Histori & Trashëgimi

FOTO/ Kumbaro na fton të zbulojmë mozaikët e fshehur të Durrësit

FOTO/ Kumbaro na fton të zbulojmë mozaikët e fshehur të Durrësit

A jeni kurioz për të parë mozaikët e rrallë apo të provoni vet sesi ndërtoheshin këto vepra arti dikur? Atëherë duhet të shkoni patjetër në Durrës! Kjo është ftesa që bën Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro teksa ka publikuar një video të veçantë nga vizita në Muzeun Arkeologjik të Durrësit, ku shihet sesi po punohet për të riprodhuar një nga…
Ritet e vdekjes tek shqiptarët e Ukrainës

Ritet e vdekjes tek shqiptarët e Ukrainës

Denis Ermolin nga Muzeu i antropologjisё dhe etnografisё  Akademia e shkencave e Rusisё ka folur për strukturat dhe komponentet e riteve tё vdekjes tek shqiptarët e Ukrainës në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. Nga Denis Ermolin Të dhënat e para etnografike lidhur me ritet e varrimit të shqiptarëve të Ukrainës ishin nxjerrë me punën e guximshme të anëtarit të Akademisë së…
Udhëtim në veri të Shqipërisë

Udhëtim në veri të Shqipërisë

Një fragment nga parathënia, Luan Rama (Foto të veçanta të Preng Calit që shohim per herë të parë. Dhe nje foto e Kol Petrushit me vajzen, e panjohur gjithashtu. 1200 foto te Shqipërisë së veriut, Kosoves dhe Shqiperise se jugut. *** Më 18 tetor të vitit 1938, çifti Benezech i ishte drejtuar Hanit të Hotit e më pas Tamarës e…
Xhamia Mbret e xhamia e Beqarëve, restaurohen tre objekte të rëndësishëm të besimit islam në Berat

Xhamia Mbret e xhamia e Beqarëve, restaurohen tre objekte të rëndësishëm të besimit islam në Berat

3 objekte kulti të besimit islam nisin së shpejti të restaurohen në Berat, konkretisht xhamia Mbret, Xhamia e Beqarëve dhe Teqeja Helvetive. Në mbledhjen e radhës së qeverisë zhvillluar në Berat, kryeministri Rama shoqëruar nga ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, koordinatori i TİKA në Tiranë, Necip Özay Özütok, si dhe drejtoresha e IMK-së, Arta Dollani,  u ndalën në xhaminë Mbret…
“Fashisti” pa të cilin Tirana nuk do ishte kjo që kemi sot

“Fashisti” pa të cilin Tirana nuk do ishte kjo që kemi sot

Emri i tij gjendet vetëm nëpër arkiva si “arkitekti fashist Gherardio Bosio”. Ai punoi në periudhën fatkeqe të gabuar. Etiketa “arkitekturë fashiste” penalizoi jo vetëm ndërtesat e realizuara, por edhe idetë revolucionare të Bosios në urbanistikë. Korpusi qendror i Universitetit të Tiranës, që shënon fundin e bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, Akademia e Arteve, Kolonada me Institutin Arkeologjik, Stadiumi, Kryeministria, Hotel…
“Sabiha Kasimati ka ngrënë drekë me nji englez….”, përgjimet ndaj shkencëtares

“Sabiha Kasimati ka ngrënë drekë me nji englez….”, përgjimet ndaj shkencëtares

Kastriot Dervishi Regjimi komunist ishte një regjim injorantësh mbi inteligjencën shqiptare. Ajo që ka ndodhur në këtë vend është ndër gjenocidet më të pashembullta në botë kundër intelektualëve. Si rrallë herë në histori, në vitet e para paslufte kemi një përmbysje sociale, sipas së cilës të shkolluarit ishin në varr ose në burg dhe kriminelët ishin në pushtet. Për këtë…
FOTO/ Ikonat që mahnitën Ministren e Kulturës në Berat pas restaurimit!

FOTO/ Ikonat që mahnitën Ministren e Kulturës në Berat pas restaurimit!

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka vlerësuar punën e kryer nga Drejtoria e Kulturës në Berat për restaurimin e dy ikonave të veçanta me emërtimin “Mbledhja e Kryeëngjëjve”, të autorëve  Johan Çetiri dhe Kostandin Zografit.  Gjatë një inspektimi të kryyer në labortatorin e restaurimit të ikonave, Kumbaro shkruan: “Punë që mahnit! Arti i restaurimit të ikonave është punë, pasion, talent…
Perikliu dhe Aspasial, histori dashurie që i dhanë formë historisë

Perikliu dhe Aspasial, histori dashurie që i dhanë formë historisë

Perikliu ishte një gjeneral, orator dhe figurë e shquar në shtetin e Athinës. Ndoshta nuk është çudi që partnerja e tij ndante shumë talente të njëjta. Të dy u takuan gjatë një simpoziumi, dhe menjëherë, Perikliu u shastis nga zgjuarsia dhe bukuria e Aspasias. Meqë ajo vinte nga Mileti, jo nga Athina, kishte liri më shumë se shumica e grave…