Jetë

Nisma e parë për strehimin e komunitetit rom në Shqipëri

Nisma e parë për strehimin e komunitetit rom në Shqipëri

Në Tiranë, një grup aktivistësh të shoqërisë civile kanë ndërmarrë një nismë e cila është ndër të parat në Shqipëri për nga lloji i saj. Organizata Ecovolis, nisur nga ngjarjet e dhimbshme të muajve të ftohtë të këtij dimri, ku dy fëmijë romë humbën jetën për shkak të kushteve të këqija të jetesës, ka ndërmarrë një fushatë sensibilizimi. Fushata konsiston…
Partnerët seksualë, shkenca: Mos e kaloni numrin 10!

Partnerët seksualë, shkenca: Mos e kaloni numrin 10!

Dhjetë është numri ideal i të dashurëve që duhet të kenë pasur si gratë edhe burrat, kanë pohuar së fundmi studiuesit. Më shumë se 1.000 njerëz morën pjesë në anketë online  në sitin më të madh Britanik për takime jashtëmartesore IllicitEncounters.com, të cilët  u pyetën sesa partner do të donin që të kishte i dashuri ose e dashura e tyre.…
Lufta e Parë Botërore me ngjyra/ Foto të rralla të ushtarëve dhe civilëve kur gjithçka kishte mbaruar

Lufta e Parë Botërore me ngjyra/ Foto të rralla të ushtarëve dhe civilëve kur gjithçka kishte mbaruar

Imazhe duke larë rrobat te shatërvani i fshatit e duke ngrënë drekë përkrah ndërtesave të bombarduara. Këto janë fotografitë e rralla  me ngjyra të jetës së përditshme larg nga frontet e luftës. Daily Mail ka sjellë imazhe të kapura duke përdorur procesin autokrom të Vëllezërve Lumiere të fotove të të realizuara më 1917 në Luftën e Përë Botërore. Ato tregojnë…
Rrëfimi prekës i Fiorit të Fiksit: Prindërit e mi shitës ambulantë. Dikur më vinte turp, sot më dhemb në shpirt kjo pamje

Rrëfimi prekës i Fiorit të Fiksit: Prindërit e mi shitës ambulantë. Dikur më vinte turp, sot më dhemb në shpirt kjo pamje

E njohur për sportivitetin dhe natyrshmërinë e saj gazetarja e Fiks Fare, Fiori Dardha sot ka bërë një rrëfim prekës për prindërit e saj. Pasi ka postuar një foto ku policët bashkiakë po gjobisin një shitëse ambulante, Fiori shkruan se i dhemb shpirit nga ajo pamje. Gazetarja rrëfen se prindërit e saj me atë punë kanë mundur të shkollojnë atë…
Portrete të fuqishme të “hijrave” indianë, dikur adhuroheshin sot jetojnë si prostituta

Portrete të fuqishme të “hijrave” indianë, dikur adhuroheshin sot jetojnë si prostituta

Janë portrete magjepsëse të “hijrave”-transgjinorëve  indianë, që dikur adhuroheshin ndërsa sot mbijetojnë duke lypur dhe duke prostituuar. “Daily Mail” sjell një koleksion të jashtëzakonshëm imazhesh të një fotografi që është magjepsur nga pjesëtaret e “seksit të tretë” dhe ka mundur të fotografojë portrete të grave që  shihen sikur kanë zënë një vend  mes meshkujve dhe femrave. Pasqyre.al sjell artikullin e…