Dorëshkrime

Dashnori i celuloidit Setboun

Dashnori i celuloidit Setboun

Nga Luan Rama Takimi me Michel Setboun është gjithnjë i këndshëm. Ky fotograf i njohur tashmë, me një trup atleti dhe një mirësi që spikat në portretin e tij të qeshur, ky njeri që ka rrahur gjithë botën, nga Uzbekistani, Mongolia, Afganistani, Jemeni, Hong-Kongu, e më pas Mauritaninë, Izraelin, Qipron, Brazilin e dhjetra vënde të tjera të botës, etj, kur…
Ethem Haxhiademi, rrëfime për shkrimtarin e ndaluar

Ethem Haxhiademi, rrëfime për shkrimtarin e ndaluar

Njeriu që vdiq në burg, si e mban mend i biri arrestimin “Mprojtja mâ e madhe qi munt t’i bahet nji sh krimtari asht t’a çojnë mësuës asè sekretar në ndonji zyrë të vogël. Nga nji herë ngjanë qi e qisin jasht fare dhe nga kjo punë e thjeshtë dhe e lanë pa bukë në të katër rrugët. Po a…
Dashuritë e pafundme të Alber Kamy

Dashuritë e pafundme të Alber Kamy

Letrat e ndjera drejtuar femrave me të cilat mbante lidhje paralele E  dashura ime Në mes të urrejtjes, kam gjetur se aty ishte, brenda meje, një dashuri e pathyeshme. Në mes të lotëve, kam gjetur se aty ishte, brenda meje, një buzëqeshje e pathyeshme. Në mes të kaosit, kam gjetur se aty ishte, brenda meje, një qetësi e pathyeshme. Kam kuptuar,…
78 vitet e arta të Çelentanos

78 vitet e arta të Çelentanos

Sot, këngëtari, kompozitori, komediani, aktori dhe regjisori italian Adriano Çelentano ka ditëlindjen. 78 vitet e jetës së tij kanë qenë të arta dhe e kanë bërë atë një prej artistëve më të njohur e më të suksesshëm në mbarë botën. E përveçse artist, ai ka ditur të mbajë edhe qëndrime politike kur ka qenë nevojë, duke dhënë shembullin e intelektualit…
Sylvia Plath dhe Ted Hughes – Derisa vdekja të na ndajë…!

Sylvia Plath dhe Ted Hughes – Derisa vdekja të na ndajë…!

8 vitet dhe dashuria që shenjoi  jetën e dy shkrimtarëve Një mbrëmje, tek lexoi një tufë poezish, nuk e dinte se autori i tyre, do t’ia shënjonte gjithë pjesën tjetër të jetës, madje, edhe vdekjen. Më 25 shkurt të vitit 1956, 23-vjeçarja Sylvia Plath, u fut në një dhomë plot me njerëz në Kembrixh. Pak çaste më vonë, sytë e…
Alda Merini! Mes dashurisë, poezisë dhe çmendurisë

Alda Merini! Mes dashurisë, poezisë dhe çmendurisë

Ke harruar sandalet e dashur/ sandalet e tua të preferuara,/ i gjeti poshtë krevatit tim/pastruesi / duke fshirë në mbrëmje/ gjeti sandalet e tua;/ hajde merri sandalet e tua e dashur/ sandalet prej druri/ sandalet prej druri biblik//hidhja në fytyrë Atit/ që na ndau nga zemrat (“Sandalet”). Autorja e këtyre vargjeve është Alda Merini, një prej poeteve më të njohura…
Italo Calvino – Trill rreth ndershmërisë në vendin e të korruptuarve

Italo Calvino – Trill rreth ndershmërisë në vendin e të korruptuarve

Na ishte një vend që mbështetej tek e padrejta. S’mund të thuhet se i mungonin ligjet, as që sistemi i tij politik s’ishte i themeluar mbi parime të cilat pak a shumë të gjithë thonin se i përkrahnin. Por këtij sistemi, të nyjëzuar në plot vatra pushteti, i lipseshin mjete financiare shumë të majme (i lipseshin ngase kur mësohesh me…
Erosi që vinte nga Orienti

Erosi që vinte nga Orienti

Nga Luan Rama (Nëna ime është dashuria/ profeti im është dashuria/ Unë jam fëmija i dashurisë// Ati im është dashuria/Zoti im është dashuria/Unë kam ardhur të flas vetëm për Dashurinë). Rumi, poet pers i shekullit XIII  Nga Njëmijë e një netët, korpusi i mrekullueshëm i letërsisë gojore dhe të shkruar arabe, Mustafa Gerblleshi, intelektuali i shquar shqiptar, që regjimi diktatorial…
Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Dikur Kur numëroja psherëtimat fustanë basme vajzërie mbaja, gjer i grisja, në yje kërkoja “fajin” që nuk e njihja. Tani fustanet e paveshur ankohen, si “fajet”… s’pata kur t’i vishja. Këto vargje janë shkëputur nga libri më i ri me poezi i poetes Flutura Açka. “Ftesë për flirt” titullohet botimi që do jetë së shpejti në duart e lexuesve me…
Shenja të paramodernizmit në “Këngët e Milosaos”

Shenja të paramodernizmit në “Këngët e Milosaos”

Nga Alisa Velaj Termi modernizëm mendohet se ka origjinën në shekullin e 17-të në mesjetë, ku zhvillohej një debat midis asaj që quhej “antike” dhe  asaj që quhej “moderne” në Angli, apo midis klasikes e romantikes në Francë e Gjermani. Prej atëherë ky term është përdorur në konotacione të ndryshmet dhe është trajtuar në këndvështrime befasuese.  Poeti Jeronim de Rada…