Art pamor

Femra nudo e Modiglianit ndër më të shtrenjtat në ankand

Femra nudo e Modiglianit ndër më të shtrenjtat në ankand

Një pikturë e artistit italian Amadeo Modigliani, një femër nudo, për të cilën ka pasur polemika të shumta, është bërë një nga veprat më të shitura ndonjëherë në ankandin e New Yorkut. Piktura e vitit 1917 “Nu couché (sur le côté gauche)”, e cila përshkruan një femër të zhveshur të shtrirë, është shitur për 157.2 milionë dollarë në New York…
Luan Rama: Një dervish pikëtakon Rilindjen italiane

Luan Rama: Një dervish pikëtakon Rilindjen italiane

  Kjo tablo është tabloja më e fundit e Omer Kaleshit, një dervish si i dalë nga ikonat apo afresket e Rinascimento-s italiane. Të duket se piktori ka marrë kavaletin dhe me të në kurriz ka kapërcyer Alpet, vetë shekujt, ka zbritur Toskanën dhe ka vijuar drejt jugut, në Italinë e rrahur nga dielli dhe deti për të pikturuar atje…
Stefan Taçi një poet i lapsit dhe i ngjyrës

Stefan Taçi një poet i lapsit dhe i ngjyrës

Luan Rama  Kjo aventurë e bukur filloi në vitin 2001 kur në Paris, në hollin e ambasadës, miku im i Kinostudios piktori Stefan Taçi, lexonte librin tim poetik të sapo botuar në Francë “Couvrez-moi avec un morceau de ciel” (“Mbulomëni me një copëz qiell”).   Kur u ndamë, ai më zgjati tri vizatime, tri «croquis» të krijuara aty për aty,…
Skandali i pikturave të  Gustav Klimtit me nudo në universitet

Skandali i pikturave të Gustav Klimtit me nudo në universitet

Meqe sot e diele, e larg impenjimeve rutine, hodha ne “leter” nje perkthim te shpejte, nderkohe qe shijoja kete veper te panjohur te Klimtit: Klimt dhe skandali i pikturave te Universitetit. Skandali i pikturave te Universitetit te Vjenes qe perfshiu Gustav Klimtin i perket vitit 1894, kur ministria e ngarkoi, bashke me Matschin te zbukuroje tavanin e Aula Magnas shkruan…
Gjendet autoportreti i Michelangelos i fshehur në një vizatim

Gjendet autoportreti i Michelangelos i fshehur në një vizatim

Bëhet fjalë për një karikaturë të piktorit fshehur në portretin e mikes së tij, poetes Vittoria Colonna, realizuar në vitin 1525 dhe tani në Muzeun Britanik në Londër Është silueta e vogël e një burri brenda pikturës, që vihet re po të vëzhgosh me kujdes tiparet e ravijëzuara me stilolaps që përcaktojnë anët e veshjes së një fisnikeje. Ka qenë…
Kur binte borë “fashiste”

Kur binte borë “fashiste”

Titulli është shaka për ta lidhur me kohën e asaj bore të madhe. Asaj bore nga e shkuara, imazhet e së cilëa i përcjellim sot. Instituti Kombëtar LUCE (Isituto Nazionale LUCE) i Italisë fashiste u themelua më 1924. Instituti me qendër në Romë kishte detyrë prodhimin dhe shpërndarjen e dokumentarëve dhe filmave kinematografikë. Gjatë periudhës fashiste u kthye në instrumentin…
FOTO/ Ikonat që mahnitën Ministren e Kulturës në Berat pas restaurimit!

FOTO/ Ikonat që mahnitën Ministren e Kulturës në Berat pas restaurimit!

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka vlerësuar punën e kryer nga Drejtoria e Kulturës në Berat për restaurimin e dy ikonave të veçanta me emërtimin “Mbledhja e Kryeëngjëjve”, të autorëve  Johan Çetiri dhe Kostandin Zografit.  Gjatë një inspektimi të kryyer në labortatorin e restaurimit të ikonave, Kumbaro shkruan: “Punë që mahnit! Arti i restaurimit të ikonave është punë, pasion, talent…
Një këshillë e Papa Françeskut për artistët

Një këshillë e Papa Françeskut për artistët

Papa takon artistët e Lëvizjes  ‘Diakonia e Bukurisë’  dhe i fton ta dëshmojnë me artin e tyre dashurinë e Zotit. “Dhuratat që keni marrë janë një përgjegjësi e njё mision për secilin prej jush”. Kështu u tha Papa Françesku, gjatë takimit të sotëm paradite, nё Vatikan, anëtarëve të Lëvizjes “Diakonia e Bukurisë”, e cila ёshtё një shërbim kishtare që ka…
Një galeriste franko-shqiptare që largohet nga bota e ngjyrave

Një galeriste franko-shqiptare që largohet nga bota e ngjyrave

  Luan Rama Gjithçka në këtë botë vjen një ditë dhe shuhet. E megjithatë kujtimet dhe ajo çke bërë mbeten për një kohë të gjatë në sajë të asaj se si e ke përjetuar këtë botë, këtë udhëtim nga lindja në vdekje. Helena Fardel një pinjolle shqiptare e lindur në Francë para më shumë se 90 vjetësh, galeriste dhe adhuruese…
Dritëshkroja që ruan historinë, një vështrim mbi Kel Kodhelin

Dritëshkroja që ruan historinë, një vështrim mbi Kel Kodhelin

Kel Marubi – Instagram takeover Një javë të çdo muaji, në profilin e Marubit në Instagram, do të paraqitet një seleksion fotografish të realizuara nga secili prej fotografëve të arkivës. Përzgjedhja e fotografive do të bëhet nga artistë, kuratorë, fotografë e studjues që do të na njohin me krijimtarinë e tyre. Muaji shkurt do i kushtohet fotografive të Kel Kodheli…