Dorëshkrime

“Ditënetët e librit”, një rikthim tek magjia e letrës

“Ditënetët e librit”, një rikthim tek magjia e letrës

Fatmira Nikolli Vargje, promovime, arie, skica, konkurse, përkthime, autorë të ftuar, rrëfime shkrimtarësh, sfilatë libër e letër. Më shumë se 70 aktivitete mbahen në Tiranë në Muzeun Historik Kombëtar, Akademinë e Arteve, Lezhë e Fier në datat 16-20 maj. Përkthimet e mëdha, veprat e mëdha, letërsi artistike, shqipe dhe e huaj e mandej literaturë gjuhësore në një takim me Ledi…
A është vepra e Barletit, burimi kryesor për SKËNDERBEUN?

A është vepra e Barletit, burimi kryesor për SKËNDERBEUN?

Humanist i shquar dhe historian, Barleti është i pari autor i njohur dhe një nga më të mëdhenjtë e letërsisë së hershme shqipe. Vepra e tij Historia e Skënderbeut u shkrua në latinisht dhe, siç thotë F. Pall, u përkthye pothuaj në të gjitha gjuhët e Europës, sepse në të vërtetë lufta çlirimtare e arbërorëve, të udhëhequr prej Skënderbeut, sipas…
Ditari i luftës/ Një grua në Berlin më 20 prill 1945

Ditari i luftës/ Një grua në Berlin më 20 prill 1945

E premte, 20 prill 1945, ora 16 Po, ka shpërthyer me të vërtetë lufta në Berlin. Deri dje ishte ende një bubullimë e largët, sot, një gjëmim i vazhdueshëm. Ka shkrehje nga të gjitha anët. Veshët janë të shurdhuar dhe ato kapin veç të shtënat e armëve të rënda. S’ka asnjë mundësi orientimi. Ne po jetojmë rrethuar nga tyta armësh…
Gjumi i drekës mbi aurat e Belfjores

Gjumi i drekës mbi aurat e Belfjores

“Çka don me than ‘agape’?” më pyeti një fëmijë nga Kosova kur, në Zvicër, një prej meshtarëve që drejtonte lutjen e Taezeut e përmendi si term. Duke qenë se nuk e prisja si pyetje, koha për të dhënë një përgjigje dhe ajo për ta kristalizuar atë në tru nuk ishte e njëjtë, prandaj nuk mund t’i thoja diçka të saktë.…
Apeli i intelektualëve: Sillni bibliotekën e Profesor Joklit në Shqipëri

Apeli i intelektualëve: Sillni bibliotekën e Profesor Joklit në Shqipëri

Nga Agron Alibali – “Ma nis letrën për Joklin ta nënshkruaj, dhe ta kthej menjëherë me postën e parë” do të më thoshte në telefon Johanna Gerechter Neumann në mars 2017. Fjala ishe për nismën private dhe të pavarur, për të cilën kishim biseduar kaherë: kthimi në Shqipëri i trashëgimisë së çmuar bibliotekare dhe albanologjike të Prof. Norbert Joklit. Johanna Gerechter…
Një libër për fëmijën brenda nesh – “Princi i Vogël” mbush 75 vjeç

Një libër për fëmijën brenda nesh – “Princi i Vogël” mbush 75 vjeç

Antoine de Saint-Exupéry u përpoq me “Princin e Vogël” t’i ikte dimensionit banal të politikës. Për shumë lexues ky tregim është një pleduaje për humanizmin dhe miqësinë. “Princi i vogël” i Antoine de Saint-Exupery-së e shikon botën përmes syve të një fëmije, por konkluzionet e tij i formulon me fjalët e një të urti. “Është fare e thjeshtë: vetëm zemra…
“Shqiptarët i ka çmendur mendjemadhësia”/ 15 “kunja” të Lumo Skëndos që tregojnë shqiptarin e vërtetë

“Shqiptarët i ka çmendur mendjemadhësia”/ 15 “kunja” të Lumo Skëndos që tregojnë shqiptarin e vërtetë

Shqiptarët do t’i fitojnë të gjitha betejat, pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre”. Kjo është thënia simbol e Mit’hat Frashërit, alias Lumo Skëndo, e thënë në vitet ’30 kur shkëlqeu një plejadë dhe traditë letrare, por dhe elitare në Shqipëri. Mit’hat Frashëri u lind më 25 mars 1880 në Janinë; vdiq më 3 tetor 1949 në Nju-Jork, SHBA.…
Jeta private tragjike e Viktor Hygosë, dashuri, dhimbje e fatkeqësi…

Jeta private tragjike e Viktor Hygosë, dashuri, dhimbje e fatkeqësi…

Victor Marie Hugo lindi në 26 shkurt të 1802, pothuaj 13 vjet pas shpërthimit të Revolucioni francez. Ishte gjeniu i kohës së tij dhe i të gjitha kohërave. Nderimet e ceremonisë së vdekjes (22 maj 1885), 83 vjeç u bënë nën Harkun e Triunfit dhe u varros në Panteonin e Parisit i shoqëruar nga një kortezh prej 2 milionë shpirtrash.…
Giani Amelio: Babai i përditshëm

Giani Amelio: Babai i përditshëm

Historia e Lamerica-s vazhdon, por këtë rradhë me një roman të ri autobiografik të sapodalë në libraritë e Italisë shkruan Agron Domi. Ai shkruan se pata kënaqësinë e veçantë ta merrja këtë libër nga dora e vetë mjeshtrit me shpresën e madhe për ta patur së shpejti në shqip. “Rrallë kam takuar ndonjë të huaj, artist dhe intelektual të këtij…