Analizë

Qasja në kulturë s’duhet të jetë një shans për disa, por një e drejtë reale për të gjithë!

Qasja në kulturë s’duhet të jetë një shans për disa, por një e drejtë reale për të gjithë!

Nga Mirela Kumbaro Prezantimi i programit të Kulturës 2017-2021 në Kuvend – 12.09.2017 A është Kultura e rëndësishme për Qeverinë “Rama 2” ? Pa më të voglin dyshim! Për të dytin mandat rresht, Programi ynë qeverisës,-  i cili në vitin 2013 krijoi Ministrinë e Kulturës si një të tillë të dedikuar për Artin, Kulturën dhe Trashëgiminë Kulturore, – vendos sërish…
Ali Podrimja, si e profetizoi fundin e jetës së vet në vargje!

Ali Podrimja, si e profetizoi fundin e jetës së vet në vargje!

Nga Jolanda Lila Vdekja e poetit Ali Podrimja pesë vjet më parë ishte një mister që zhuriti dhe habiti të gjithë miqtë, të afërmit, njohësit e poezisë së tij, por edhe më gjerë. Ashtu si vargjet që shkroi gjithë jetën, të cilat mbulohen nga mjegullnaja simbolike, gjuha ezoterike dhe konciziteti, ashtu përfundoi edhe jeta e bardit të shqiptarizmës, në një…
Puhizë shkronjash aromë gruaje/ Dy fjalë për librin me tregime “Rrëfej unë, gruaja”

Puhizë shkronjash aromë gruaje/ Dy fjalë për librin me tregime “Rrëfej unë, gruaja”

Rregulli strikt vret frymezimin, ndërsa metoda i merr frymen lirise (La rigueur tue l’inspiration, la méthode étouffe la liberté (Henri-Frederic Amiel) Nga Fluvia Shtepani Kur lexon librin me tregime « Rrëfej une, gruaja » zhytesh në një gjelbërimthellësish marramendëse, në misteret e hapësirave metafizike të paeksploruara të vetënjohjes, të flirtit me veten që zgjon sensualitetin, të preludit të gjëndjes shpirtërore…
NERUDA-Poeti i madh, dashnori i pandalshëm

NERUDA-Poeti i madh, dashnori i pandalshëm

Nga Arta MARKU Në 113-vjetorin e lindjes së nobelistit kilian E shkurtër është dashuria – kaq i gjatë harrimi. Por kur shkruhen, e zeza mbi të bardhë, të dyja i mbeten përjetësisë. Edhe dashuria, edhe harrimi që tek e fundit, i zënë vendin njëra–tjetrit pandalshëm. (Totoja, i pat thënë dikur në një intervistë Oriana Fallacit: Lumturia… është çaste të vogla harrese.…
Në arenën e mërgimit

Në arenën e mërgimit

  Anisa Markarian Nganjëherë, i bëj vetes ca pyetje-gjëegjëza. Drejtpërdrejt, pa asnjë njoftim paraprak. Pa humbur kohë për t‘i kërkuar leje (as edhe për edukatë): a më lejon ti, vetja ime, të të bëj ca pyetje «me spec»? Jo, jo! Zelltare për ta vënë në vështirësi, ia lëshoj pyetjet «në derë» befasisht. – Ç’bëre me jetën që t’u dha? –…
Giorgio Agamben: Çfarë ka mbetur, kur mbetet vetëm gjuha? Një gjuhë që duket të mos ketë më asgjë për të thënë…

Giorgio Agamben: Çfarë ka mbetur, kur mbetet vetëm gjuha? Një gjuhë që duket të mos ketë më asgjë për të thënë…

Filozofi italian Giorgio Agamben ka mbajtur një fjalë interesante në Sallonin e Librit të Torinos në muajin maj. Ai ngre disa pyetje që shqetësojnë shoqërinë sot, pyetje për të ardhmen, për atë që mbetet ndërsa gjithçka ndryshon. Nga Giorgio Agamben 1. “Nuk kam besim te e ardhmja, ndaj bëj projekte vetëm për të shkuarën”. Kjo fjali e Flaianos – një…
Balena Blu: A mundet lajmet të imitojnë artin?

Balena Blu: A mundet lajmet të imitojnë artin?

Nga Bjorn Runa, Toronto Një panik moral duket se ka përfshirë Europën e së fundmi po përhapet edhe përtej Atlantikut. Është fjala për një llogari online të një kulti misterioz rus vetëvrasës, që duket se ka mbërthyer adoleshentët nën hijen e një loje të quajtur “Balena Blu.” Ndonëse provat për ekzistencën e saj janë të pakëta dhe thuajse nuk ekzistojnë…
Nënvizime për ciklin “Me historinë poshtë nënkresës”

Nënvizime për ciklin “Me historinë poshtë nënkresës”

SA I VJETËR KY BANALITET Nënvizime për ciklin “Me historinë poshtë nënkresës” Nga Aurel Plasari Nga një libër modest zbulohet një realitet tronditës. Ky është sekreti i librave të mirë, si monografia e z. Koleç Çefa për historikun e grupit opozitar “Ora e Maleve”: Gurakuqi, Fishta, Harapi, Palaj, Shantoja, Topalli etj. Por edhe të gazetës me të njëjtin emër të…
A është vërtetë Netflix duke e vrarë Kinemanë

A është vërtetë Netflix duke e vrarë Kinemanë

Industria Kinematografike, vetëm një tjetër pengesë për Netflix? Nga Bjorn Runa Kohët po ndryshojnë dhe në ditët e sotme, ritmi duket tmerrësisht i shpejtë. Aq sa, mund të thuash se një ditë nuk ka më 24 orë, apo një muaj 31 ditë. Por, bashkë me ndryshimet e pandalshme, kemi parë të humbasin shumë gjëra, të cilat ndoshta një dekadë më…