. Më poshtë është lista e qyteteve sipas renditjes. 1. Kilkenny, Irlandë Në brigjet e Lumit Nore në provincën Leinster, Kilkenny shpesh referohet si një qytet i madh megjithëse…