Art pamor

“Mendoj për ty”, dokumentari i grave të dhunuara në luftën e Kosovës në Kryeministri

“Mendoj për ty”, dokumentari i grave të dhunuara në luftën e Kosovës në Kryeministri

Filmi dokumentar “Mendoj për ty”, bazuar në një projekt artistik kushtuar grave viktima të dhunës gjatë luftës së vitit 1999 në Kosovë shfaqet të premten në Kryeministri. “Tavolina e mbuluar me çarçaf të bardhë, zuri vend poshtë skenës së sallës së hotelit ‘Grand’ dhe u mbush me fustane. Gra që erdhën nga qytete të ndryshme të Kosovës ia dorëzuan ato…
Në Burkina Faso humbëm edhe një artiste

Në Burkina Faso humbëm edhe një artiste

E mbetur e plagosur në atentatin terrorist të “Al Qaida” më 15 janar, në datën 18 janar, fotografja dhe videoartistja franko-marokene Leila Alaoui u nda nga jeta. E lindur në Paris më 1982, Alaoui gjendej në Burkina Faso, për një projekt mbi të drejtat e grave për llogari të ‘Amnesty International’. “Il Giornale del’Arte” shkruan se ajo kishte studiuar fotografinë…
Gjinjtë mitikë dhe “herezia” Marubi

Gjinjtë mitikë dhe “herezia” Marubi

Nga Luan Rama Dekori: Shkodra e viteve 1880. Një trikëmbësh fotografik i llojit të vëllezërve Lumière. Perde të ngjyrosura me peizazhe apo interiorë dhomash shkodrane që qytetarët mund të zgjedhin sipas dëshirave të tyre. Azilanti politik italian Pietro Marubi, me dy sy të vegjël e të shndritshëm, me mustaqe dhe fytyrë rrumbullake, fut kokën në cohën që mbulon prapa aparatin…
E dashura e Lucian Freud shtatzënë, piktura në ankand për 10 milionë paund

E dashura e Lucian Freud shtatzënë, piktura në ankand për 10 milionë paund

  Nipi i Frojdit, piktor i suksesshëm, njihet për marrëdhëniet e shumta me femra të ndryshme Piktura “Vajzë shtatzënë” e Lucian Freud do të shitet 10 milionë paund në ankand në Sotheby. Ajo shfaq të dashurën e piktorit, Bernardine Coverley, shtatzënë me vajzën e tyre, Bella shkruan “Daily mail”. Sot, 54 vjeçe dhe dizajnere mode, Bella thotë se e ëma…
Lufta e Parë Botërore me ngjyra/ Foto të rralla të ushtarëve dhe civilëve kur gjithçka kishte mbaruar

Lufta e Parë Botërore me ngjyra/ Foto të rralla të ushtarëve dhe civilëve kur gjithçka kishte mbaruar

Imazhe duke larë rrobat te shatërvani i fshatit e duke ngrënë drekë përkrah ndërtesave të bombarduara. Këto janë fotografitë e rralla  me ngjyra të jetës së përditshme larg nga frontet e luftës. Daily Mail ka sjellë imazhe të kapura duke përdorur procesin autokrom të Vëllezërve Lumiere të fotove të të realizuara më 1917 në Luftën e Përë Botërore. Ato tregojnë…
Artisja zhvishet lakuriq para pikturës së Manet në Musee d’Orsay

Artisja zhvishet lakuriq para pikturës së Manet në Musee d’Orsay

Një grua është arrestuar pasi u shtri lakuriq Musee d’Orsay në Paris,  në një pozë të ngjashme si ajo e prostitutës së famshme Olimpia, e piktorit të njohur Edouard Manet. Vizitorët po shijonin shijuar një ekspozitë të titulluar “Splendour and Misery: Imazhet e prostitucionit 1850-1910”, në momentin kur artisja nga Luksemburgu Debora de Robertis u zhvesh e gjitha dhe morri pozën…
Edi Rama: Edi Hila dhe një shtrembërim serioz i realizmit socialist

Edi Rama: Edi Hila dhe një shtrembërim serioz i realizmit socialist

Artisti Edi Hila çel ekspozitën “Vegime bulevardi” në Kryeministri Sheshi, së bashku me bulevardin si aksi kryesor urbanistik i qytetit, ka vazhduar edhe sot të shërbejë si teatër i ngjarjeve, shpeshherë dramatike, të historisë sonë bashkëkohore. Këto kanë qenë arsyet që kanë frymëzuar nismën time për të ndërtuar një cikël pikturash ku historia e shatërvanit shërben si moment interesant përgjithësimi”.…
Lume Blloshmi, 25 vite art ndjesish e proteste

Lume Blloshmi, 25 vite art ndjesish e proteste

Lumturi Blloshmi rikthehet me një ekspozitë personale në Galerinë Kombëtare të Arteve. Ajo gjithnjë e ka parë artin si një formë jo vetëm për të shprehur ndjesitë e saj më të thella, por dhe për të protestuar, shkruan gazeta “Shqip”. E ndjeshme ndaj situatave në të cilat ka kaluar vendi, veprat e saj kanë shpesh si format më të mira ku…