Histori & Trashëgimi

A është vepra e Barletit, burimi kryesor për SKËNDERBEUN?

A është vepra e Barletit, burimi kryesor për SKËNDERBEUN?

Humanist i shquar dhe historian, Barleti është i pari autor i njohur dhe një nga më të mëdhenjtë e letërsisë së hershme shqipe. Vepra e tij Historia e Skënderbeut u shkrua në latinisht dhe, siç thotë F. Pall, u përkthye pothuaj në të gjitha gjuhët e Europës, sepse në të vërtetë lufta çlirimtare e arbërorëve, të udhëhequr prej Skënderbeut, sipas…
Zbulohet busti i perandorit Marcus Aurelius në Egjipt

Zbulohet busti i perandorit Marcus Aurelius në Egjipt

Arkeologët kanë gjetur bustin e perandorit romak Marcus Aurelius në Aswan, një qytet në jug të Egjiptit, njoftoi Ministria e Antikiteteve egjiptiane. Busti u gjet në Tempullin Kom Ombu gjatë punimeve për mbrojtjen e zonave të ujërave nëntokësore. Arkeologët gjithashtu gërmuan objekte që i përkisnin perëndeshës Osiris Pattah-Neba brenda tempullit të lashtë Karnak në qytetin e Luksorit, transmeton ksp. Egjipti…
Mehmet Aliu, shqiptari që mblodhi mamlukët në gosti, i ekzekutoi pa mëshirë dhe u bë mbret i Egjiptit

Mehmet Aliu, shqiptari që mblodhi mamlukët në gosti, i ekzekutoi pa mëshirë dhe u bë mbret i Egjiptit

Në fundin e Shtatëqindës, Egjipti i përkiste Perandorisë otomane. Por ligjin e bënin 24 bejlerë vendas, princët mamlukë me vasalët e tyre. Po cilët ishin? Mamluk në arabisht do të thotë “njeri i blerë”, por në rastin e tyre nuk kish fare të bënte me skllavërinë. Kaukazianë   Mamlukët ishin pasardhës të 12 mijë të rinjve të rekrutuar në Kaukaz…
Syri i Tretë, qendra e mbidijes ose principi kardinal i universit

Syri i Tretë, qendra e mbidijes ose principi kardinal i universit

Gjatë gjithë harkut të historisë njerëzore të regjistruar, boçet e pishave kanë shërbyer si një përfaqësim simbolik i iluminumit njerëzor, Syri i Tretë dhe gjëndra pienale janë simbole që na shoqërojnë përgjatë gjithë historisë njerëzore. Pemët e pishës janë gjeneratat më të lashta të bimëve në planet, pasi kanë ekzistuar gati tri herë më shumë se të gjitha llojet e…
Restaurimi i Qendrës Historike/ Kumbaro: Vlora një nga polet më të rëndësishme turistike

Restaurimi i Qendrës Historike/ Kumbaro: Vlora një nga polet më të rëndësishme turistike

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka inspektuar punimet që po kryhen në Qendrën Historike të Vlorës, ku u shpreh se pas përfundimit të projektit kjo zonë do të kthehet në një destinacion të rëndësishëm për turistët. “Një qendër të re turistike e komerciale në Vlorë, i cili nuk është vetëm mure e fasada, punimet dotë përfshijnë rrjetin inxhinierik e ujësjellësit,…
Prifti që shpëtoi 101 myslimanë nga pushkatimi gjerman dhe Tepelena

Prifti që shpëtoi 101 myslimanë nga pushkatimi gjerman dhe Tepelena

Dom Zef Gila, pinjoll malsie i mbështjellun me virtyte që e karakterizojn malsorin, qe fisnik e mendjemprehtë. Pasi mbaroi studimet në Romë, shugurohet meshtar nga Papa Piu Xll. Në kohën kur lufta e Dytë Botërore tashma ishte ndez, do të vihej në udhëtim për në Shqipëri përmes Adriatikut ku siç e përshkruan vetë “nga lart qiellit bombardierët plumbues të aleateve,…
Butrinti në pritje të sezonit turistik, mbi 2700 vizitorë në 2 muaj

Butrinti në pritje të sezonit turistik, mbi 2700 vizitorë në 2 muaj

Ministria e Kulturës bën me dije se vetëm dy muajt e parë të këtij viti Butrintin e kanë vizituar 2753 vizitorë. Përmes një videoje të publikuar me pamjet të parkut kombëtar të Butrintit, Ministria e Kulturës pohon se përgatitjet për sezonin turistik vazhdojnë. “Butrinti në pritje të sezonit turistik. Vetëm dy muajt e parë të vitit 2018 kanë prekur qytetin…
FOTO/ Njihuni me Kishën e Shën Mërisë në  Sinjë

FOTO/ Njihuni me Kishën e Shën Mërisë në Sinjë

Periudha në fjalë shek. XII-XIII kur pati një lulëzim të madh të arkitekturës së kishave – shpellë, shquhet për realizimin e kishave dhe ambienteve përreth në disa raste me volume të vogla duke shfrytëzuar me mjeshtëri gjithe hapësirën e mundshme që jepte shpella natyrore në atë pjesë të formacionit shkëmbor. Siç shihet edhe nga gjendja e sotme, arkitektura e kishës…
FOTOT/ Kumbaro në Përmet: Si po transformohet Kisha e Shën Mërisë!

FOTOT/ Kumbaro në Përmet: Si po transformohet Kisha e Shën Mërisë!

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro që nga Kosina e Përmetit bën apel për të vizituar këtë trevë një destinacion i jashtëzakonshëm turistik. Teksa evidenton faktin se për festën e Pashkëve asnjë dhomë nuk ka qënë e lirë në këtë fundjavë, Kumbaro përmes pamjeve të rralla të Kishës së Shën Marisë në restaurim promovon dhe potencialin e krijimit të bujtinave familjare.…
Në përkujtim të Masakrës së Tivarit 1-2 prill 1945

Në përkujtim të Masakrës së Tivarit 1-2 prill 1945

  Me qëllim shpërbërjen e qëndresës shqiptare në Kosovë, gjatë muajve mars-prill 1945, pothuajse në përfundim të Luftës së Dytë Botërore, shqiptarët etnikë nga viset shqiptare në Jugosllavi i mobilizuan dhe i shpërngulën me dhunë në frontin e dytë, të ashtuquajturin “Fronti i Adriatikut”. Ata u grumbulluan e më pas u shoqëruan nga oficerë shqiptarë në kazermën ushtarake të Prizrenit.…