Art pamor

Mesazhi i fortë i Kumbaros: Me të mirët e artit që i japin vendit më shumë se politika

Mesazhi i fortë i Kumbaros: Me të mirët e artit që i japin vendit më shumë se politika

Me të mirët e Kosovës e të Shqipërisë që i japin asaj atë që politika tradicionale s’e bën dot, shkruan ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, duke sjellë një album fotosh dhe emrash që i bëjnë nder vendeve shqipfolëse. “#PetritHalilaj nga Kosova merr Çmimin Special në Bienalen e Venecias. #LeonardQylafi përfaqson denjësisht Shqipërinë në pavijonin kombëtar në Bienale. Sislej Xhafa tregon…
Petrit Halilaj fiton mirënjohje speciale në Bienalen e Venecias

Petrit Halilaj fiton mirënjohje speciale në Bienalen e Venecias

Këtë mirënjohje artisti Petrit Halilaj ia dedikoi nënës së tij. Arbër Selmani Janë ndarë çmimet për ekspoziten Viva Arte Viva në Bienalen e Venecias. Artisti Petrit Halilaj, emër tashmë i njohur i artit shqiptar dhe jo vetëm i arrirë brenda kufijve, ka fituar mirënjohje speciale në Bienalen e Venecias me motivimin: lidhja mes Kosoves dhe kujtimeve në fëmijëri. “Jam shumë…
‘‘Ndodhi në kohën e tashme’’ & “E humbur dhe e gjetur”- Jetë të gjatë artit

‘‘Ndodhi në kohën e tashme’’ & “E humbur dhe e gjetur”- Jetë të gjatë artit

U hap zyrtarisht Pavijoni Shqiptar në Ekspozitën Ndërkombëtare të Artit, edicioni i 57-të në Venecia 2017 , ku Ministria e Kulturës prezanton Shqipërinë me projektin e titulluar ‘‘Ndodhi në kohën e tashme’’, propozuar nga Leonard Qylafi (Artist) dhe Vanessa Joan Müller (Kuratore). Në ceremoninë e hapjes, zhvilluar në ambientet e Pavijonit Shqiptar në Arsenale merrnin pjesë kuratorë, kritikë arti dhe…
Stampat origjinale të Marubit, aura që fotografisë i mungonte

Stampat origjinale të Marubit, aura që fotografisë i mungonte

Stampat origjinale të Marubit, aura që fotografisë i mungonte! “MARUBI CELEBRATES THE ORIGINALS” është ekspozita e kuruar nga Rudolf Schäfer që hapet sot në orën ora 18:45. “Të flasësh për origjinalin në kontekstin e fotografisë ngjall gjithmonë shumë diskutime. Për këtë një nga filozofët e parë të modernizmit klasik, Walter Benjamin deklaronte se fotografia nuk ka aura duke i mohuar…
Fotografia -kujtesa jonë kolektive që njëherësh krijon një ligjëratë me të

Fotografia -kujtesa jonë kolektive që njëherësh krijon një ligjëratë me të

Seminari i shtatë “Përthyerje antropologjike” në BKSH Seminari “Përthyrje Antropologjike”, një bashkëpunim i Departamentit të Etnologjisë, Instituti i Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit dhe Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, është marrë me fotografinë. Dr. Zef Paci, një studiues i imët i fotografisë, i përbrendësimit që ajo u bën nocioneve si kujtesa, koha dhe realiteti ka folur për studimet e veta.…
“Mirupafshim”, një instalacion për anijen Vlora

“Mirupafshim”, një instalacion për anijen Vlora

Mirupafshim është titulli i veprës së konceptuar enkas nga artisti Ettore Favini në kuadër të biennales Mediterranea 18, e instaluar tashmë në fasadën mes Bibliotekës Kombëtare dhe Institutit Italian të Kulturës në Tiranë. Propozimi merr formën e një skulpture që mbart një “Arrivederci” (Mirupafshim) të varur dhe të përmbysur, në mënyrë që të sugjerojë një takim të mundshëm për një…
Artistët e Mediterraneas zaptojnë Muzeun Kombëtar

Artistët e Mediterraneas zaptojnë Muzeun Kombëtar

“Mediterranea”, bienalja “pushton” Muzeun Historik Kombëtar Muzeu Historik Kombëtar kthehet në arenën kryesore të një aktiviteti ndërkombëtar. Në këtë mënyrë fillim maji i vitit 2017 shënoi dhe edicionin e 18-të të një prej organizimeve më të mëdha kulturore, nismë e cila ka gjetur mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, Bashkisë së Tiranës, Bashkisë së Durrësit dhe të rajonit të Pulias duke…
Nat’ e dit’- Bienalja në foto, çfarë po ndodh nëpër Tiranë

Nat’ e dit’- Bienalja në foto, çfarë po ndodh nëpër Tiranë

Nat’ e dit’- Bienalja në foto, çfarë po ndodh nëpër Tiranë! Bienalja e Artistëve të Europës e Mesdheut ka përfshirë të gjithë Tiranën: Ish-Ambasada Jugosllave, Pazari i Ri, Teatri Metropol, Piramida, Muzeu Historik Kombëtar, Vila 31 (ish-rezidenca e Enver Hoxhës), Gallery 70, Zeta Art Center&Gallery, Discobox, Shtëpia e Gjetheve, Universiteti i Arteve, Turbina, Libra’Aria, Tulla Culture Center, shtëpia e Helidon…