Jetë

Jeta private tragjike e Viktor Hygosë, dashuri, dhimbje e fatkeqësi…

Jeta private tragjike e Viktor Hygosë, dashuri, dhimbje e fatkeqësi…

Victor Marie Hugo lindi në 26 shkurt të 1802, pothuaj 13 vjet pas shpërthimit të Revolucioni francez. Ishte gjeniu i kohës së tij dhe i të gjitha kohërave. Nderimet e ceremonisë së vdekjes (22 maj 1885), 83 vjeç u bënë nën Harkun e Triunfit dhe u varros në Panteonin e Parisit i shoqëruar nga një kortezh prej 2 milionë shpirtrash.…
A duhet ta ndërrojë mbiemrin kur të martohem me të?

A duhet ta ndërrojë mbiemrin kur të martohem me të?

Para se të martoheni, fillimisht duhet të merrni shumë vendime, duke filluar nga ngjyrat e luleve e deri te restoranti ku do ta mbani dasmën. Por edhe pas ditës së dasmës do të ballafaqoheni me vendime të mëdha – si p.sh., a duhet ta ndryshoni mbiemrin? Sipas statistikave, mes 60 dhe 80 për qind të nuseve e marrin mbiemrin e…
Verorja, tashmë pjesë e Trashëgimisë UNESCO-s

Verorja, tashmë pjesë e Trashëgimisë UNESCO-s

Ardhja e pranverës në kultura të ndryshme lidhet me një sërë ritualesh. Edhe në Shqipëri në 1 mars shumë prej fëmijëve, vajzave dhe grave por edhe meshkujve vendosin në dorë një lidhëse dyngjyrëshe bardh e kuq. Ka prej tyre që e vendosin në datën 1 dhe  e heqin në datën 14 siç ka të tjerë që e vendosin në 14…
Nuk është vetëm Olesia. Njoh tri shoqe të saj

Nuk është vetëm Olesia. Njoh tri shoqe të saj

Nga Luna Ruvina Mashtrim romantik ose mashtrim përmes konfidencialitetit e quan FBI-ja skemën e përdorur nga persona që pasi njihen e krijojnë besim tek ‘viktima’ e studiuar paraprakisht me detaje, arrijnë t’i marrin kësaj të fundit shuma të mëdha parash në këmbim të premtimit për t’ia kthyer. Po këtu tek ne si quhet? Sikur nuk më ka zënë veshi ndonjë…
Surpriza e të rinjve, diell dhe libra në “Shtëpinë e të Moshuarve”

Surpriza e të rinjve, diell dhe libra në “Shtëpinë e të Moshuarve”

Dielli i fundjaves nuk ishte i vetmi, që ofroi ngrohtësi për gjyshërit dhe gjyshet në “Shtëpinë e të Moshuarve”, në kryeqytet. Vizitorët specialë ishin të rinj e të reja, që shoqëroheshin nga shkrimtari e skenaristi i mirënjohur, Ylljet Alickaj. Me zemra të mbushura plot dashuri dhe duar plot me libra, ata kanë kaluar një paradite të këndshme, në shoqërinë e…
900 dollarë në ditë për të punuar në plantacionet e kanabisit në Kaliforni

900 dollarë në ditë për të punuar në plantacionet e kanabisit në Kaliforni

900 dollarë fitim në ditë: malazezët e varfër, në borxhe dhe të zhgënjyer e kanë kthyer kokën nga Kalifornia, ku mund të fitojnë nga puna në plantacionet e lincencuara të kanabisit atje. Nga Jovo Martinoviç Igori ishte një student i shkëlqyeshëm i mjekësisë, i specializuar në obstetrikë. Edhe pse aftësitë e tij dukeshin të kërkuara në vendlindjen e tij në…
Letra emocionuese e një doktori: Tregoni dashuri për gratë, kalojnë nëpër luginën e vdekjes për të sjellë jetë

Letra emocionuese e një doktori: Tregoni dashuri për gratë, kalojnë nëpër luginën e vdekjes për të sjellë jetë

”Sot është dita më e trishtë e jetës sime. Si doktor, unë kam trajtuar aq shumë gra shtatzëna dhe çdo herë që jam në sallën e lindjes i lutem Zotit t’i bekojë të gjitha nënat. Dhimbja që gratë kalojnë në sallën e lindjes është e papërshkrueshme dhe kjo nuk përfshin vetëm nëntë muajt e shtatzanisë. Ato kalojnë shumë më tepër…