Kryesore

Modifikimi i Piramidës, a do t’i qëndrojë kohës?!

Modifikimi i Piramidës, a do t’i qëndrojë kohës?!

Ben Andoni – Me shumë gjasë dhe me angazhimin e ri të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, piramida do të kthehet në një tip qendre rinore shumëfunksionale. Pothuajse e ardhmja e afërt e Piramidës është përshfaqur nga ajo që vetë kryebashkiaku ka kumtuar këtë javë pas takimit me dy bashkëdrejtuesit e Fondacionit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit (AADF), Martin Mata dhe Aleksandër…

Fatmira Nikolli: Tepelenë, letër fëmijëve që nuk u rritën kurrë

Shpresoj të mos kesh ulëritur kurrë ‘përse kam lindur?’ Shpresoj se ke arritur në përfundimin, se ia vlente: me koston e vuajtjes, me koston e vdekjes. Jam kaq shumë krenare që të nxora nga asgjëja, me koston e vuajtjes, me koston e vdekjes”. Më vjen ndërmend Oriana Fallaci dhe fjalët me të cilat iu drejtua fëmijës që nuk lindi kurrë,…
Këtu ku bullizëm ka kudo, por vetëm Kristi dhe Xheni ia ndiejnë lezetin

Këtu ku bullizëm ka kudo, por vetëm Kristi dhe Xheni ia ndiejnë lezetin

Nga Iva Tiço  Mikesha ime, këtë vit u ndërroi shkollën fillore fëmijëve; nga një shkollë private i çoi në një tjetër, sepse kishte dëgjuar shumë histori me paraadoleshentë, që vuanin për shkak të sulmeve të moshatarëve të tyre (tashmë e kemi mësuar të gjithë që ky fenomen quhet bullizëm). Nëse nuk do kisha shoqe me fëmijë që po rriten, me…
Bashkim Shehu si Orhan Pamuk, fiton çmimin e madh Prix Mediterranee Etranger

Bashkim Shehu si Orhan Pamuk, fiton çmimin e madh Prix Mediterranee Etranger

Bashkim Shehu dhe romani i tij “Loja, shembja e qiellit” pasi fitoi çmimin letrar “Balkanika” dhe u botua në Francë, u përfshi në konkurrimin për Prix Méditerranée Etranger 2018, ku edhe meritoi Vlerësimin Special të jurisë. Prix Méditerranée Etranger është një nga çmimet letrare më të rëndësishme që jepet çdo vit në Francë për letërsinë e përkthyer. Fitues, ndër të tjerë, gjatë…
Nga Machu Picchu te Troja, 10 qytetet e pabesueshme që humbën gjatë historisë

Nga Machu Picchu te Troja, 10 qytetet e pabesueshme që humbën gjatë historisë

Bota është plot me qytete të humbura, shumë prej të cilëve u braktisën duke mbetur një mister. Kërkimi për qytete të tilla të humbura tërhoqi eksploruesit e aventurave që në shekullin e 15-të, duke çuar në zhvillimin e arkeologjisë. Një qytet i humbur nuk duhet të ngatërrohet me qytetet fantazmë. Qytetet e humbura janë të braktisura për shkak të rrethanave…
Kisha e Shën Mërisë në Përmet gati për sezonin e ri turistik

Kisha e Shën Mërisë në Përmet gati për sezonin e ri turistik

Monumentet kulturore në vendin tonë po marrin çdo ditë e më shumë vëmendjen e institucioneve përkatëse, për të qenë sa më të denja për të pritur turistët vendas dhe të huaj pikërisht në këtë periudhë që fillon dhe sezoni turistik. Kisha e Shën Mërisë në Bënjë, Përmet, prej disa muajsh po i nënshtrohet një restaurimi të plotë, që ka si…
Fëmijët nuk janë majmunë

Fëmijët nuk janë majmunë

Nga Kozeta Kurti … që t’i gënjeni me një banane e t’i detyroni të bëjnë veprime nga më të çuditshmit, vetëm që të bëni sehir ju, të argëtoheni ju, të kënaqni sedrën ju, të ndjeheni pronarë ju… Çfarë thatë? Ku di unë të sillem me fëmijët, sepse s’jam prind? Unë prind nuk jam, por vetëdije për të m’u ngritur leshtë…
Letër drejtuar vetes single, nga vetja e martuar

Letër drejtuar vetes single, nga vetja e martuar

Shpesh, grate janë me nxitim. Ne duam të vrapojmë të gjejmë burrin ideal, të martohemi, të bëjmë fëmijë, të blejmë një shtëpi. Dhe kështu, nuk shijojmë stinët e fazës së jetës në të cilën jemi. Po marr pak kohë për të menduar për ditët e mia si single, duke i shkruar vetes sime një letër. Dua t’i kujtoj asaj (vetes)…