Dorëshkrime

Përse shkruaj unë?

Përse shkruaj unë?

Nga Joan Didion Sigurisht që titullin për këtë bashkëbisedim e huazova nga George Orwell. Një arsye përse unë e mora hua atë, është se më pëlqejnë tingujt e fjalëve: Përse shkruaj unë? Këtu keni tri fjalë të shkurtra, të qarta, që përcjellin të njëjtin tingull dhe tingulli që ato përcjellin është ky: Unë Unë Unë Në shumë mënyra, shkrimi është…
“Përkthyesi” i Maks Velos në COD

“Përkthyesi” i Maks Velos në COD

  Maks Velo prezanton përmbledhjen me tregime “Përkthyesi”, në Bibliotekën e Kryeministrisë, në prani të dashamirësve të librit, shkrimtarëve,gazetarëve, botuesve dhe studentëve. Takimi është i hapur për mediat. Autori i librit dhe Ben Andoni, gazetar në panel, ndërveprojnë me të ftuarit në një bisedë të zgjeruar mbi veprën, letërsinë dhe raportin e saj me të vërtetën. Alda Bardhyli moderon takimin…
Sy të njomur nga shiu e ngazëllimi

Sy të njomur nga shiu e ngazëllimi

Mos, do na shohin !…- Ku ishe ? Kam kohë që të pres !… – Eja, nxito, kam mall !… – Afrohu, kam dëshirë të të pushtoj…- Mbrëmë të pashë në ënder : flinim të përqafuar !…- Më duket se jam shtatzënë… Bie shi mbi copra dialogjesh të ngjizura tashmë në kujtesë. Shi që më rikthen në kohë. Kohë e fëmijërisë ; kohë e dashurisë.…
Anisa Markarian: Shastisje pragpranverore

Anisa Markarian: Shastisje pragpranverore

Prej disa ditësh, mimoza përtej gardhit të oborrit tim kishte zgjatur përmbi kangjellat ca degëza mërdhake si të kërkonte hisen e vet të diellit në bahçen fqinjë. (Nuk thonë kot që bari i komshiut është gjithnjë më i blertë se në kopshtin tënd.) Tundimin e parë për t’i këputur kisha arritur ta frenoja. Çka më kishte bërë të ndihesha tepër…
Letra dashurie të një kohe të vonë

Letra dashurie të një kohe të vonë

Me rastin e botimit të letrave të Kamysë drejtuar të dashurës së tij. ——- – ”Ti gjaku im”, – i shkruante Kamy të dashurës Kazares, dhe ajo i përgjigjej: – “Pres mrekullinë të më rishfaqë praninë tënde” – ”Ti je ajo që do të doja më shumë se jeta dhe qielli”, – ”Atëherë po të dërgoj diejt e zemrës…” Letra…
Botuesi britanik: Poezia magjepsëse e Lleshanakut te “Hapësira negative”

Botuesi britanik: Poezia magjepsëse e Lleshanakut te “Hapësira negative”

 “Hapësira negative”, poetja Luljeta Lleshanaku, botohet në Mbretërinë e Bashkuar Sapo ka dalë në treg, libri me poezi në gjuhën angleze “Hapësira negative” i poetes Luljeta Lleshanaku, botuar nga shtëpia botuese Bloodaxe në Mbretërinë e Bashkuar. Ky libër është një përmbledhje në anglisht e dy librave të botuar në origjinal nga shtëpia botuese OMBRA GVG: “Pothuajse dje” (2012), dhe “Homo…
Shakespeare and Company, vendi mitik i shkrimtarëve anglosaksonë

Shakespeare and Company, vendi mitik i shkrimtarëve anglosaksonë

Ne Shakespeare and Company – duke i treguar Kaleshit dhe Zeqos vendin mitik te shkrimtareve anglosaksonë të drejtuar në fillim të shekullit nga Sylvia Beach në Quartier Latin (në filllim në Rue de l’Odeon), e cila guxoi e para të botojë Joice (Ulysse -1922); librari ku vinin dhe qanin hallet Hemingway dhe mblidheshin Fitzgerald ans company, etj. Nje shtëpizë-librari që…
Femrat që donte të shihte Bukowski…

Femrat që donte të shihte Bukowski…

-Jam i lodhur duke parë fytyra femrash të rrethuara nga botox .Gjinj të tejmbushur , të copëtuar nga konkurrenca , prapanica të ekspozuara ,taka dhe truke kozmetike , gjeste të vështira për gratë e lirshme ,tashmë të padallueshme edhe nga ato të zanatit … Dëshiroj të shikoj femra me feminitetin e tyre, me sjellje të butë, me buzëqeshje plot hir,…
Të shkruash për “zjarrin e shenjtë”

Të shkruash për “zjarrin e shenjtë”

  Para dy ditësh më ra në dorë një libër me ese të shkurtra edhe pse unë nuk i parapëlqej esetë e shkurtra, por libri më befasoi pasi kultura e autores ishte e tillë saqë fenomenin shoqëror e kapte fluturimthi duke dhënë disa referenca mjaft fine që arrinin të zbërthenin gjithçka. Ky libër i quajtur “Fluturim” (që ndoshta mund të…
Kadare nominohet për çmimin e BERZH, njihuni me kandidatët e tjerë

Kadare nominohet për çmimin e BERZH, njihuni me kandidatët e tjerë

  Çmimi BERZH i Letërsisë me vlerën €20,000, akorduar nga Këshilli Britanik dhe Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), ka shpallur listën e shkurtër me tituj nga Turqia, Kroacia, Rusia, Shqipëria dhe Libani. Nisur në vitin 2017, ky çmim do t’i jepet veprës më të mirë letrare të vitit që është përkthyer në anglisht, është botuar në Angli dhe…