Art pamor

Forumi Rebirth Love Difference mbahet në Tiranë

Forumi Rebirth Love Difference mbahet në Tiranë

Për herë të parë, Forumi Rebirth Love Difference, një aktivitet ndërkombëtar i Fondazione Pistoletto do të organizohet në Shqipëri si pjesë e projekteve speciale të Mediterranea 18, Bienales së Artistëve të Rinj nga Europa dhe Mesdheu, e realizuar nën drejtimin artistik të Driant Zenelit.   Forumi Rebirth Tirana, ju fton të merrni pjesë në një dialog që zhvillohet nga data 26 maj deri…
Notturno,një atelier në kupolën qiellore.

Notturno,një atelier në kupolën qiellore.

Nga  Luan Rama Mbi ekspozitën e piktores Violeta Kongo në «AK. Art Gallery» (Ngjizma e artit më duket se ndodh ose në një dhimbje të madhe ose në një ngazëllim dehës) Sapo shkela në atelierin e Violeta Kongos nisi të bjerë një shi i madh. Qielli gjëmonte, litarët e shiut nisën rrëmbimthi dhe pasi pashë tablotë që do ekspozonte, unë…
Anri Sala me muzikën e Esther Schippet në Berlin

Anri Sala me muzikën e Esther Schippet në Berlin

Sala po vazhdon me ekspozitat e tij të ndryshme ndërsa është pjesë edhe e Bienales së Venecias, me një punë artistike në Ekspozitën Viva Arte Viva. Artisti shqiptar Anri Sala ndoshta as vetë nuk mban regjistër të ekspozitave të cilat hapen në mbarë botën, ku ai është bashkë-ekspozues e shpesh edhe artist solo. Në Berlin, në galerinë e re Esther…
E dashura ‘tragjike’ që nuk shpëtoi kurrë nga hija e Rodinit

E dashura ‘tragjike’ që nuk shpëtoi kurrë nga hija e Rodinit

Camille Claudel ishte e dashura, muza dhe nxënësja më e talentuar e Auguste Rodinit. Jeta e saj e trishtë fsheh një talent të paharrueshëm shkruan Fisun Güner në BBC. “I tregova asaj se ku mund të gjente flori, floriri që gjen i përket asaj”. Këto janë fjalët që Auguste Rodin, i tha nxënëses së tij më të talentuar Camille Claudel.…
Lojra urbane për të transformuar qytetet

Lojra urbane për të transformuar qytetet

Lojë urbane me Matteo Uguzzoni dhe Augusto Pirovano Një lojë eksplorimi dhe ndërveprimi me fëmijë të vërtetë ose të rritur Në kuadër të @Reja Festival që do të mbahet në Tiranë nga data 20 deri më 27 maj 2017, Instituti Italian i Kulturës – në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës prezantojnë Incognito, një lojë urbane e projektuar dhe drejtuar nga…
“Tirana në rrugëtim” e  Virginie Caquot

“Tirana në rrugëtim” e Virginie Caquot

Cikli “Shqipëria nga brenda dhe jashtë” vijon me ekspozitën “Tirana në rrugëtim” të Virginie Caquot, në kuadër të shkëmbimeve kulturore Francë – Shqipëri dhe marrëveshjes “Les temps forts entre l’Albanie et la France” . Të ftuar artistë, fotografë, përfaqësues të trupit diplomatik, publicistikës, shoqërisë civile e studentë. E hapur në COD nga data 15-31 maj, ekspozita sjell imazhe të Tiranës,…
Ministri serb viziton pavijonin shqiptar në Bienalen e Venecias

Ministri serb viziton pavijonin shqiptar në Bienalen e Venecias

Ministri i Kulturës së Serbisë, Vladan Vukosavljević vizitoi Pavijonin Shqiptar në Bienalen e Venecias. Ai u prit nga Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro, kuratorja : Vanessa Joan Müller dhe artisti, Leonard Qylafi. Ministri Vukosavljević shprehu vlerësimin e tij për konceptin e prezantimit të Pavijonit Shqiptar, ku projekti “Ndodhi në kohën e tashme” risjell historinë e së shkuarës me…
“Kabirët, ishulli i Samotrasës e Nëna Shqipëri”

“Kabirët, ishulli i Samotrasës e Nëna Shqipëri”

Frashëri ka “heshtjet” e tij që mbërrijnë deri te pyetjet eskatologjike. Fuqia e imazhit të veprave të tij, gjen pikëtakime me framet e Scorceses, po aq sa i bashkon mjegulla, aq i ndan mandej realitetit që fusin në art Fatmira NIKOLLI Më 1988, në darkën pas shfaqjes së filmit kontrovers “Tundimi i fundit i Krishtit”, Peshkopi i New Yorkut, Paul…