Kryesore

Vdes regjisori historik i “Haidit”, Isao Takahata

Vdes regjisori historik i “Haidit”, Isao Takahata

Regjisori i shquar i animimit japonez, i njohur për “Varri i xixëllonjave” vdes në moshën 82 vjeçare Takahata, i kandiduar për çmimin Oskar me filmin e fundit që ka drejtuar “Kaguya-hime no Monogatari” (“Historia e princeshës Kaguya”, 2014) vdiq të enjten në një spital të Tokios nga kanceri i mushkrive. Regjisori japonez themeloi Ghibli në 1985 së bashku me Miyazaki,…
Lexojini lajmet dy apo tre ditë më vonë se gjithë të tjerët!

Lexojini lajmet dy apo tre ditë më vonë se gjithë të tjerët!

Nga Oliver Burkeman Këto kohë, nuk kalon një javë pa dalë dikush që të propozojë një sistem të ri, për të mbetur të shëndetshëm mendërisht, në një botë ku lajmet na shpien në çmendinë. Në të kaluarën na këshillonin të rrinim një ditë në javë pa kompjuter dhe telefon, apo një periudhë “dizintoksikimi social”. Por, prej disa muajsh flitet për…
Një rrëfim për “shtëpitë e gëzimit” dhe vajzat e lira në Paris

Një rrëfim për “shtëpitë e gëzimit” dhe vajzat e lira në Paris

uan Rama – Data 1 mars 1991. Statuja e Enver Hoxhës kishte dhjetë ditë që ishte shembur në sheshin e Tiranës nga zemërata popullore. Më 28 shkurt, dy ditë më parë kisha mbërritur në Paris si diplomat në fushën e kulturës dhe atë natë ekipi i ambasadës ishte ftuar të shikonte një spektakël cirku, i cili ishte vendosur në Bois de…
Shqipëria, me numrin më të madh të studentëve që studiojnë jashtë vendit

Shqipëria, me numrin më të madh të studentëve që studiojnë jashtë vendit

Nxënësit shqiptarë janë më të prirur të studiojnë jashtë në krahasim me të gjithë studentët e tjerë në ballkan, Europën Qendrore e Lindore dhe vendet e tjera të Europës Perëndimore. Shqipëria ka numrin më të lartë të studentëve që zgjedhin për të studiuar jashtë për 1000 banorë. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave të UNESCO-s, numri i studentëve shqiptar…
Kujdes! Këto janë lodrat e rrezikshme kineze që mbajnë fëmijët në duart. Lista e publikuar nga Komisioni Europian

Kujdes! Këto janë lodrat e rrezikshme kineze që mbajnë fëmijët në duart. Lista e publikuar nga Komisioni Europian

42 produkte që qarkullojnë në tregjet europiane,që nuk përjashtohet mundësia të jenë dhe në Shqipëri përmbëjnë rrezik për shëndetin e konsumatorëve. Lista është publikuar nga RAPEX (Rapid Alert System for dangerous non-food products) në faqen zyrtare të Komisionit Europian. Sipas raportit të RAPEX, nga të gjitha njoftimet për produktet e pasigurta për vitin 2017, 53 për qind e tyre janë…
Elvis Presley ka vrarë veten”, rrëfehet bashkëshortja

Elvis Presley ka vrarë veten”, rrëfehet bashkëshortja

“Elvis Presley ka vrarë veten”, është kjo deklarata që vjen nga bashkëshortja Priscilla, e cila thotë që legjenda e rock-ut ka vrarë veten dhe nuk ka vdekur si pasojë e një sulmi kardiak, siç u tha në gusht të 1977 kur ai vdiq. Në momentin e vdekjes ai ishte 158 kg dhe në trupin e tij u gjetën rreth 14…
Princesha e Tajlandës në Shqipëri

Princesha e Tajlandës në Shqipëri

Muzeu Historik Kombëtar pati kënaqësinë të priste sot në ambientet e tij Princeshës e Tajlandës, Maja Çakri Sirindon. Princesha e Tajlandës dhe stafi i Saj, të shoqëru ar nga Drejtori i Muzeut Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, si dhe nga Përgjegjësi i Sektorit të Menaxhimit të Koleksioneve z. Ledio Xhoxhi, u njohën me historinë e popullit shqiptar duke u nisur nga…
Ornela Vorpsi: Jeta e një gruaje të bukur në diktaturë

Ornela Vorpsi: Jeta e një gruaje të bukur në diktaturë

Ornela Vorpsi i ka kaluar me kohë ato ngurrimet që hasen ende tek artistët që jetojnë në Shqipëri për të thënë atë që mendojnë vërtet. “E dashuruar me Edi Ramën? E kush nuk ishte?!”, thotë ajo. Ky rrëfim i sinqertë i artistes dhe shkrimtares, që tashmë jeton në Paris, pa dyshim që u kthye në kryetituj në mediat shqiptare. Dhe…