Art pamor

Shtëpia ku jetoi Theofan Popa, njeriu që dokumentoi kishat e mbishkrimet

Shtëpia ku jetoi Theofan Popa, njeriu që dokumentoi kishat e mbishkrimet

Kjo në fotografi është shtëpia në Rr. “Hajdar Hidi” në Tiranë, ku në vitet e pesëdhjeta të shek XX ka banuar për një farë kohe me qira studiuesi Theofan Popa. Lajmi bëhet i ditur nga restauratori Frederik Stamati. Sipas tij, tashmë shtëpia është e braktisur dhe drejt rrënimit të plotë. Në atë periudhë kohore Theofani ka vizituar shumë kisha në…
Inva Mula: E lashë Tiranën para 27 vitesh dhe ndoqa ëndrrën time në Paris…

Inva Mula: E lashë Tiranën para 27 vitesh dhe ndoqa ëndrrën time në Paris…

“Unë jam shqiptar”, çelet ekspozita në Ditën Ndërkombëtare të Emigracionit. “Unë jam shqiptar”. Edhe në ditët më të vështira që ka përjetuar kombi, sërish gjithkush që ka marr një çantë krahëve dhe ka kapërcyer kufirin për të mbërritur në tokën e huaj, është shprehur me një krenari të ligjshme: “Unë jam shqiptar”. Për të përkujtuar këta njerëz, që gjithsesi mbeten…
“Unë jam shqiptar”, çelet ekspozita në Ditën Ndërkombëtare të Emigracionit

“Unë jam shqiptar”, çelet ekspozita në Ditën Ndërkombëtare të Emigracionit

“Unë jam shqiptar”. Edhe në ditët më të vështira që ka përjetuar kombi, sërish gjithkush që ka marr një çantë krahëve dhe ka kapërcyer kufirin për të mbërritur në tokën e huaj, është shprehur me një krenari të ligjshme: “Unë jam shqiptar”. Për të përkujtuar këta njerëz, që gjithsesi mbeten promotor të ekonomisë dhe ambasadorë të shoqërisë shqiptare në vendet…
“Salvador Mundi” shkon në Luvrin e Abu Dabit

“Salvador Mundi” shkon në Luvrin e Abu Dabit

Një tablo e Leonardo da Vinçit, shitur në nëntor në ankand për një vlerë rekord prej 450,3 milionë dollarësh do të ekspozohet në Luvrin e ri të Abu Dabit, një marketing i pazakontë për muzeun, që u bë i mundur nga një princ saudit. “Salvator Mundi mbërrin në Luvrin e Abu Dhabit”, shkruan në një mesazh në Twitter institucioni, pas…
Ushtria osmane ndihmoi Ismail Qemalin të shpallte Pavarësinë

Ushtria osmane ndihmoi Ismail Qemalin të shpallte Pavarësinë

Fatmira NIKOLLI Dylbitë e Pandeli Calës, syzet dhe vula e Thanas Floqit, ora e dorës, stilografi dhe vula e Luigj Gurakuqit, pena, me të cilën është nënshkruar Akti i Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë; xhamadani e ora e Isa Boletinit, aparati telegrafik mors, me të cilin Qeveria e Përkohshme e Vlorës ka marrë e ka dhënë telegrame gjatë periudhës 1912-1914;…
Hapet ekspozita kushtuar Dhimitër Vangjelit

Hapet ekspozita kushtuar Dhimitër Vangjelit

Në Muzeun e Kosovës sonte me fillim prej orës 18:00, hapet ekspozita “Dhimitër Vangjeli një arkiv i shpëtuar dhe i dokumentuar”. Ekzpoita organizohet nga Ministria e Kulturës së Shqipërisë në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Inventarizimit të Pasurive Kulturore dhe Bashkinë Kolonjë. Ekspozita në fjalë është në kuadër të marrëveshjes së bashkëpunimt ndërinstitucional të Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës,…
“Kotësia e dallimeve të vogla”, shuplakë klasave shoqërore

“Kotësia e dallimeve të vogla”, shuplakë klasave shoqërore

Grayson Perry është thesar kombëtar. Karriera e tij nisi si një “poçar transvestit” e kontrovers, por ai tanimë është artist fitues i Turner-it; autor dokumentarësh që ka fituar BAFTA e një burrë dhe një baba të përkushtuar”. Kështu e prezanton “The Vogue” në Britani, një prej artistëve më në zë artit pamor në Britaninë e Madhe. Çelet sot në Galerinë…
“VOX MACHINA”, Sadik Spahija rindërton të shkuarën e gjymtuar

“VOX MACHINA”, Sadik Spahija rindërton të shkuarën e gjymtuar

Sadik Spahija kërkon ti shohë ndryshe makineritë industriale të përdorura gjatë komunizmit, duke i dhënë një tjetër jetë. ““Vox Machina” quhet ekspozita personale e cila e rikthen artistin në një komunikim ndryshe me publikun, nën kurimin e Edi Mukës e logon e Fondacionit MAM. ”Ky Projekt konsiston në realizimin e një ekspozite personale të artistit, në ambientin e hapur të…
Deborah Sengl: Mbi ngutësitë e tmerrshme të jetës, minj të bardhë të frikshëm

Deborah Sengl: Mbi ngutësitë e tmerrshme të jetës, minj të bardhë të frikshëm

Nga Fatmira Nikolli Ditët e fundit të njerëzimit”, vepra e shkruar nga shkrimtari austriak, Karl Kraus (1915-1922) kushtuar Luftës së Parë Botërore shpërfaq anën çnjerëzore dhe absurditetin e luftës. Nëse vepra “Ushtari i mirë Shvejk” i Jarosllav Hashek ndjek pas ushtrinë për të sjellë atë tablo, Kraus ka ditur të kapë atmosferën e asaj kohe në tablo më të vogla,…
Disidentja , Ekspozitë për Musine Kokalarin në Bradford, në Britani

Disidentja , Ekspozitë për Musine Kokalarin në Bradford, në Britani

Dr. Agata Fijalkowski nga Fakulteti Juridik i Universitetit Lancaster në Britaninë e Madhe, mike e Shoqatës anglo – shqiptare, do të hapë me datën 11 shtator 2017 një ekspozitë në Muzeun Kombëtar të Shkencës dhe Medias në Bradford, kushtuar shkrimtares dhe disidentes shqiptare Musine Kokalari. Mal Berisha bën me dije se ekspozita shoqërohet nga një film i shkurtër (artistik) në…