Art pamor

Artisti që u kritikua për Ajlan Kurdin,  memorial për viktimat në Berlin

Artisti që u kritikua për Ajlan Kurdin,  memorial për viktimat në Berlin

Artisti që u kritikua për Ajlan Kurdin vjen me një memorial për viktimat e brigjeve të Mesdheut në Berlin. Ai Weiwei ka planifikuar të ndërtojë një memorial në Berlin në kujtim të  refugjatëve të mbytur. Artisti kinez do të kujtojë në një mënyrë të veçantë ata që humbën jetën gjatë rrugës së tyre pë në Europe. Memoriali do të realizohet me…
“Varka e Lampeduzës”/ Bota e frikshme mbytur nën ujë, një muze i gjallë skulpturash

“Varka e Lampeduzës”/ Bota e frikshme mbytur nën ujë, një muze i gjallë skulpturash

  “Varka e Lampeduzës”/ Bota e mbytur, një muze nënujor skulpturash Në shtratin e detit në brigjet e Lanzarote, artisti britanik Jason deCaires Taylor po krijon një seri të jashtëzakonshme veprash arti nën ujë, ndërsa figurat e tyre përfaqësojnë refugjatë të dëshpëruar dhe turistë që janë transformuar ndërsa bëhen ngadalë ‘koloni’ të jetës detare. Taylor i ka vënë këto skulptura…
Artisti Pleurad Xhafa proteston për Gërdecin, monument dështimi për shoqërinë, asnjë i dënuar për 26 viktima

Artisti Pleurad Xhafa proteston për Gërdecin, monument dështimi për shoqërinë, asnjë i dënuar për 26 viktima

Fatmira Nikolli Monument për dështimin. Në datën 26 shtator të vitit 2013 Gjykata e Lartë e Shqipërisë e cilësoi shpërthimin në fabrikën e demontimit të armëve në fshatin Gërdec një aksident teknologjik. Për 26 personat që humbën jetën gjatë shpërthimit nuk pati të dënuar”. Artisti Pleurad Xhaha i ka shkruar këto fjali në një pllakë që u ngjan atyre ku…
1973, kur kritikoheshin arkitektët/ E gabuar, e dëmshme, pa asgjë kombëtare me “tendencë luksi e gjigandomanie”

1973, kur kritikoheshin arkitektët/ E gabuar, e dëmshme, pa asgjë kombëtare me “tendencë luksi e gjigandomanie”

Nga Entela Hoxha Një libër i ri nga Dr.Ermir Hoxha nën titullin “Arkitektura shqiptare e shek.XX” sjell tendencat, format, stilet e arkitekturës shqiptare, para dhe gjatë komunizmit. Nëse çdo objekt ndikohet nga shijet e arkitektit a epoka, në Shqipërinëbe njeriut të ri, ndikimi vinte nga ideologjia e regjimit. Më shumë se çdo gjë me rëndësi ishte që ato të kalonin…
Imzot Liborio Palmeri, një prift flet për artin bashkëkohor në Shqipëri

Imzot Liborio Palmeri, një prift flet për artin bashkëkohor në Shqipëri

Imzot Liborio Palmeri, një prift flet për artin bashkëkohor.   Instituti Italian i Kulturës ka kënaqësinë të rifillojë bashkëpunimin me Art House në Shkodër, një hapësirë takimesh arti me nismën e Adrian Pacit, artist i mirënjohur shqiptar, banues në Milano. I pari nga takimet e vitit 2016 do të jetë ai me Mons. Liborio Palmeri, të hënën me 15 shkurt…
Jeta e përditshme sipas “19 realizimeve të ndryshme”

Jeta e përditshme sipas “19 realizimeve të ndryshme”

“Realizëm ndryshe” në Muzeun Historik Kombëtar Nesër, datë 02 Shkurt 2016 ora 17.30, në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar hapet eskpozita Expo Art Tirana “Realizëm Ndryshe”. Kjo ekspozitë vjen si një bashkëpunim midis 19 artistëve, të cilët krijojnë në Shqipëri dhe jashtë saj, si në Greqi, Itali dhe Hollandë. Motivet kryesore të veprave janë nga jeta e përditshme. Teknikat e…
Sytë tronditës në pikturën e Lasgush Poradecit

Sytë tronditës në pikturën e Lasgush Poradecit

“Për mua të gjitha janë të veçanta, por më shumë më pëlqen kjo: ‘Vajza me sytë me gjak’. Të duket sikur kam qenë pak e ashpër në përcaktimin e këtij titulli, pak makabre. Por në qoftë se shikon origjinalin, vërtet të tronditin sytë e kësaj vajze”. Marie Poradeci e veçon këtë nga të gjitha pikturat e të atit. Lasgushi i…