Art pamor

Një mësim piktural nga piktori Georges de La Tour

Një mësim piktural nga piktori Georges de La Tour

Nga Luan Rama Piktori francez i shekullit XVII Georges de La Tour na jep një mësim të mirë: mund të pikturosh dhe me dy-tre ngjyra dhe ja se si: Në vitin 1998 Galeria e Arteve në Tiranë kishte nisur prej disa kohësh botimin e revistës Arti Pamor, e cila nuk do të vazhdonte për një kohë të gjatë. I entusiazmuar…
“Gjon Mili”, zbuloni muzeun e ri të fotografisë

“Gjon Mili”, zbuloni muzeun e ri të fotografisë

“Nisur nga ideja për të fotografuar objekte ose njerëz në lëvizje, vendosa të eksperimentoja një teknikë të re si light painting, për ketë vendosa të takoj Pikason. Gjendesha në jug të Francës dhe e dija që dhe Pikaso kalonte muajt e verës aty. Disa të njohur më thanë se mund ta gjeja në plazh. Dhe ashtu bëra. I qepur pas…
KTHIM NË KOHË/ Faza e rrëmujshme e tranzicionit në Shqipëri nga komunizmi në demokraci

KTHIM NË KOHË/ Faza e rrëmujshme e tranzicionit në Shqipëri nga komunizmi në demokraci

  Ambasada Austriake dhe Galeria e Artit e Bashkisë Shkodër çelin të premten 02 shkurt 2018, në orën 18:00, ekspozitën fotografike të fotografit e antropologut austriak Robert Pichler, kuruar nga Edit Pula. “Kthim në kohë. Shqipëria e Viteve 90-të. Flashback. Albania in the 90s” Një Bisedë me Artistin do të vijojë të shtunën 03 shkurt 2018 (ora 11.00) Ekspozita do të…
“Magjia e Gramofonit”, ekspozohet koleksioni i rrallë

“Magjia e Gramofonit”, ekspozohet koleksioni i rrallë

Mbi 18 mijë pllaka gramofoni, 20 gramofonë mekanikë dhe elektrikë, 2 fonografë dhe një mori revistash periodike kushtuar muzikës në pllaka, u ekspozuan sot për herë të parë për publikun. Të prezantuar gjatë ekspozitës “Magjia e Gramafonit”, ky koleksion i gramofonëve tërhoqi vëmendjen e vizitorëve, që kishin mbushur hollin e Muzeut Historik Kombëtar. Ky koleksion iu dhurua më 1986 Arkivit…
“Mendoj për ty” e Alketa Xhafa-Mripës në Londër kundër dhunës seksuale

“Mendoj për ty” e Alketa Xhafa-Mripës në Londër kundër dhunës seksuale

Sheshi “Granary” në qendër të Londrës do të shndërrohet në hapësirë për instalacionin e artistes së njohur kosovare Alketa Xhafa-Mripa. Fustane e funde do të varen në tela përgjatë këtij sheshi që është në afërsi të shkollës së artit, “Central Saint Martins” ku Xhafa-Mripa ka kryer studimet në fund të viteve ‘90. Qëkur emigroi në Angli, artistja kosovare me veprat…
Omer: një laps dhe një letër, pas gjashtëdhjetë vjetësh

Omer: një laps dhe një letër, pas gjashtëdhjetë vjetësh

Luan Rama – Mjeshtër ç’kërkoni ? – i tha një vajzë Omerit në një dyqan artikujsh për pikturën. Omeri ktheu kokën dhe u habit kur pa atë fytyrë të qeshur të asaj vajze që vite më parë e takonte në restorantin e mikut të tij, «Verre à pied» ku shpesh drekonte me shqiptarët dhe ballkanasit që vinin në Paris. –…
Kumbaro me drejtorin e ri: Konkurs ndërkombëtar për godinën e Galerisë Kombëtare

Kumbaro me drejtorin e ri: Konkurs ndërkombëtar për godinën e Galerisë Kombëtare

Është prezantuar sot zyrtarisht drejtori i ri i Galerisë Kombëtare të Arteve, Erzen Shkololli.Shkololli u prezantua pëpara stafit të GKA nga Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro dhe Zv/Ministrja Valbona Shujaku. Pasi falënderoi ish drejtorin Artan Shabani për bashkëpunimin në këto 4 vite, Kumbaro i uroi suksese drejtorit të sapo emëruar duke e cilësuar këtë si një moment të ri për…
Një vizitë në Pallatin Skënderbej në Pulia

Një vizitë në Pallatin Skënderbej në Pulia

  U bè nè qershor 2008, u pèrsèrit edhe mè pas. Lende e filmuar dhe e fotografuar plot. Ky pallat-kèshtjellè ka qene i nipit tè Skenderbeut, dukès Ferrante Castriota, sundimtar i vendit shkruan Ylli Polovina. Nè foto janè sipas tij janë e dhe pasardhèsi i degès sè Leçes, doktor Alessandro, si edhe profesor Giancarlo Vallone, skenderologu mè i mirè nè…