Art pamor

A është ky imazhi më i vjetër i virgjëreshës Mari?

A është ky imazhi më i vjetër i virgjëreshës Mari?

A është ky imazhi më i vjetër i virgjëreshës Mari? Virgjëresha Mari, nëna e Jezusit, është prej grave më të nderuara në traditën e krishterë. Në historinë e artit, ajo është shfaqur po aq shpesh sa Jezusi. Por, për 80 vitet e fundit, një prej pikturave më të vjetra të saj mund të ketë qenë e fshehur para syve tanë. Pasqyre.al…
Trupa të zhveshur e sensualë, magjia e artit pamor

Trupa të zhveshur e sensualë, magjia e artit pamor

Trupa të zhveshur e sensualë, magjia e artit pamor! Në epokën e internetit trupat e zhveshur si edhe pornot nuk janë më as tabu as të ndaluar. Veçse nudoja artistike iu ka rezistuar kohëve, rrymave dhe paragjykimeve. Nëse këngëtarët e zhveshur nuk gëzojnë respekt kur ekspozojnë trupin vetëm për suksesin e klipeve dhe këngëve pa pasur asnjë motiv madhor, tek…
Tritan Beba,  piktori për të cilin nuk dihet asgjë!

Tritan Beba, piktori për të cilin nuk dihet asgjë!

Nga Pikaso e Baltusi te vetvetja Nga Luan Rama Sado origjinalë kanë qenë mjeshtrit e mëdhenj të artit, veçanërisht nga “Renesanca” e këndej, përsëri, jo rrallë gjejmë mes tyre përsëritje, remineshenca, pikëtakime vendimtare apo të rastësishme. Në Paris, kohë më parë është hapur një ekspozitë rreth afërsive të dy piktorëve italianë të kohëve të ndryshme e titulluar “Nga Giotto te…
Gjergo, “realizëm socialist” apo thjesht një vepër arti

Gjergo, “realizëm socialist” apo thjesht një vepër arti

Nga Luan Rama Pas shumë dekadash një fondator është shfaqur në një sallon arti: Fondatori i Edison Gjergo-s, krijuar më 1971. Mjerisht piktori nuk është më. Ka kohë që ka shkuar në brymërat e kohës, me një trisht të dhimbshëm, pa klithur britmën e tij kundër atyre që e dhunuan dhe e ndaluan ta prekte sërrish kavaletin e tij. Artistin…
Kërkohet një artist në rezidencë

Kërkohet një artist në rezidencë

Kërkohet një artist në rezidencë! Ministria e Kulturës ka bërë thirrje të hapur për aplikim në kuadër të programit “Artist in Residence”, i cili bazohet në “Protokollin e Bashkëpunimit” të nënshkruar nga Ministria e Kulturës e Republikës së Shqipërisë dhe Landi i Salsburgut i Republikës Federale të Austrisë. Qëllimi i këtij Protokolli Bashkëpunimi është krijimi i kuadrit të përgjithshëm, në bazë…
FOTO/ Harmoni racash në utopinë marksiste; si përfitoi Bashkimi Sovjetik nga diskriminimi në SHBA

FOTO/ Harmoni racash në utopinë marksiste; si përfitoi Bashkimi Sovjetik nga diskriminimi në SHBA

“Punëtorët nga të gjitha vendet dhe kolonitë e shtypura ngrenë flamurin e Leninit”. – Kjo, ishte një ndër parrullat e shumta që lartësonin komunizmin në Bashkimin Sovjetik. Por ajo që i bën këto postera propagandistikë të vitit 1930 të veçanta, është përfshirja në to e popullit afrikan, duke marshuar krah për krah me racat e tjera drejt një utopie marksiste. Në…
Modigliani, vepra, jeta dhe ikja tragjike e piktorit të paragjykuar

Modigliani, vepra, jeta dhe ikja tragjike e piktorit të paragjykuar

Sot bota e artit kujton përvjetorin e ikjes së një prej piktorëve më në zë e më të debatuar: Amedeo Modigliani. Jeta dhe vepra  e tij diskutohen,  ndërsa veprat e tij kushtojnë shumë edhe pse ka pasur mendime se ai nuk ishte më shumë se një “karikaturist” “Sa herë kaloj, më shfaqet imazhi i Modiglianit, me atë pallton e tij…
Christine Macel, nga Tirana në krye të Bienales së Venecias

Christine Macel, nga Tirana në krye të Bienales së Venecias

Një lajm i mirë për botën e artit bashkëkohor mbase me ndikim për artistët shqiptarë.  Christine Macel, kryekuratore e Muzeut Kombëtar të Artit Modern -Centre Pompidou në Paris, e që kryesoi vitin e kaluar jurinë ndërkombëtare në Tiranë e cila, shqyrtoi dhe përzgjodhi artistët shqiptarë që morën pjesë në ACAS – Albanian Contemporary Artist Salon në muajin nëntor të vitit 2015…
Rafael Sanz Lobato, fotot bardhezi të viteve 1960, bota përtej qendrave

Rafael Sanz Lobato, fotot bardhezi të viteve 1960, bota përtej qendrave

  Rafael Sanz Lobato është një fotograf që ka lindur në Sevilje më 1932. Spanjolli ka fituar çmimin kombëtar të fotografisë në vitin 2011 “për përpjekjet për të treguar ndryshimin e botës rurale”. Po sjellim disa imazhe të viteve 1960, ku mund të shihen njerëz dhe vende, në të përditshmen e tyre përtej qendrave.            
Marina Abramovic: Pak kohë për tu lidhur me veten…

Marina Abramovic: Pak kohë për tu lidhur me veten…

Marina Abramović do të jetë në Athinë me 10 mars ku do të ofrojë një performancë në Benaki Museum. Organizata NEON dhe Instituti Marina Abramovic bashkohen në programin “Performance and Immaterial Art”. Ky bashkim do të vijojë edhe me një program eventesh ku përfshihen metodat e Abramovic që kanë të bëjnë me përfshirjen e të pranishmëve në performancë që shumë…