Intervista

Kim Mehmeti: Burrat shqiptarë mbijetuan mbi shpinën e gruas

Kim Mehmeti: Burrat shqiptarë mbijetuan mbi shpinën e gruas

Romani “Pusi” i Kim Mehmetit, i sapo dalë në librari nga Mapoedition, sjell një vështrim ndryshe të mënyrës sesi gruaja shqiptare ka një rol të rëndësishëm jo vetëm në ruajtjen e shqipes, por dhe identitetit. Në një video të bërë publike, në një bisedë me Alda Bardhylin, Mehmeti shprehet se “ka mbijetuar mbi shpinën e gruas shqiptare. Më së miri,…
ZBARDHEN DOKUMENTET/ 1963, keqtrajtimet dhe vdekjet në Burgun e Burrelit

ZBARDHEN DOKUMENTET/ 1963, keqtrajtimet dhe vdekjet në Burgun e Burrelit

  Nga Kastriot Dervishi Burgu i Burrelit, i njohur fillimisht si Burgu nr.3 dhe më pas si Reparti nr.321, përmblidhte të burgosurit më të rrezikshëm për regjimin komunist. Në rast se Shqipëria pushtohej prej ndonjë shteti, të gjithë të burgosurit e Burrelit ekzekutoheshin. Muharrem Avdulla Xhakoni, i vitlindjes 1924, u arrestua në vitin 1955 dhe u dënua me 12 vjet…
Jam i njëjti idiot, por më marrin seriozisht

Jam i njëjti idiot, por më marrin seriozisht

“Jeta jote siç e ke njohur ka marrë fund”-ma thanë menjëherë pas lajmit të ardhur nga Stokholmi, disa që e kishin fituar çmimin përpara meje. Picëron sytë ndërsa flet John Michael Kosterlitz, i vlerësuar me çmimin Nobel për fizikë në 2016 për kërkimet për gjendjen esotike të materies. Bëhet fjalë për material special të njohura në gjuhën e zanatit si…
Dashuria sot? E veshur më bukur, por e zhveshur nga sinqeriteti

Dashuria sot? E veshur më bukur, por e zhveshur nga sinqeriteti

Nga Entela Resuli Dje ishte dita e të dashuruarve. Nuk po i hyj historisë se përse është cilësuar e tillë, por në vendin tonë, vitet e fundit në datën 14 shkurt kanë filluar të bëhen dhurata në emër të dashurisë! Në rrugë sheh çifte krah për krah njëri-tjetrit. Shumë pak burra me lule në dorë  dhe më shumë motorra që…
Të mposhtësh sëmundjet pa ilaçe, Hetem Ramadani: Të gjithë kemi mundësi të jetojmë 140 vjet

Të mposhtësh sëmundjet pa ilaçe, Hetem Ramadani: Të gjithë kemi mundësi të jetojmë 140 vjet

Nëse duam të dimë se çfarë gjendjeje shëndetësore kemi sot, duhet bërë analiza se çfarë kemi ngrënë dje (në të shkuarën). Nëse duam të parashikojmë shëndetin për të nesërmen, duhet të mendojmë se çfarë do të hamë sot e çfarë regjimi kemi.” Hetem Ramadani është njeriu që ka bërë kapërcime të mëdha në jetë. Ka shënuar arritje rekord në fushën…
Vikena Kamenica: Carmeni im i dytë dhe kufijtë e padukshëm mes artistësh

Vikena Kamenica: Carmeni im i dytë dhe kufijtë e padukshëm mes artistësh

Nga Fatmira Nikolli  10 vite më parë ajo e luajti për herë të parë Carmenin e saj. 10 vite më pas, ajo është sërish me të njëjtin rol, tanimë, të parë ndryshe.   Në kulmin e pjekurisë dhe karrierës së saj artistike, në intervistën për “Gazeta Shqiptare”, Vikena Kamenica nuk ndalet vetëm te karakteri i personazhit të saj, por edhe…
INTERVISTA/ “Ëndrrat janë veç humbje energjie”

INTERVISTA/ “Ëndrrat janë veç humbje energjie”

Në rubrikën e rregullt të së shtunës “Jepi Zërit”, prezantojmë krijuesen dhe studiuesen Ernestina Gjergji Halili. Ajo studioi në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë, dega Gjuhë-Letërsi, ku ndoqi edhe kursin akademik të Gazetarisë. Gjatë kësaj kohe, Erenestina angazhohet në organet e shtypit të kohës, me krijimtari poetike e shkrime të problematikave të kohës. Ajo gjithashtu është një nga studentët e…
Ligji për Trashëgiminë, Kumbaro: Do të shmangim gabimet në rijetëzimin e monumenteve

Ligji për Trashëgiminë, Kumbaro: Do të shmangim gabimet në rijetëzimin e monumenteve

Pas një periudhe disavjeçare debatesh dhe përplasjesh mes Ministrisë dhe palëve të interesuara, më në fund, projektligji “Për Trashëgiminë Kulturore” është gati të diskutohet sërish me Komisionin Parlamentar. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e angazhuar personalisht për rishikimin e ligjit për Trashëgiminë, thotë se projektligji i ri reflekton sugjerimet dhe vërejtjet e bëra nga institucione, specialistë të fushës apo shoqata…
Pasuria që la Dr. Flori për publikun dhe djalin e tij

Pasuria që la Dr. Flori për publikun dhe djalin e tij

Pas një shkëputje disavjeçare, grupi i suksesshëm shqiptar, West Side Family, ka bashkuar fuqitë për t’u rikthyer dhe për të sjellë projektin muzikor, të titulluar “Beso”, i cili ka emocionuar pafund publikun shqiptar, me muzikën dhe mesazhin që përcjell. Landi dhe Miri, dy anëtarët e grupit, prej kohësh kishin paralajmëruar se do të rikthenin West Side Family dhe kështu ndodhi…