Dorëshkrime

Jeta private tragjike e Viktor Hygosë, dashuri, dhimbje e fatkeqësi…

Jeta private tragjike e Viktor Hygosë, dashuri, dhimbje e fatkeqësi…

Victor Marie Hugo lindi në 26 shkurt të 1802, pothuaj 13 vjet pas shpërthimit të Revolucioni francez. Ishte gjeniu i kohës së tij dhe i të gjitha kohërave. Nderimet e ceremonisë së vdekjes (22 maj 1885), 83 vjeç u bënë nën Harkun e Triunfit dhe u varros në Panteonin e Parisit i shoqëruar nga një kortezh prej 2 milionë shpirtrash.…
Giani Amelio: Babai i përditshëm

Giani Amelio: Babai i përditshëm

Historia e Lamerica-s vazhdon, por këtë rradhë me një roman të ri autobiografik të sapodalë në libraritë e Italisë shkruan Agron Domi. Ai shkruan se pata kënaqësinë e veçantë ta merrja këtë libër nga dora e vetë mjeshtrit me shpresën e madhe për ta patur së shpejti në shqip. “Rrallë kam takuar ndonjë të huaj, artist dhe intelektual të këtij…
Ka vetëm një gjë të mirë në jetë dhe ajo është dashuria…

Ka vetëm një gjë të mirë në jetë dhe ajo është dashuria…

Disa thënie të mrekullueshme, nga Guy de Maupassant “Kujtimet tona janë bota më perfekte se universi. Ato u japin jetë gjërave që nuk ekzistojnë më”. “Ka vetëm një gjë të mirë në jetë dhe ajo është dashuria”. “Janë jetët që ndeshim në jetën tonë, që e bëjnë jetën tonë të vlefshme për t’u jetuar”. “Gjëja e vetme e sigurtë në…
Kur Gandi i shkruante Hitlerit: I dashur mik…

Kur Gandi i shkruante Hitlerit: I dashur mik…

I DASHUR MIK, Miqtë më kanë kërkuar të të shkruaj, për hir të njerëzimit. Por unë e kam kundërshtuar kërkesën e tyre, për shkak të ndjesisë, se çdo letër nga unë do të ishte e papërfillshme. Por, diçka më thotë se unë nuk duhet ta llogarisë këtë dhe që duhet të ta bëj thirrjen ty a kujtdo, për çfarëdo që…
 Kadare: Kështjella e Makbethit, streha që ndezi letërsinë time

 Kadare: Kështjella e Makbethit, streha që ndezi letërsinë time

Falemnderit, po, falemnderit ngrohtësisht për këtë nderim të lartë që marr sot dhe për fjalët miqësore që po dëgjoj. Nëse do duhej ta filloja këtë fjalim me një himn letërsisë, duke treguar besimin tim tek ajo, më saktë, duke shprehur idenë se është letërsia ajo që më ka bërë njeri të lirë, rreziku do të ishte i madh, mos një…
“Drita që vjen nga humnera”, një rrëfim nga Ismail Kadare

“Drita që vjen nga humnera”, një rrëfim nga Ismail Kadare

Pjesë nga parathënia e Ismail KADARE, mbi librin e Drita Çomos, ndarë nga jeta në këtë ditë, më 1981. Një natë shkurti të ftohtë të vitit 1981, në një nga dhomat e spitalit onkologjik të Tiranës, ndodhte një skenë dhembjeje, tepër e njohur në këto mjedise: përbri shtratit të një vajze të re njëzetetre vjeçare, që ishte në grahmat e…
Duart e mia, sa shumë i ngjanin duarve të nënës

Duart e mia, sa shumë i ngjanin duarve të nënës

  Nga Albana Lifschin” Tani dolёm ne, nё rradhёn e parё tё kosёs”, pёshpёriti njё moshatar i yni, mik i familjes, ditёn qё nёna u nda nga ne pёrgjithnjё. U bёnё tre vjet pa nёnёn. Tre vjet qё mё mundon kujtimi i saj. Fillova ta shikoj nё ёndёr shpesh e mё shpesh dhe gjatё ditёs mё bёhej se mё shoqeronte…
Disa orë për poetin e trishtimit

Disa orë për poetin e trishtimit

  Lexime dhe kujtime. Vetëm përmes vargjeve dhe ndodhive nga copëza kujtimesh të mbetura në kujtesën e atyre që e njohën mund të kujtohej një nga poetët më përfaqësues të poezisë shqipe Frederik Rreshpja. Në 12-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta më 17 shkurt, Qendra e Studimeve shqipe “Kadare” organizoi një aktivitet ku morën pjesë njerëz të letrave dhe…