Jetë

Disa fakte interesante nga jeta e gjeniut Stephen Hawking

Disa fakte interesante nga jeta e gjeniut Stephen Hawking

Stephen Hawking prej disa vitesh ka jetuar mbi një karrocë me rrota dhe i paaftë të komunikojë pa ndihmën e një kompjuteri të posaçëm, megjithatë jeta e tij është plot ngjarje frymëzuese. Disa momente dhe fakte të rëndësishme nga jeta e gjeniut. -Në fillimet e shkollimit të tij, notat që ai merrte në shkollë, çuditërisht ishin nga më të dobëtat…
1 apo 14 mars? Pse ka dy data për Ditën e Verës

1 apo 14 mars? Pse ka dy data për Ditën e Verës

Muzeu Historik Kombëtar organizoi sot, aktivitetin: “Dita e Verës në trojet shqiptare”. Dita e Verës tashmë është kthyer në festë tradicionale, e cila, sipas kalendarit Julian festohet në 1 Mars, ndërsa sipas kalendarit Gregorian festohet më 14 Mars. Pranvera, në kohët e lashta njihej ndryshe si fillimi i mbretërimit të diellit dhe zjarrit. Ajo festohej si periudha më e rëndësishme…
Seks, luftë dhe tradhëti: Historia famëkeqe e Mata Harit

Seks, luftë dhe tradhëti: Historia famëkeqe e Mata Harit

Shumë e njohin Mata Harin, por të paktë janë ata që e dinë saktësisht se cilat pjesë të historisë së saj janë fakte dhe cilat trillime. Ajo që dime, është se ajo ishte e boll e shëtitur nëpër botë, fliste rrjedhshëm në më shumë se 7 gjuhë, dhe se gjatë Luftës së Parë Botërore, bukuria dhe shpërthimet e saj romantike…
Kumbaro i plotëson dëshirën nxënësit të talentuar, vizitë në shkollën artistike në Gjirokastër

Kumbaro i plotëson dëshirën nxënësit të talentuar, vizitë në shkollën artistike në Gjirokastër

Ministrja e Kulturës dhe deputetja, Mirela Kumbaro gjatë vizitës së saj në qarkun e Gjirokastrës është ndalur në shkollën artistike “Feim Ibrahimi”, ku i ka  bërë një surprizë të bukur njërit prej nxënësve të talentuar të kësaj shkolle. Kumbaro i ka dhuruar një flaut të ri Anxhelos nga Përmeti, duke i plotësuar kështu dëshirën e tij. Dëshirë, që ishte bërë…
Brezi i ri smartphone rritet më ngadalë…

Brezi i ri smartphone rritet më ngadalë…

1.Brezi i smartphone rritet më ngadalë Ata të brezit të smarpthoneve kalojnë më shumë kohë në shtëpi. Ndryshe nga paraardhësit, dalin pak dhe janë më pak të interesuar për pavarësi. Nuk e kanë me nxitim për eksperiencat e para. Dhe nuk nxitojnë as të fillojnë punë, të marrin patentën… Praktikisht rriten në mjedisin e sigurtë të shtëpisë. Janë pothuaj gjithmonë…
Dhe këtë 8 mars nuk gjej arsye për të festuar!

Dhe këtë 8 mars nuk gjej arsye për të festuar!

Nga Rexhina Biba Tashmë jemi mësuar, që në çdo 8 Mars të dëgjojmë gra që urojnë njëra-tjetrën, burra që një herë në vit kujtohen të tregohen të kujdesshëm për partneren, ose gra që dalin festojnë nëpër dreka, darka ose club-e, një herë në vit. Lumturohem kur shoh gra të lumtura, por kur e mendoj më gjatë kjo ditë më trishton……
Për gratë që lanë gjurmë

Për gratë që lanë gjurmë

Nga Iva Tiço Që 8 Marsi sot do shoqërohet gjithandej me shkrime-ankime për mungesat e protestave në Ditën e Gruas, por edhe me foto grash të gëzuara që festojnë, kjo është një gjë që dihet. Vit pas viti përsëritet i njëjti skenar, me protesta, me festa dhe me ato përmidis, që ankohen dhe grinden dhe me rrobat e trupit, që…
Alarmi: Gripi që mund të vrasë 30 milionë njerëz për 200 ditë!

Alarmi: Gripi që mund të vrasë 30 milionë njerëz për 200 ditë!

Njerëzimi nuk do të jetë në gjendje të ndalë një grip vrasës që mund t’u marrë jetën 33 milionë personave vetëm në 200 ditët e para të tij, ka thënë së fundmi një ekspert. Profesor Robert Dingwall foli për “The Sun”, duke thënë se do të jetë shumë e vështirë për të ndaluar përhapjen e gripit, sepse, sipas tij, njerëzimi…