Dorëshkrime

Rezarta Reçi: Letër gjyshes…Një rrëfim dashurie

Rezarta Reçi: Letër gjyshes…Një rrëfim dashurie

Një letër shkruar (jo nga unë) veç nga dashuria! – Letër gjyshes- Ta duash dikë kaq shumë, sa ideja e të humburit të atij njeriu, të të këpusë shpirtin, e kështu, e zhytur në lotët e mia, mendoj: “Ah moj nana nuna, sa ekzistencë e mrekullueshme paske qenë!” Se si ma fitove qenien time pa shumë mund, apo të paktën…
Çelet Klubi austriak i leximit / Kumbaro dedikim të veçantë përkthyesit Afrim Koçi: Heroi i heshtur i fjalës!

Çelet Klubi austriak i leximit / Kumbaro dedikim të veçantë përkthyesit Afrim Koçi: Heroi i heshtur i fjalës!

Duke  u ndalur tek figura e përkthyesit, ministrja  Kumbaro tha se Afrim Koçi ishte modeli perfekt i  përkthyesit-hero të heshtur, i cili i dha zë mbi 90 veprave të rëndësishme të letërsisë botërore në gjuhën shqipe.  “Zgjodha të ndalem edhe pse rrallë në shoqërinë shqiptare i është dhënë vendi i merituar figurës së përkthyesit, bashkëautorit të fshehur të veprave letrare, lëvruesit…
Letra e Friedrich Englesit për George William Lamplugh: Natyra e historia

Letra e Friedrich Englesit për George William Lamplugh: Natyra e historia

NATYRA & HISTORIA “I dashur Lamplugh, Më vjen mire që jeta prej mbikëqyrësi agrikulture po Ju pëlqyeka në mënyrë kaq të çuditshme. Duhet të ketë qenë lehtësim i madh për Ju mbas punës së mërzitshme në zyrë dhe në Bursën e drithërave të Ist Ridingut. Për një ndërkohë të shkurtër do të më kishte pëlqyer edhe mua, por vetëm për…
Markez: Të vdesësh duke pritur postën…

Markez: Të vdesësh duke pritur postën…

Gabriel Garsia Markez, është shkrimtari që portretizoi në fletët e tij vetminë dhe pasionin e njeriut. Lindur më 1928, në një qytezë pranë brigjeve të Kolumbisë ai do të mbetej jetim. Por fati zgjodhi që ai të rritej me gjyshërit, prej ku gjyshi do të ishte dhe shtylla bazë e tij. Një gjysh kolonel prej ku shumë shpejt, Markez do…
Një meshë letrare e Atit për Birin

Një meshë letrare e Atit për Birin

Nga Luan Rama Dëgjoj Mozart, lexoj librin e Zija Çelës «Për dashurinë shkruhet vetëm pas vdekjes » dhe çuditërisht fjalët e Atit për Birin më ngjizen me muzikën në një «Mesha në Si», pasi dhe faqet e këtij libri i ngjajnë një meshe të vërtetë letrare. Siç shkruhet dhe në kopertinën e pasme të librit « Thonë se virtutet dhe…
Mësomë artin e hapave të vegjël! Lutja prekëse e Antoine de Saint-Exupéry

Mësomë artin e hapave të vegjël! Lutja prekëse e Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupery, autor i librit të famshëm “Princi i Vogël” (libri i tretë më i lexuar në botë), është gjithashtu autor i kësaj lutjeje. Ai nuk ishte vetëm një shkrimtar, por ai ishte gjithashtu një pilot dhe u regjistrua me Marinën Franceze gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përvojat e tij në luftë ishin thelbësore në shkrimin e veprave të…
“Kukulla” prej letre/ Romani i Kadaresë për nënën botohet italisht

“Kukulla” prej letre/ Romani i Kadaresë për nënën botohet italisht

  Pas publikimit si pjesë e librit “Mëngjeset në kafe Rostand” dhe më pas botimit në frëngjisht, “Kukulla” u botua si libër më vete në shqip dhe i përkthyer në frëngjisht. Tanimë është edhe në gjuhën italiane. Një roman që Ismail Kadare ia kushton nënës së tij. Teksti, një rikthim në sfondin dhe personazhet e “Kronikë në gur”, zbërthen një…
Shkrimtarja shqiptare merr 7 çmime letrare

Shkrimtarja shqiptare merr 7 çmime letrare

Këto janë çmimet me të cilat është vlerësuar për krijimtarinë e saj në poezi dhe prozë gjatë vitit 2017 në Itali, Zvicër, Amerikë dhe në Shqipëri shkrimtarja shqiptare Irma Kurti. Përmes një postimi ajo ka renditur arritjet e saj më letërsi. 1. Çmimi i parë në Seksionin e Poetëve të Huaj për librin: “Pa atdhe” në Konkursin Ndërkombëtar të Poezisë…
E rrallë/ Zija Çela miqve: Ku jeni? Pse nuk më uroni?

E rrallë/ Zija Çela miqve: Ku jeni? Pse nuk më uroni?

KU JENI, MIQTE E MI, NUK PO JU SHOH! Nga Zija Çela Nga Prishtina na ka ardhur nje tag qe, permes nje publiciteti te shkurter, njofton se atje doli ne qarkullim romani “Ora e Zooparkut”, botuar nga “Koha”. Borgesi thoshte se as dy kopje te te njejtit liber nuk jane identike. E ndjeni ju kete profeci te gjeniut, miqte e…
Theohari, një modernitet në botën klandestine (In Memoriam)

Theohari, një modernitet në botën klandestine (In Memoriam)

Sa herë që shikoja skicat e Dhimitër Theoharit çuditërisht gjeja asosiacion me imazhet që kisha parë nga një libër i poetit, piktorit dhe kineastit francez Jean Cocteau-së ku ai fliste për shfaqjen e baletit të famshëm «Parade», me tekstin e tij, kostumet e dekoret e Picasso-s, muzikën e Eric Satié dhe koreografinë e Diaghilev. Ishte një paradë metaforash, simbolesh, kostumesh…