Kryesore

Elvis Presley ka vrarë veten”, rrëfehet bashkëshortja

Elvis Presley ka vrarë veten”, rrëfehet bashkëshortja

“Elvis Presley ka vrarë veten”, është kjo deklarata që vjen nga bashkëshortja Priscilla, e cila thotë që legjenda e rock-ut ka vrarë veten dhe nuk ka vdekur si pasojë e një sulmi kardiak, siç u tha në gusht të 1977 kur ai vdiq. Në momentin e vdekjes ai ishte 158 kg dhe në trupin e tij u gjetën rreth 14…
Princesha e Tajlandës në Shqipëri

Princesha e Tajlandës në Shqipëri

Muzeu Historik Kombëtar pati kënaqësinë të priste sot në ambientet e tij Princeshës e Tajlandës, Maja Çakri Sirindon. Princesha e Tajlandës dhe stafi i Saj, të shoqëru ar nga Drejtori i Muzeut Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, si dhe nga Përgjegjësi i Sektorit të Menaxhimit të Koleksioneve z. Ledio Xhoxhi, u njohën me historinë e popullit shqiptar duke u nisur nga…
Ornela Vorpsi: Jeta e një gruaje të bukur në diktaturë

Ornela Vorpsi: Jeta e një gruaje të bukur në diktaturë

Ornela Vorpsi i ka kaluar me kohë ato ngurrimet që hasen ende tek artistët që jetojnë në Shqipëri për të thënë atë që mendojnë vërtet. “E dashuruar me Edi Ramën? E kush nuk ishte?!”, thotë ajo. Ky rrëfim i sinqertë i artistes dhe shkrimtares, që tashmë jeton në Paris, pa dyshim që u kthye në kryetituj në mediat shqiptare. Dhe…
Televizori, përfaqësues kryesor i dowtime-it, sipas psikanalistit e filozofit James Hillman

Televizori, përfaqësues kryesor i dowtime-it, sipas psikanalistit e filozofit James Hillman

Nga Islam BALAJ Gjenitë, siç dihet, janë kategori e veçantë e njerëzve, të cilët me gjenialitetin e tyre arrijnë ta zbërthejnë esencën e diçkaje që njerëzit e thjeshtë nuk janë në gjendje ta bëjnë. I tillë është edhe psikanalisti, filozofi e intelektuali bashkëkohor amerikan me origjinë austriake, James Hillman.                                                                                     James Hillman-i është njëri prej mendimtarëve të paktë që ka një…
Prifti që shpëtoi 101 myslimanë nga pushkatimi gjerman dhe Tepelena

Prifti që shpëtoi 101 myslimanë nga pushkatimi gjerman dhe Tepelena

Dom Zef Gila, pinjoll malsie i mbështjellun me virtyte që e karakterizojn malsorin, qe fisnik e mendjemprehtë. Pasi mbaroi studimet në Romë, shugurohet meshtar nga Papa Piu Xll. Në kohën kur lufta e Dytë Botërore tashma ishte ndez, do të vihej në udhëtim për në Shqipëri përmes Adriatikut ku siç e përshkruan vetë “nga lart qiellit bombardierët plumbues të aleateve,…
Gjumi i drekës mbi aurat e Belfjores

Gjumi i drekës mbi aurat e Belfjores

“Çka don me than ‘agape’?” më pyeti një fëmijë nga Kosova kur, në Zvicër, një prej meshtarëve që drejtonte lutjen e Taezeut e përmendi si term. Duke qenë se nuk e prisja si pyetje, koha për të dhënë një përgjigje dhe ajo për ta kristalizuar atë në tru nuk ishte e njëjtë, prandaj nuk mund t’i thoja diçka të saktë.…
Në kurthin e Piter Pan dhe seksi në ekran

Në kurthin e Piter Pan dhe seksi në ekran

Nga Andrea Danglli Dakord! Seksi shet, madje shet aq shumë sa strategët e bizneseve here pas here heqin ndonjë paralele krah tij për të gjeneruar më tepër të ardhura! Këtë tashmë e dimë të gjithë dhe tek kjo pikë s’ka nevojë as për shpikje, teori apo filozofi urbane. Tjetër kund rreh nervi. Ajo që të vret sytë dhe të shpon…