Art pamor

Drejtori i ri i GKA/ Kumbaro: E bindur që dora dhe mendja e Erzenit do të sjellë një frymë të re. Vlerësime dhe për Artan Shabanin

Drejtori i ri i GKA/ Kumbaro: E bindur që dora dhe mendja e Erzenit do të sjellë një frymë të re. Vlerësime dhe për Artan Shabanin

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro i ka uruar mirëseardhjen drejtorit të ri të Galerisë Kombëtare të Arteve, Erzen Shkolollit,  përmes një statusit në Facebook ku shkruan se Shkololli do të sjellë një frymë të re dhe do të ndihmojë në heqjen e kufijëve në hapësirën kulturore. “Dua t’i uroj mirëseardhjen dhe punë të mbarë drejtorit të ri të Galerisë Kombëtare…
Mesazhe të forta e të trishta/ Ç’na bëri kjo teknologjia!

Mesazhe të forta e të trishta/ Ç’na bëri kjo teknologjia!

Arti është shpesh një pasqyrë, që reflekton çështjet sociale dhe problemet e ditës. Me rritjen e internetit kudo, telefonat smart, dhe pajisjet e tjera të internetit të aktivizuara, të qënit në internet gjatë gjithë kohës nuk është vetëm e mundur, është gjendja de facto për shumicën. Kjo listë ilustrimesh satirike nxjerr në pah disa nga problemet më të mëdha me…
Omeri, gjinjtë dhe mustaqet e tij

Omeri, gjinjtë dhe mustaqet e tij

 Nga Luan Rama Ndryshe nga idea e një piktori të zymtë, hijerëndë, piktor i dervishëve, barinjve, sufive, dramës ballkanike dhe kokave të famshme të tij, Omer Kaleshi ka pikturuar dhe një sërë tablosh me femrat me gjinjtë e zbuluar. Një nga ato tablo gjendet në dhomën time bashkë me një nudo me vithet si dardhë, por të tjerat janë në…
“Humbja dhe rigjetja e qytetit”/ “Hapësira zero” përfaqëson Shqipërinë në Bienalen e Venecias 2018

“Humbja dhe rigjetja e qytetit”/ “Hapësira zero” përfaqëson Shqipërinë në Bienalen e Venecias 2018

Ridimensionimi i Tiranës, i qytetit në shkallë njerëzore, duke u kthyer në një hapësirë ku gjeneratat e ardhshme njohin vetveten. Ekipi përkthen dhe interpreton natyrën e çastësishme të jetës së Tiranës, kap një moment nga fluksi i saj dhe ja dorëzon atë publikut të Biennales. Një instalacion që interpreton pozitivisht një fenomen që lind si social, por që përkthehet në…
Mësimi i artit dhe herezia e njohjes

Mësimi i artit dhe herezia e njohjes

  Luan Rama Që në lindjen e tij njeriu ka tentuar të njohë botën me të fshehtat e saj, duke krijuar kështu një mitologji më vete me mitet e tij, nga epoka e zjarrit dhe e bronxit deri në ditët e sotme ku mitologjitë vazhdojnë në forma moderne. Njeriu gjithnjë ka ecur me guxim drejt njohjes si ajo qenie që…
EKSPOZITA/ Mia Enell, një ”ndërrim lëkure” një propozimi me “ide të mira”

EKSPOZITA/ Mia Enell, një ”ndërrim lëkure” një propozimi me “ide të mira”

COD hapi sezonin e parë të 2018 me ekspozitën “Tani tani tani” të artistes Mia Enell. Në ceremoninë e hapjes me praninë e Kryeministrit dhe artistes së mirënjohur morën pjesë përfaqësues të institucioneve të kulturës, artit, medias, trupit diplomatik, kabinetit qeveritar dhe organizatave ndërkombëtare, shoqërisë civile dhe institucioneve publike. Mia Enell prezantoi 22 punime në hollin protokollar të Kryeministrisë dhe…
Çmimi Onufri shkon për një artiste të huaj

Çmimi Onufri shkon për një artiste të huaj

Shpallet çmimi “Onufri XXIII” Artistja malazeze Jelena TOMASEVIC është fituesja e edicionit të 23-të të Ekspozitës Ndërkombëtare “Onufri” – AU FIL DU TEMPS – Kujtesë kolektive, kujtime personale. Juria e perbërë nga tre artiste, Lumturi Blloshmi, Greta Dhaskali Lami dhe Ledia Kostandini, shpalli veprën “Mixed Memor”, 2017, mix media, wall installation, glass, wood, paper…, 4m, si më të arrirën e…
Ciklet e jetës në veshjet e orenditë popullore, imazhet e rralla

Ciklet e jetës në veshjet e orenditë popullore, imazhet e rralla

Në kuadër të veprimtarive të Ditëve të Albanologjisë, edicioni VIII, Instituti i Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit, më 19 dhjetor 2017, paraqiti ndër të tjera edhe ekspozitën “Lindja”, me kuratore dr. Ermela Broci dhe konsulente shkencore prof. Afërdita Onuzi. Kjo ekspozitë kishte synim paraqitjen e Lindjes nëpërmjet objekteve etnografike. Dekani i IAKSA-së, prof. as. dr. Nebi Bardhoshi, pasi përshëndeti…