Histori & Trashëgimi

Trashëgimia kulturore/ Maks Velo: Paratë e drogës shkatërruan Sarandë e Gjirokastër. Shqiptarët quajnë liri, grabitjen

Trashëgimia kulturore/ Maks Velo: Paratë e drogës shkatërruan Sarandë e Gjirokastër. Shqiptarët quajnë liri, grabitjen

I ftuar në emisionin ” Të paekspozuarit: në Ora News, Maks Velo tha se shqiptarët vuajnë nga metaliteti otoman, ndaj nuk kanë ruajtur objektet e rëndësisë së veçantë kulturore. “Kjo është një gjë shumë e rëndë Ylli, qendrimi ndaj trashëgimisë është tregues më i rëndësishëm i një populli, është njësoj si qendrimi i një djali ndaj prindërve. Nëse fëmijët godasin,…
Alida Hisku: Ne hëngrëm bukëzezën

Alida Hisku: Ne hëngrëm bukëzezën

Kastriot Dervishi, ish-drejtor i arkivave në Ministrinë e Punëve të Brendshme në kohën e Berishës,ka nxjerrë disa të dhëna arkivore lidhur me këngëtaren Alida Hisku, e cila ka shkaktuar debate së fundmi mbi jetën e vështirësive të të dënuarve në komunizëm Dervishi në profilin e tij në Facebook shkruan: Alida Hisku zhvilloi praktikën mësimore në Konispol nga data 19.5.1982 deri…
1 milion e 250 mijë lekë për shtëpinë muze të Ismail Kadaresë

1 milion e 250 mijë lekë për shtëpinë muze të Ismail Kadaresë

Bashkia e Gjirokastrës ka marrë vendimin japë 1 milion e 250 mijë lekë për mobilimin e shtëpisë së shkrimtarit Ismail Kadare, e cila do të përurohet si muze në 80-vjetorin e lindjes së tij, më 28 janar. Që nga viti 1994 Kadare ia ka dhënë godinën qytetit përmes një letre publike. Ndërkohë, Bashkia e Gjirokastrës ka shpallur 2016-ën vit kulturor…
Dritëhije në restaurimin e kalave të Butrintit

Dritëhije në restaurimin e kalave të Butrintit

Më shumë se 9 milionë lekë të rinj është fondi që Ministria e Kulturës ka dhënë për restaurimin e dy kalave në Butrint: kalasë së Vivarit dhe asaj të Vrinës. Prej vitesh restaurimet bëhen duke zgjedhur firmat e licencuara me tender, ndërsa debatet në këtë pikë nuk kanë të sosur, mbasi specialistët e kanë kundërshtuar prej vitesh. Në fund të…
Pas atij të Krujës, restaurohet dhe Hamami i Durrësit

Pas atij të Krujës, restaurohet dhe Hamami i Durrësit

Është miratuar projekti i restaurimit “Hamami Mesjetar” (që daton në shek. XVIII) në Durrës nga Këshilli Kombëtar i Restaurimeve. Monumenti është në zonën arkeologjike A dhe në qeverinë Berisha ka qenë pjesë e listës së objekteve që do jepeshin me qira. Ky është një projekt i hartuar nga specialistët e Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës, i cili me zbatimin…
Punime në Muzeun Etnografik i Elbasanit

Punime në Muzeun Etnografik i Elbasanit

Muzeu Etnografik i qytetit të Elbasanit i është nënshtruar një restaurimi (punime mirëmbajtje). Punimet u kryen nga një firmë e licensuar për monumentet e kulturës dhe u prekën pjesën e fasadës veriore ku kishte dëmtime të shumta si pasojë e lagështisë. U zëvendësuan xhamat e dritareve, zëvendësimi i dyshemese se çardakut me shtresë druri si dhe u trajtuan me vaj…
Erosi që vinte nga Orienti

Erosi që vinte nga Orienti

Nga Luan Rama (Nëna ime është dashuria/ profeti im është dashuria/ Unë jam fëmija i dashurisë// Ati im është dashuria/Zoti im është dashuria/Unë kam ardhur të flas vetëm për Dashurinë). Rumi, poet pers i shekullit XIII  Nga Njëmijë e një netët, korpusi i mrekullueshëm i letërsisë gojore dhe të shkruar arabe, Mustafa Gerblleshi, intelektuali i shquar shqiptar, që regjimi diktatorial…
400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

Bota e ndan atë, Londra e pretendon, ndërsa Stratfod-mbi-Avon synon të kalojë 2016-ën duke festuar ditëlindjen e Uilliam Shekspir si njeriun e tyre: Poetin e Avonit, i lindur në qytetin tregtar Warwickshire në 1564, i cili vdiq po atje 400 vjet më parë. Stratfordi mbeti jashtëzakonisht i rëndësishëm gjatë gjithë jetës së Shekspirit. “Ai shkoi në Londër për tu pasuruar,…
365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

Një ditar i shkurtër i vitit 2015 na kujton shumëçka mbi trashëgimisë kulturore në Shqipëri, ose të paktën, dëmet që dihen. Në ndryshim nga vitet e shkuara ku monumentet binin ose dëmtoheshin nga harresa, gjatë vitit që shkoi ato janë dëmtuar nga ndërhyrjet e gabuara restauruese, sipas specialisteve që kanë pasur këllqe ta thonë mendimin e tyre hapur. Ministria e…