Kryesore

Përpara se t’i hysh rrugës së hakmarrjes, hap dy varre/ Disa prej shprehjeve më brilante të Konfucit

Përpara se t’i hysh rrugës së hakmarrjes, hap dy varre/ Disa prej shprehjeve më brilante të Konfucit

“Përpara se t’i hysh rrugës së hakmarrjes, hap dy varre”, thoshte Konfuci i mençur. Ose: “Nëse mendon për një vit, mbill një farë; nëse mendon për dhjetë vjet, mbill pemë; nëse mendon për 100 vjet, mëso njerëzit.” Ndiqni këto dhe të tjera në këtë video Urtësinë mund ta mësojmë me tre mënyra: Së pari, përmes reflektimit, që është më fisnikja;…
Rrëfimi i fundit i Aleksandër Lalos: Globalizmi kuptohet keq në Shqipëri

Rrëfimi i fundit i Aleksandër Lalos: Globalizmi kuptohet keq në Shqipëri

Kompozitori i mirënjohur Aleksandër Lalo u nda nga jeta parakohshëm, në moshën 68-vjeçare. Artisti me origjinë nga Leskoviku do të mbahet mend gjatë për muzikën e filmave shqiptarë, ku spikatin shumë e mes tyre, “Tomka dhe shokët e tij”, “Gëzhoja e vjetër”, Dimri i fundit”. Po ashtu, për muzikën e komedisë “Shi në plazh” si dhe për shumë këngë të…
Vdekja e Aleksandër Lalos ditë zie për muzikën shqiptare: Eh çfarë humbëm sot!

Vdekja e Aleksandër Lalos ditë zie për muzikën shqiptare: Eh çfarë humbëm sot!

Pas vdekjes së gjeniut të muzikës shqipe Aleksandër Lalo, kanë ardhur edhe reagimet e para nga një sërë personazhesh të cilët shprehin trishtimin e tyre për këtë humbje. Kantautori dhe moderatori Ardit Gjebrea, ka shprehur pikëllimin e tij në rrjetet sociale ku shpreh vlerësimin e tij për këtë figurë të artit shqiptar.   “Eh çfarë kompozitori humbëm sot…dhe sa shpejt.…
Libri vdiq! Rroftë Libri!

Libri vdiq! Rroftë Libri!

Nga Alfred Peza Çelja e edicionit të 20 të Panairit të Librit në Tiranë, duhej të ishte ndoshta një nga ngjarjet më të mëdha kulturore të këtij viti në Shqipëri. Jo thjeshtë dhe vetëm për faktin se këto ditë të vjeshtës së tretë të 2017, janë një stacion i rëndësishëm, që përkojnë edhe me dy dekadat e festës së botimeve shqip.…
“Sarah”, nga e cila nuk po zë vend

“Sarah”, nga e cila nuk po zë vend

Nga Enkel Demi Më krijohet shpesh përshtypja që Shqipëria si një vend kaq i vogël, ka një dendësi të madhe artistësh, shkrimtarësh, sportistësh që dallojnë, anipse më të përkushtuar kemi qenë ndër shekuj për luftëtarë mercenarë, nizamë, komitë, banditë, cuba, rrugaçë, hajna, trafikantë, zemërlepuj që rrahim gratë. Për këta të sërës së dytë, gazetarëve u duhet më së shumti të raportojnë.…
Shfaqja “Babai” me të madhin Reshat Arbana mrekullon Elbasanin

Shfaqja “Babai” me të madhin Reshat Arbana mrekullon Elbasanin

Nga Fatmir POPJA Shfaqja e komedisë së trishtë “BABAI” me regji të Spiro Dunit ,në të cilën në rolin kryesor interpreton Artisti Reshat Arbana si dhe aktorët Flaura Kureta, Hysen Mullanjonuzi , Mario Elezi dhe Elja Zaharia po thyen të gjitha rekrodet historike në Teatrin “Skampa” të Elbasanit si dhe po vendos një standart të ri përsa i takon nivelit…
Një libër që nuk do të ekzistonte, pa Çabejin

Një libër që nuk do të ekzistonte, pa Çabejin

Ardian Vehbiu Libri im i ri ende nuk më ka rënë në dorë; është shtypur, por jashtë Shqipërisë. Do të mbërrijë në kohë për Panairin, por ndërkohë më dërguan një foto. Fotoja më kënaq, por edhe më fut në mendime. Duke filluar nga një ndjenjë mallëngjimi, përgjegjësie dhe modestie, kur shoh që ma kanë vënë librin krah për krah me…
Hiret e Kikisë në Ankand

Hiret e Kikisë në Ankand

Nga Luan Rama  Vështrojeni këtë fotografi: sot në Paris, në « ParisPhoto », hapet ankandi për blerjen e saj që antikuarët mendojnë ta shesin një milion e gjysëm euro. Duket se dhe fotografia artistike kërkon të konkurojë në një nivel tjetër me veprat e mëdha të Van Gogh, Modigliani, Picasso apo Chagall etj. Përsëri Kiki, vajza nga Bourgogne që u…