Art pamor

”Ana tjetër e komunizmit shqiptar” mbledh në Tiranë fotografët holandezë

”Ana tjetër e komunizmit shqiptar” mbledh në Tiranë fotografët holandezë

Muzeu Historik Kombëtar do të mirëpres ekspozitën fotografike “The Other Side of Albanian Communism”(Ana tjetër e komunizmit shqiptar). Kjo ekspozitë do të mbledh bashkë fotografët e famshëm holandezë, të cilët kanë dokumentuar të gjithë periudhën para dhe gjatë revolucioneve të ndryshme në vendet e ish Bllokut Lindor. Ata kanë qenë dëshmitarë të momenteve historike, të tilla si krijimi në vitin…
Një tablo, një kokë, Goya dhe pinjolli i tij Omer

Një tablo, një kokë, Goya dhe pinjolli i tij Omer

Një tablo, një kokë e sapo pikturuar dhe një birrë poshtë në klubin poshtë atelierit në bulevardin “Arago”. – E bukur kjo kokë, – i them Omerit. – Ah, – qesh ai, – kur po e pikturoja m’u kujtuan vizatimet e Gojas. Ti e di, unë gjithnjë e kam adhuruar atë… Dhe mua m’u kujtua ajo natë e studentit Omer…
“Me filmin është përkundur fëmijëria ime: Dashuritë, vdekjet, lindjet, dehjet tona, braktisjet dhe vetmitë…Gjithçka e jona është përjetuar nga aktorët”

“Me filmin është përkundur fëmijëria ime: Dashuritë, vdekjet, lindjet, dehjet tona, braktisjet dhe vetmitë…Gjithçka e jona është përjetuar nga aktorët”

(Në vijim të një fotografie të mikut tim Kujtim Drishti të kinema “Partizani” në Tiranë) Kinematografia: një univers marramendës (ose Cinema in praxis) I. Gjithçka krijohet atje. Brenda kuadrit të errët… “Lanterna magica”. 24 kuadro në sekondë. Aty lind miti, aty lë gjurmë pasioni, shndrisin ndjenjat. Drama, komedia dhe tragjedia…Pra kuadri pulson, merr frymë…N’a mban të gozhduar pas tij, aty,…
Shuhet Agim Faja/ Açka: Pengu im i fundit me të

Shuhet Agim Faja/ Açka: Pengu im i fundit me të

Një shënim peng për Agim Fajën Një javë më parë, siç më ndodh shpesh kur jam jashtë, nga shkujdesja ndaj telefonit, e kisha humbur një telefonatë nga miku im Agim Faja. E pashë shumë më vonë se ora 10.28 kur ai kishte telefonuar. Ndaj i shkrova një sms: “I dashur Agim… “ dhe mes te tjerash i kërkoja lejë nëse…
Ndahet nga jeta Skulptori i Merituar, ikën duararti Stefan Papamihali

Ndahet nga jeta Skulptori i Merituar, ikën duararti Stefan Papamihali

  Me hidherim e trishtim të thellë mësova sot ndarjen nga jeta në moshën 72-vjeccare të skulptorit Stefan Papamihali, një artist gjirokastrit me talent të jashtëzakonshëm, artist që i ka lënë gjurmët e daltës së tij në dhjetra vepra monumentale, shumë prej tyre vendosur në mjedise të hapura të vendlindjes së tij Gjirokastrës. Skulptori i Merituar Stefan Papamihali do të…
Ekspozita “Documenta” më politike sesa asnjëherë tjetër

Ekspozita “Documenta” më politike sesa asnjëherë tjetër

  Nga vepra “Pipe Hotel” e Hiwa K, që pasqyron situatën e refugjatëve të pastrehë në portin e Athinës, deri tek një instalacion që përbëhet nga pjesë të thyera të anijeve që ishin përdorur për t’i bartur refugjatët drejt Evropës, duket qartë se veprat politike janë më të shpeshtat në “Documenta 14”, theksohet në shkrimin e DW që e transmeton…
Omer: një pinjoll i Herodotit

Omer: një pinjoll i Herodotit

  Omer Kaleshi sapo është kthyer nga Saint-Malo thotë Luan Rama. Ulur në një kafene të bulevard Arago, poshtë shtëpisë-atelier të tij, ne bisedojmë për udhëtimin, këtë aventurë të bukur njerëzore, nga më interesantet, çka të jep mundësi të zbulosh vende, popuj, të njohësh të tjerë të ngjashëm dhe për më tepër të njohësh vetveten, pasi udhëtimi është dhe rrezik,…
Arti i rrugës “përdor” Marubin për protestë e kritikë

Arti i rrugës “përdor” Marubin për protestë e kritikë

Street art është arti i rrugës, arti me të cilin shprehet kritika dhe aktivizmi, imazhet e street artit janë të drejtpërdrejta, vetëm në këtë mënyrë ato e shpojnë syrin e hutuar të kalimtarit modern. Workshopin e rradhës në muzeun Marubi e mban artisti Ergin Diver Santi Zaloshnja i cili bashkë me studentët e liceut të Shkodrës dhe të Tiranës si…