Gjilpëra në kashtë

Syri i Tretë, qendra e mbidijes ose principi kardinal i universit

Syri i Tretë, qendra e mbidijes ose principi kardinal i universit

Gjatë gjithë harkut të historisë njerëzore të regjistruar, boçet e pishave kanë shërbyer si një përfaqësim simbolik i iluminumit njerëzor, Syri i Tretë dhe gjëndra pienale janë simbole që na shoqërojnë përgjatë gjithë historisë njerëzore. Pemët e pishës janë gjeneratat më të lashta të bimëve në planet, pasi kanë ekzistuar gati tri herë më shumë se të gjitha llojet e…
Si i skandalizonte burrat në vitet ’20 mbesa e Ismail Qemalit

Si i skandalizonte burrat në vitet ’20 mbesa e Ismail Qemalit

Nga Suadela Balliu Ajo që dihet për jetën e mbesës së patriarkut të shtetit shqiptar është fare pak. Aq sa edhe ajo që dihet, e shtrembëruar nga regjimi dhe e distancuar prej një shekulli në kohë bëhet vështirë e besueshme. Ama në një pikë të gjithë bien dakord. Sara ishte një grua e bukur. Ka nga ata që guxuan ta…
Nga Machu Picchu te Troja, 10 qytetet e pabesueshme që humbën gjatë historisë

Nga Machu Picchu te Troja, 10 qytetet e pabesueshme që humbën gjatë historisë

Bota është plot me qytete të humbura, shumë prej të cilëve u braktisën duke mbetur një mister. Kërkimi për qytete të tilla të humbura tërhoqi eksploruesit e aventurave që në shekullin e 15-të, duke çuar në zhvillimin e arkeologjisë. Një qytet i humbur nuk duhet të ngatërrohet me qytetet fantazmë. Qytetet e humbura janë të braktisura për shkak të rrethanave…
Jeta private tragjike e Viktor Hygosë, dashuri, dhimbje e fatkeqësi…

Jeta private tragjike e Viktor Hygosë, dashuri, dhimbje e fatkeqësi…

Victor Marie Hugo lindi në 26 shkurt të 1802, pothuaj 13 vjet pas shpërthimit të Revolucioni francez. Ishte gjeniu i kohës së tij dhe i të gjitha kohërave. Nderimet e ceremonisë së vdekjes (22 maj 1885), 83 vjeç u bënë nën Harkun e Triunfit dhe u varros në Panteonin e Parisit i shoqëruar nga një kortezh prej 2 milionë shpirtrash.…
Letra për Enverin: Kompozitori Abdulla Grimci, mban foton e Hrushovit dhe Liri Belishovës

Letra për Enverin: Kompozitori Abdulla Grimci, mban foton e Hrushovit dhe Liri Belishovës

Libri i Kaloçit: Ekskluzive, zbulohet raporti “Tepër sekret” i vitit 1963, ku Rrapo Dervishi, informon Enver Hoxhën dhe sekretarët e Komitetit Qëndror, lidhur me “shfaqjet armiqësore” të ndodhura në qytetin e Tiranës Nga Dashnor Kaloçi, TemA Prishja e marrëdhënieve me Bashkimin Sovjetik dhe vëndet e tjera të Europës Lindore apo siç quheshin asokohe “Demokracitë popullore”, nuk kaloi lehtë dhe fare…
Piktura të rralla të Shqipërisë në vitin 1848

Piktura të rralla të Shqipërisë në vitin 1848

Poeti dhe piktori anglez Edward Lear vizitoi Shqipërinë në vitin 1848. Ai shëtiti në thuasje gjithë territorin e vendit duke lënë pas disa piktura që tregojnë një Shqipëri krejt tjetër nga ajo që kemi sot. Pikturat janë postuar në Facebook nga Miklovan Lugaj.     Durrës Fier Himarë Gjirokastër Tiranë Lumi Vjosa Shkodër Zvërnec
1991/Shënomëni dhe mua në armën e heronjve të heshtur

1991/Shënomëni dhe mua në armën e heronjve të heshtur

Nga Kastriot Dervishi Marrëzitë e regjimit komunist dhe të njeriut të ri që prodhoi ky regjim janë të shumta. Sjell sot për shembull një njeri të indoktrinuar në masë të lartë. Megjithëse jetonte në Tiranë, kishte bërë shkollën e mesme ushtarake dhe ishte në shkollën e lartë po ushtarake, nuk kuptonte asgjë se ku po shkonte Shqipëria, se ishte vendosur pluralizmi…
FOTO/ Kumbaro na fton të zbulojmë mozaikët e fshehur të Durrësit

FOTO/ Kumbaro na fton të zbulojmë mozaikët e fshehur të Durrësit

A jeni kurioz për të parë mozaikët e rrallë apo të provoni vet sesi ndërtoheshin këto vepra arti dikur? Atëherë duhet të shkoni patjetër në Durrës! Kjo është ftesa që bën Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro teksa ka publikuar një video të veçantë nga vizita në Muzeun Arkeologjik të Durrësit, ku shihet sesi po punohet për të riprodhuar një nga…
Verorja, tashmë pjesë e Trashëgimisë UNESCO-s

Verorja, tashmë pjesë e Trashëgimisë UNESCO-s

Ardhja e pranverës në kultura të ndryshme lidhet me një sërë ritualesh. Edhe në Shqipëri në 1 mars shumë prej fëmijëve, vajzave dhe grave por edhe meshkujve vendosin në dorë një lidhëse dyngjyrëshe bardh e kuq. Ka prej tyre që e vendosin në datën 1 dhe  e heqin në datën 14 siç ka të tjerë që e vendosin në 14…