Jetë

Uria, 10% e shqiptarëve nuk hanë vaktet e plota, më keq se rajoni

Uria, 10% e shqiptarëve nuk hanë vaktet e plota, më keq se rajoni

Të paktën 290 mijë shqiptarë kategorizohen në grupin e atyre me vakte të reduktuara për shkak se nuk kanë arritur të sigurojnë ushqim të mjaftueshëm. Raporti i Organizatës së Ushqimit dhe Agrikulturës (FAO), për urinë, i vitit 2017 vlerëson se në Shqipëri prevalenca e pasigurisë së lartë ushqimore prek 10% të popullsisë totale. Kjo matje bëhet në kuadër të raportimeve që…
Ecoenergjia si një model zgjedhjeje  për nevojat e tregut shqiptar

Ecoenergjia si një model zgjedhjeje  për nevojat e tregut shqiptar

Shqipëria ndodhet në një moment kryesor të zhvillimit të saj ekonomik, të zgjerimit të tregut të saj të brendshëm dhe hapjen ndaj alternativave të reja zhvilluese dhe integruese.E ndodhur në mesin e kryqëzimeve gjeografike të favorshme dhe me kushte klimaterike të volitshme ,ku rrezatimi diellor është për tu pasur zili,Shqipëria ofron të gjitha mundësitë dhe parametrat e nevojshëm ,për prodhimin…
Fjalë të mençura: 20 mësime jete nga poeti i njohur Khalil Gibran

Fjalë të mençura: 20 mësime jete nga poeti i njohur Khalil Gibran

Profil letrar – I cilësuar si poeti i tretë më i lexuar në botë, pas Shekspirit dhe Laozit, Khalil Gibran është ende edhe sot një margaritar i çmuar i zemrave të pastra poetike që flasin fjalë frymëzuese për dashurinë, jetën dhe mirësjelljen Khalil Gibran është një poet, shkrimtar dhe artist libanez. I lindur në qytetin Bsharri në Veri të Libanit…
Tezgjahu, tradita shekullore shqiptare që bën për vete të huajt

Tezgjahu, tradita shekullore shqiptare që bën për vete të huajt

Megjithëse nuk mund të dihet saktësisht një datë kur zë fill mjeshtëria e endjes në tezgjah në Shqipëri, padyshim që është një traditë e ruajtur dhe e trashëguar brez pas brezi. Tezgjahu, një pajisje artizanale prej druri gjendej pothuajse në çdo shtëpi të të gjitha zonave të vendit, si Vlora, Gjirokastra, Fieri, Berati, Kruja, Lezha, Tropoja, Kukësi, etj. Një traditë…
Gjergj Jorgaqi: Ky është prostitucion, marrin modele e i bëjnë këngëtare për një muaj…

Gjergj Jorgaqi: Ky është prostitucion, marrin modele e i bëjnë këngëtare për një muaj…

Gjergj Jorgaqi, i ftuar në emisionin “Pasdite në Top Channel”, shpjegoi arsyet se nuk është parë më në skenat shqiptare. “Muzika po degjeneron fare. Po zhduken profesionistët. Nëse deri dje, për të bërë një album na duheshin minimumi 2 muaj, sot e bëjnë brenda disa ditësh duke vjedhur orkestralet në internet”, deklaroi Jorgaqi. Këngëtari zbuloi edhe se vajza e tij…
Lojërat e fatit, një “fat” i keq!

Lojërat e fatit, një “fat” i keq!

Nga Miron ÇAKO Lojërat e fatit si emërtim duket argëtues. Të argëtohet dikush është nevojë biologjike dhe shpirtërore e njeriut, ai relaksohet dhe qetësohet mendërisht. Por, lojërat e fatit si lojërat elektronike, kazinotë, llotot, bastet etj., që janë përhapur si kërpudhat mbas shiut dhe gjenden në çdo rrugë, udhëkryq, në realitet më shumë krijojnë një “fat” të keq me shumë…
ALFRED PEZA/ Për Adelajdën!

ALFRED PEZA/ Për Adelajdën!

Alfred Peza Shija e një të diele me diell ndryshon cilësi,- pavarësisht se ndërrimi i orës të kujton se po hedhim hapin e parë drejt dimrit,- kur mëson lajme si ai i largimit nga jeta të Adelajda Xhamanit. Jo thjeshtë dhe vetëm për shkak se ishte gazetare, dhe një njeri i njohur publikisht. As edhe vetëm për shkak të moshës…
Kallmeti, fshati që jeton me verë dhe gojëdhëna

Kallmeti, fshati që jeton me verë dhe gojëdhëna

Kazanët e rakisë dhe paisjet e prodhimit të verës gjenden në çdo oborr shtëpie në Kallmet të Lezhës, fshat nga i cili ka marrë emrin rrushi autokton. Zona, ndër më të begatat në Shqipëri prodhon edhe vajin e ullirit apo fasulen e kuqe, por është vera e markës Kallmet ajo që mban gjallë krenarinë e banorëve. “Papa Klementi XI e…