Kryesore

“Charlie Hebdo”, një Zot vrasës me simbole masone?

“Charlie Hebdo”, një Zot vrasës me simbole masone?

“1 vit pas, vrasësi është gjithmonë i shkurtër”. Ky është mesazhi në faqen e parë të revistës satirike franceze “Charlie Hebdo”. Imazhi kyesor shfaq një Zot me mjekër e me armë, mbi kokën e të cilit qëndrojnë simbole masone. Numri i revistës del nesër, ndërsa në rrjetet sociale tashmë qarkullon vetëm kopertina dhe i kushtohet 1 vjetorit të masakrës së…
Dhjetë urdhëresa për të qenë një gazetar i denjë

Dhjetë urdhëresa për të qenë një gazetar i denjë

Para njëqind vjetësh, Emile Zola, një romancier i jashtëzakonshëm francez, la një gjurmë të pashlyeshme mbi shekullin e 20-të duke marrë në mbrojtje Alfred Dreyfus-in, një oficer të ushtrisë franceze me origjinë hebre, të akuzuar në mënyrë të rreme për spiunazh. Në letrën e vet të famshme «J’accuse» (1898), ai i shkruante këto fjalë presidentit të Republikës franceze: «Oh, çfarë…
Kur Sartri e Kamy debatonin për komunizmin

Kur Sartri e Kamy debatonin për komunizmin

Nga Ilir Seci Pesëdhjetë e gjashtë vjet më parë, më 4 Janar të vitit 1960,do të vdiste në një aksident me makinë,Albert Kamy (1913-1960),shkrimtari me i madh i botës, mbas Lufteës se Dytë Botërore… Në trupin e pajetë ju gjet një biletë treni. Shkrimtari i madh ishte nisur për të udhëtuar me tren. Rastësisht takoi nipin e vet që i ofroi…
Samarkand, dritarja e një perandorie të lashtë e të magjishme!

Samarkand, dritarja e një perandorie të lashtë e të magjishme!

Qyteti  i Samarkandit në Uzbekistan u fut në listën e Monumenteve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO në vitin 2001 dhe arsyeja është e thjeshtë; arkitekturë magjepsëse e cila të kthen mbrapa, në kohën kur qyteti ishte qendër e perandorisë së fuqishme. Historia e Samarkandit, i cili është i njohur edhe për kupolat e tij blu dhe minaret,  nis rreth 700…
Erosi që vinte nga Orienti

Erosi që vinte nga Orienti

Nga Luan Rama (Nëna ime është dashuria/ profeti im është dashuria/ Unë jam fëmija i dashurisë// Ati im është dashuria/Zoti im është dashuria/Unë kam ardhur të flas vetëm për Dashurinë). Rumi, poet pers i shekullit XIII  Nga Njëmijë e një netët, korpusi i mrekullueshëm i letërsisë gojore dhe të shkruar arabe, Mustafa Gerblleshi, intelektuali i shquar shqiptar, që regjimi diktatorial…
Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Dikur Kur numëroja psherëtimat fustanë basme vajzërie mbaja, gjer i grisja, në yje kërkoja “fajin” që nuk e njihja. Tani fustanet e paveshur ankohen, si “fajet”… s’pata kur t’i vishja. Këto vargje janë shkëputur nga libri më i ri me poezi i poetes Flutura Açka. “Ftesë për flirt” titullohet botimi që do jetë së shpejti në duart e lexuesve me…
400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

Bota e ndan atë, Londra e pretendon, ndërsa Stratfod-mbi-Avon synon të kalojë 2016-ën duke festuar ditëlindjen e Uilliam Shekspir si njeriun e tyre: Poetin e Avonit, i lindur në qytetin tregtar Warwickshire në 1564, i cili vdiq po atje 400 vjet më parë. Stratfordi mbeti jashtëzakonisht i rëndësishëm gjatë gjithë jetës së Shekspirit. “Ai shkoi në Londër për tu pasuruar,…
Enver Hoxha “gju më gju” me popullin në Prishtinë

Enver Hoxha “gju më gju” me popullin në Prishtinë

Betimi i partizanit, Enver Hoxha gju më gju me popullin,  klasa punëtore, Shqipëria e njeriut të ri, revolucioni demokratik, drapëri, çekani, ylli, djemtë e vajzat me shalle pioneri, gratë e burrat nëpër ara, nëpër hekurudha, “fshatrat” e lumtur socialistë: të gjitha këta ekspozohen ne Galerinë Kombëtare të Arteve të Kosovës. “Realizmi Socialist Shqiptar në GKK” shfaq veprat e artistëve shqiptarë…
365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

Një ditar i shkurtër i vitit 2015 na kujton shumëçka mbi trashëgimisë kulturore në Shqipëri, ose të paktën, dëmet që dihen. Në ndryshim nga vitet e shkuara ku monumentet binin ose dëmtoheshin nga harresa, gjatë vitit që shkoi ato janë dëmtuar nga ndërhyrjet e gabuara restauruese, sipas specialisteve që kanë pasur këllqe ta thonë mendimin e tyre hapur. Ministria e…
“Vajzat e gëzimit” në Antikitet

“Vajzat e gëzimit” në Antikitet

Nga Luan Rama Erosi, erotizmi, pothuaj gjatë një shekulli kanë qënë një nga debatet më pasionante të shoqërisë perëndimore. Jo pse ky debat nuk ekzistonte më parë, por sepse me çlirimin e shoqërisë njerëzore nga dogmat dhe normat e ngushta, me emancipimin e saj, me vitet 60’ dhe lëvizjen e «çlirimit seksual», ky debat u bë mbarëshoqëror, duke përfshirë jo…