Kryesore

Facebook dhe Twitter po humbin popullaritetin, të rinjtë po fshijnë llogaritë

Facebook dhe Twitter po humbin popullaritetin, të rinjtë po fshijnë llogaritë

Facebook dhe Twitter po humbin popullaritetin, të rinjtë po i fshijnë llogaritë. Faqet e internetit, përkatësisht rrjetet kryesore sociale po bëhen jopopullore në mesin e mijëvjeçarëve (anglisht: millennials) – që janë personat që arrijnë moshën madhore të rritur në fillim të shekullit 21, thuhet sipas një agjencie të kërkimit të tregut në SHBA. Sondazhi Orıgın ka zbuluar se mbi 50…
Si i skandalizonte burrat në vitet ’20 mbesa e Ismail Qemalit

Si i skandalizonte burrat në vitet ’20 mbesa e Ismail Qemalit

Nga Suadela Balliu Ajo që dihet për jetën e mbesës së patriarkut të shtetit shqiptar është fare pak. Aq sa edhe ajo që dihet, e shtrembëruar nga regjimi dhe e distancuar prej një shekulli në kohë bëhet vështirë e besueshme. Ama në një pikë të gjithë bien dakord. Sara ishte një grua e bukur. Ka nga ata që guxuan ta…
Fake news dalin gjithmonë fituese ndaj atyre të vërteta

Fake news dalin gjithmonë fituese ndaj atyre të vërteta

“Gënjeshtra nis fluturimin dhe e vërteta e ndjek nga pas duke çaluar” ka shkruar irlandezi Jonathan Swift. Tri shekuj më parë ky pohim ishte hiperbolë, kurse sot përshkruan mirë mediat sociale, nëqse u përmbahesh rezultateve të një hulumtimi ambicioz të botuar nga revista shkencore “Science”. Hulumtimi ka marrë në shqyrtim lajme e rëndësishme më të diskutuara, në anglisht, qysh kur…
Një libër për fëmijën brenda nesh – “Princi i Vogël” mbush 75 vjeç

Një libër për fëmijën brenda nesh – “Princi i Vogël” mbush 75 vjeç

Antoine de Saint-Exupéry u përpoq me “Princin e Vogël” t’i ikte dimensionit banal të politikës. Për shumë lexues ky tregim është një pleduaje për humanizmin dhe miqësinë. “Princi i vogël” i Antoine de Saint-Exupery-së e shikon botën përmes syve të një fëmije, por konkluzionet e tij i formulon me fjalët e një të urti. “Është fare e thjeshtë: vetëm zemra…
Skandali i Facebook, Gjermania kërkon rregulla të qarta në rrjetet sociale

Skandali i Facebook, Gjermania kërkon rregulla të qarta në rrjetet sociale

Numri i përdoruesve të Facebookut të keqpërdorur nga Cambridge Analyitica është më i madh se ç’u tha në fillim. Zuckerberg shpreh keqardhje dhe bën autokritikë, por ekspertët janë skeptikë. Nga Carla Bleiker Skanadali i të dhënave në Facebook vazhdon të ketë konsekuenca. Ndërsa në fillim u tha se numri i përdoruesve të rrjetit social, të dhënat e të cilëve janë…
Budapesti fiton plot 270 milionë euro nga xhirimet

Budapesti fiton plot 270 milionë euro nga xhirimet

Budapesti është bërë i pakapërcyeshëm në vendin e parë kur bëhet fjalë për xhirimin e filmave hollivudianë jashtë vendit, pasi ka njërin prej sistemeve më konkurrentë në Evropë, i cili produksioneve të huaja u ofron kthim të investimeve deri në 25 për qind. Edhe pse Bullgaria e Rumania janë dukshëm më të lira, Hungaria e mban primatin. Kësisoj, sipas shkrimit…
Ç’të bëjnë gazetarët kur u kërkojnë shefat lajme propagande?

Ç’të bëjnë gazetarët kur u kërkojnë shefat lajme propagande?

Nga Steven Greenhouse, CNN Grupi mediatik “Sinclair Broadcast Group” është kritikuar kohët e fundit për shkak të një urdhri të pazakontë që u është dhënë folësve të lajmeve në televizionet e tyre lokale: u është kërkuar të lexojnë deklarata që u bëjnë jehonë akuzave të presidentit Donald Trump ndaj mediave. Përfytyroni pak se në ç’krizë ndërgjegjeje do të jenë ndjerë…
Pse heq dorë nga Facebook!

Pse heq dorë nga Facebook!

Daniel Shahollari/ Dikur ndjeva një nevojë për t’u dëgjuar. Ndjeva një nevojë për t’u parë. Dhe për një kohë të gjatë, mendova se e kisha shuar këtë etje duke postuar vazhdimisht në facebook. E bëja këtë sepse më frikësonte ideja për të folur me njerëzit në jetën reale – sepse në jetën reale nuk mund të modifikoj ato që them ose…
Një vit pa Frankon, flet Tefta Radi: Më mungon çdo gjë e bukur!

Një vit pa Frankon, flet Tefta Radi: Më mungon çdo gjë e bukur!

Realizohet dokumentari “Jetë e trazuar” për kantautorin Françesk Radi. Bashkëshortja e tij rrëfen një vit pa të. Në dokumentar prezantohet jeta e tij, nga Festivali i 11-të, deri në ditët e fundit. Në nderim të tij nesër inaugurohet një monument pranë Liqenit Artificial “Një vit lamtumire Franko!”. Ky shënim i bashkëshortes së tij, dëshiron të bëjë bashkë mëngjesin e nesërm…